Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić beton w betoniarce?

Tylko dobrze wykonana mieszanka pozwoli uzyskać wytrzymały i trwały materiał.

Zrobienie betonu w betoniarce nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie można jednak podejść do tego zadania bez wcześniejszego przygotowania. Należy przede wszystkim dowiedzieć się, jakie składniki trzeba przygotować oraz jakie są odpowiednie proporcje na beton. Tylko dobrze wykonana mieszanka pozwoli uzyskać wytrzymały i trwały materiał. Jak w takim razie można zrobić beton w betoniarce, w tym najpopularniejsze odmiany, takie jak B20 i B25?

Jak określić, ile łopat jest potrzebnych do wykonania dobrego betonu?

Chcąc samodzielnie przygotować beton i „kręcić” go w betoniarce niezbędna okaże się wiedza na „idealny” przepis betonu.  Uprzedzamy, że nie ma „idealnego” przepisu na beton przygotowany metoda domową. Wynika to z tego, że nie każda łopata ma takie same wymiary i nie każde wiadro jest takie same. Dla typowego betonu – najczęściej stosowanego w budownictwie mieszkaniowym poniżej podaje my jak zrobić beton b25 w betoniarce, przepis na proporcje betonu z worka cementu:
- beton b20 proporcje na wiadra: na 25 kg cementu 4 wiadra piasku, 5 wiader żwiru, woda,
lub
- beton b25 proporcje na łopaty: 10 szufli cementu, 10 szufli piasku, 25 szufli żwiru, woda

Należy pamiętać, że wszystkie parametry związane z odpowiednimi proporcjami na beton są zazwyczaj podawane w m3.
Po pierwsze, nie każda łopata ma takie same wymiary, dodatkowo w grę wchodzą losowe czynniki, jak wgięcia czy charakterystyczne dla danego modelu wypukłości. Dlatego niezwykle trudno jest przedstawić jeden uniwersalny sposób na idealne betonu b20 proporcje na łopaty, gdzie główną miarę stanowi „jedna łopata”. 

Wszystkie parametry związane z odpowiednimi proporcjami na beton są zazwyczaj podawane w m3, kilogramach lub litrach. Z tego powodu warto najpierw sprawdzić, ile łopat poszczególnej części mieszanki, na przykład żwiru czy piasku, będzie odpowiadać wartości podanej w konkretnej jednostce.

0


Beton B20 a B25 – specyfika obu odmian

Korzystając z narzędzi, które z łatwością można przechowywać w przydomowym garażu, czyli betoniarki i łopaty, można wykonać beton B20 oraz B25. W przypadku stawiania nieruchomości w planie budowlanym znajdują się jasno zaznaczone wytyczne odnośnie do rodzaju betonu, jaki powinien być zastosowany. 
Jednak w domowych warunkach, które nie wymagają tak restrykcyjnego podejścia, na przykład wypełniając ubytki w strukturze tarasu lub podjazdu, najczęściej sprawdzają się wymienione wcześniej odmiany, czyli B20 i B25. Czym się charakteryzują?

Beton B20 – charakterystyka

Beton B20 jest wykorzystywany najczęściej do wypełniania fundamentów monolitycznych dowolnego typu. Może być również zastosowany w przypadku układania trapów, biegów schodowych czy lekko obciążonych ścian i sufitów. Należy pamiętać o tym, że nie jest to rodzaj betonu, który można używać jako fundament pod duże obciążenie.
Odmiana ta wyróżnia się odpornością na wilgoć i inne niekorzystne warunki, dlatego często stosuje się ją, na przykład do budowy studni.

Beton B25 – charakterystyka

Odmiana B25 charakteryzuje się dużą wytrzymałością na nacisk i należy do grupy betonów ciężkich, co powoduje, że można go wykorzystywać do mocno obciążonych konstrukcji. Z tego względu stosuje się go najczęściej podczas budowy nieruchomości komercyjnych czy wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych. 

Proporcje na beton – co wchodzi w skład mieszanki?

0
Wszystkie parametry związane z odpowiednimi proporcjami na beton są zazwyczaj podawane w m3.

Do wykonania betonu potrzebne są trzy składniki w odpowiednich proporcjach. Jest to cement oraz kruszywo drobne i grube – piasek i żwir. Na co zwrócić uwagę, dobierając poszczególne elementy mieszanki?

Cement

W przypadku cementu warto wybierać odmiany CEM II/A-V i CEM II/B-V lub Cem II/A-S i CEM II/B-S. Dwa wymienione jako pierwsze są ekologiczne, część klinkieru została zamieniona zdrowszym odpadowym popiołem lotnym. Następna dwójka zawiera żużel hutniczy, jednak należy pamiętać o tym, aby nie stosować ich, kiedy temperatura jest niska. Warto także zwrócić uwagę na najbardziej uniwersalną wersję, czyli CEM I 32,5R, która sprawdza się w czasie zimnych pór roku. 

Kruszywo

Najlepszym rozwiązaniem jest piasek rzeczny, ponieważ nie ma w nim dużo zanieczyszczeń. Alternatywą jest piasek kopalniany, jednak należy uprzednio, w miarę możliwości, sprawdzić, czy nie jest zanieczyszczony gliną. Może to sprawić, że cała mieszanka będzie źle się wiązać. W przypadku kruszywa grubego warto zdecydować się na odmianę 2/16 i dodać do niej piasek.

Woda i domieszki

Aby skutecznie zmieszać wszystkie składniki, lepiej nie stosować wody z dużą zawartością wapnia, która może niekorzystnie wpłynąć na twardość i lepkość betonu. Dlatego warto skorzystać ze zwykłej wody wodociągowej o niskiej temperaturze. 

Z kolei domieszki są wykorzystywane zwykle po to, aby zredukować ilość występującej wody i uzyskać beton o dużej wytrzymałości z zachowaniem wymaganej konsystencji. Dostępne są także odmiany umożliwiające redukcję wody na poziomie 12% i 5% – są to kolejno superplastyfikatory i plastyfikatory.

Odpowiednie proporcje na beton B20 i B25

Beton B20 można dość łatwo wymieszać w warunkach domowych. Wystarczą do tego wymienione składniki, a także odpowiednie proporcje. Przeliczając skład na całe opakowanie cementu (25 kilogramów), trzeba do niego dodać od 10 do 12 litrów wody, cztery 10-litrowe wiadra piasku oraz osiem 10-litrowych wiader żwiru 2/16 i domieszkę uplastyczniającą.

O czym pamiętać, mieszając beton?

Wymieszanie betonu najpopularniejszych odmian w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwe. Warto jednak pamiętać o takich aspektach, jak używanie wyłącznie czystych narzędzi, a także wody, która nie pochodzi z trudnych do zweryfikowania pod względem składu źródeł, na przykład studni.

0
Beton B20 jest wykorzystywany najczęściej do wypełniania fundamentów monolitycznych dowolnego typu.