Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Zasłony do salonu - skąd czerpać inspiracje?

Zasłony do salonu - skąd czerpać inspiracje? fot. Adobe Stock

Sekret udanej aranżacji salonu to przede wszystkim dodatki i dekoracje. To właśnie one dopełniają całości, tworzą ciepłą atmosferę i podkreślają charakter wnętrza - potrafią je również całkowicie odmienić! Największy wpływ na wygląd domu mają tekstylia, takie jak dywany, poduszki czy zasłony. Dziś skupimy się na tych ostatnich oraz podpowiemy, czym zainspirować się przy ich wyborze.

Trudny wybór

Zakup zasłon do salonu może wydawać się zadaniem wręcz trywialnym. Co może być trudnego w znalezieniu odpowiedniego kawałka materiału do zawieszenia na karniszu? Wystarczy jednak zabrać się za wykonanie, aby przekonać się, że nie jest to wcale tak proste.
Sklepy stacjonarne oraz internetowe oferują ogromny wybór tekstyliów. Z jednej strony daje nam to poczucie, że na pewno uda nam się znaleźć idealne zasłony do salonu. Z drugiej zaś może przytłoczyć i spowodować, że będziemy się wahać pomiędzy kilkoma fasonami lub wzorami.
Przy dokonywaniu wyboru należy kierować się nie tylko pięknem samych zasłon, ale też mieć na uwadze to, jak wkomponują się w nasze wnętrze. Warto więc przygotować się na zakup tekstyliów i zawczasu poszukać inspiracji. Dzięki temu ułożymy sobie w głowie przynajmniej zarys projektu, a poszukiwania będą lepiej ukierunkowane. Gdzie tę inspirację znaleźć? Pomocne okazać się mogą wizualizacje i oferty sklepów internetowych z dekoracjami okiennymi jak np. https://alena-firany.pl/zaslony-do-salonu.html

Filmy i seriale

Filmowe realia próbują naśladować rzeczywistość, jednak wszystko co widzimy jest dobrze przemyślane. Bohaterki seriali wstają z łóżka z nienagannym makijażem, a nad estetycznie rozczochraną fryzurą godzinami pracowały wizażystki. Również wnętrza pokazywane w takich produkcjach urządzone są z największą dbałością o szczegóły - zwrócenie uwagi na te detale może okazać się doskonałym pomysłem! 

Przypomnij sobie scenę ze znanego ci filmu lub serialu, która odgrywała się w domu bohaterów. Czy podoba ci się przedstawiony tam salon? Z pewnością są w nim przeróżne dodatki, w tym zasłony. Przeanalizuj dokładnie to co widzisz i postaraj się odpowiedzieć na kilka pytań: Co urzekło cię w tej aranżacji? W jaki sposób zasłony współgrają z resztą dekoracji? Bardziej podoba ci się ich kolor, czy fason? Czy okna w twoim domu są podobne do tych na ekranie? 

Taka analiza pozwoli ci lepiej poznać własny gust i będzie cenną wskazówką!

Internet

Nie da się ukryć, że internet to niemal nieskończone źródło inspiracji. Prawo do pochwalenia się aranżacją okienną mają tu nie tylko światowej klasy dekoratorzy, ale i zupełnie przeciętni ludzie. Wpisz w wyszukiwarkę interesujące cię hasło i przejrzyj proponowane grafiki - na pewno coś przykuje twój wzrok! Po kilku chwilach zauważysz, że zasłony kwiatowe wyglądają znacznie lepiej w towarzystwie gładkiej ściany, niż wzorzystej tapety, a styl boho to przede wszystkim cienkie zasłonki i zwiewne firany. Postaraj się zanotować podobne zależności i wykorzystaj je podczas urządzania swojego salonu.

Możesz także zadać pytanie na forum internetowym. Inni użytkownicy chętnie udzielą rady i podzielą się swoimi opiniami. 

Zasięgnij porady

Poszukiwanie odpowiednich zasłon może ułatwić ci przyjaciółka lub inna bliska osoba. Odwiedzając kogoś, zwróć uwagę na zasłony w salonie. Możesz skomplementować świetny wybór wzoru i zapytać, jak się sprawdzają. Uważnie posłuchaj odpowiedzi - być może dowiesz się, że zakup nie był do końca trafiony? Przyjaciółka na pewno wspomni o ewentualnych wadach, takich jak to, że zasłony, choć przepiękne, są ze zbyt grubego materiału, przez co pomieszczenie jest zbyt ciemne nawet w ciągu dnia. To cenne uwagi - jeśli je zapamiętasz, zmniejszysz swoje szanse na powtórzenie podobnego błędu w swoim wnętrzu.