Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Wanna wolnostojąca - jak wybrać najlepszą?

Szukasz wanny do dużej łazienki? Zwróć uwagę na wanny wolnostojące, które idealnie sprawdzają się w przestronnych pomieszczeniach, choć istnieje także wiele modeli, pasujących do mniejszych łazienek. W tym artykule omówimy jedne i drugie, wskażemy wady i zalety wanien wolnostojących i podpowiemy, jak wybrać najlepszą. Koniecznie przeczytaj.

Czym jest wanna wolnostojąca?

Wanna wolnostojąca to rodzaj wanny, który stoi samodzielnie, bez konieczności umieszczania jej na ramie lub w ścianie. Wanny wolnostojące do dużej łazienki są zwykle wyższe i bardziej wyróżniające się niż tradycyjne wanny do zabudowy, ale wanna wannie nie równa i rozróżniamy kilka typów wanien wolnostojących, a wśród nich: owalne, okrągłe, prostokątne i przyścienne.

Wanny wolnostojące owalne i okrągłe

Wanny owalne i okrągłe doskonale nadają się do dużych łazienek czy salonów kąpielowych. Wszystko dlatego, że zajmują dość dużo miejsca, choć w zamian oferują także dużą wygodę i niebanalny design. Wygodna wanna okrągła ma najczęściej średnicę 150 cm. Z kolei wygodna wanna owalna ma wielkość przynajmniej 175x85 cm. Wanny tego typu dostępne są w różnych głębokościach, przeważnie 38-47 cm.

Wanna wolnostojąca przyścienna i prostokątna

W mniejszych łazienkach sprawdzą się wanny wolnostojące przyścienne i prostokątne. Wygodne wanny wolnostojące prostokątne lub wanny przyścienne mają przynajmniej 150 cm długości i zwykle są dość głębokie, w okolicach 60 cm. Tego rodzaju wanny dostępne są często na nóżkach, które dodają im lekkości. Często wyposażone są także w dodatkowe funkcje jak hydromasaż.

Wybór najlepszej wanny wolnostojącej

Wybierając wannę wolnostojącą, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech produktu, a wszystko po to, aby jak najlepiej pasowała do naszej łazienki i była wygodna w trakcie użytkowania.

Rozmiar i kształt

Wanny wolnostojące są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, co pozwala na dopasowanie do wielkości stylu łazienki. W dużych wannach łatwiej oddać się relaksującej kąpieli, ale często muszą być montowane w centralnej części pomieszczenia, podczas gdy małe wanny wolnostojące można umieścić przy ścianie lub w rogu.

Materiał

Materiał, z którego wykonana jest wanna wolnostojąca, ma duży wpływ na jej wygląd, trwałość i cenę. Najczęściej spotykanymi materiałami są:

  • Akryl: jest lekki, łatwy w obróbce i dość tani. Wanna wolnostojąca z akrylu może przybierać różne kształty i łatwo znaleźć modele do różnych aranżacji łazienek.

  • Konglomerat: jest bardzo trwały i elegancki, ale wolnostojące wanny z konglomeratu są ciężkie, a ich design sprawdza się z reguły tylko w bardzo nowoczesnych wnętrzach.

Oczywiście, wybór materiału zależy od preferencji estetycznych, budżetu oraz oczekiwań co do trwałości i łatwości w utrzymaniu czystości. Rzadziej dostępne są też wanny żeliwne i metalowe, które z reguły są ciężkie, trudne w montażu i pasujące tylko do określonych aranżacji.

Styl

Wanny wolnostojące są dostępne w różnych stylach, od klasycznych i tradycyjnych po nowoczesne i minimalistyczne. Ważne jest, aby wybrać styl, który najlepiej pasuje do całej łazienki i tworzy spójną całość.

Głębokość

Głębokość wanny jest ważna dla komfortu podczas kąpieli. Wiele wanien wolnostojących jest wyższych niż tradycyjne wanny, co pozwala na głębszą kąpiel.

Cena

Ceny wanien wolnostojących mogą się różnić w zależności od rozmiaru, materiału, stylu i innych czynników. Warto ustawić sobie budżet i poszukiwać wanien, które mieszczą się w tym przedziale cenowym.

Wady i zalety wanien wolnostojących

Jak każdy produkt wyposażenia wnętrz, tak i wanny wolnostojące mają swoje wady i zalety. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te, z którymi spotykamy się najczęściej już podczas ich użytkowania. Do zalet wanien wolnostojących należą więc:

  • szeroki wybór modeli o różnych wielkościach i kształtach - daje to więcej możliwości aranżacyjnych;

  • komfort podczas kąpieli - w dużych, głębokich wannach łatwiej wziąć kąpiel niż w tradycyjnych, zabudowanych;

  • wygoda użytkowania i możliwość swobodnego wejścia - do wanny wolnostojącej można wejść z kilku stron.

Analizując wady użytkowe towarzyszące wannie wolnostojącej, możemy wskazać na:

  • trudności z montażem - wanna wolnostojąca wymaga często przerabiania lub problematycznego przygotowania miejsca i przyłączy dla baterii i odpływu;

  • trudności z czyszczeniem - wanny wolnostojące mogą być trudniejsze do czyszczenia niż tradycyjne wanny, ze względu na swoją dużą powierzchnię;

  • ograniczenie powierzchni - wanny wolnostojące często zajmują dużo miejsca, a umieszczone w centralnej części utrudniają poruszanie się po łazience.

Nowoczesne wanny wolnostojące — podsumowanie

Wybór wanien wolnostojących może być trudnym zadaniem, ale dzięki odpowiedniemu podejściu do zakupu, można znaleźć idealne rozwiązanie do swojej łazienki. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na te cechy, na których najbardziej nam zależy i pamiętać o odpowiednim dopasowaniu wielkości wanny, czy materiału. Trzeba też mieć na uwadze, że montaż wanny wolnostojącej wymaga często przemyślanego przygotowania miejsca, w tym miejsca montażu baterii i odpływu oraz umieszczenia wanny. Dzięki temu właściwie wykorzystasz dostępną przestrzeń i zyskasz niezwykle komfortową przestrzeń do kąpieli.