Artykuł sponsorowany

Sposób na przytulną sypialnię - jak stworzyć przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi?

Sposób na przytulną sypialnię - jak stworzyć przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi?

Sypialnia to miejsce wyciszenia i relaksu, w którym szukamy spokoju po całym dniu. Co zrobić, żeby była przytulna i pozwoliła ukoić zmysły? Wystarczy użyć stonowanych kolorów, wprowadzić miękkie tekstylia i stworzyć harmonijną aranżację zapraszającą do odpoczynku. Rzeczą niezbędną będzie także wybór łóżka oraz odpowiedniego materaca. O sekretach urządzania przytulnej sypialni opowiada Alicja Janiak, architektka wnętrz z pracowni Decoroom.

Otul się kolorami

W sypialni bardzo dobrze sprawdzą się barwy czekolady, brązu, szarości, a nawet antracytu. Te kolory będą sprzyjać lepszemu odpoczynkowi oraz spokojniejszemu snu. - Postawmy na stonowaną kolorystykę, która pozytywnie wpłynie na odczucie spokoju. Bazujmy zawsze na maksymalnie trzech kolorach, przy czym jeden niech będzie tym głównym i przewodnim, a pozostałe dwa nieco delikatniejsze, które posłużą jako tło. – podkreśla Alicja Janiak, architekt wnętrz Decoroom.

Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie na suficie ciemniejszego koloru. Efekt może okazać się spektakularny, pod warunkiem dobrze przemyślanego projektu. Jeśli chodzi o wybór konkretnego koloru na sufit, najlepiej wybierać ton o jeden lub dwa jaśniejszy od docelowego. Barwy w tym miejscu, w ogólnym odczuciu, wychodzą ciemniejsze niż na ścianie, ze względu na padające światło.

0

Postaw na rozmaite faktury

Efekt przytulności osiągniemy poprzez łączenie różnych faktur i deseniów. Połączenia kontrastowe – miły w dotyku welwet z zimną i błyszcząca satyną może okazać się strzałem dziesiątkę w uzyskaniu pożądanego wrażenia. Inną propozycją, która jest ukłonem w stronę naturalności jest mieszanie struktur materiałów naturalnych takich jak bawełna. Wzory najlepiej sprawdzą się w dodatkach: na poduszkach lub pledach. Intensywne motywy zwykle nie są stosowane na zasłonach, czy też tapicerkach i zagłówkach. Mocne desenie lub oryginalne wzory mogą po prostu szybko się znudzić, ale również wpływać negatywnie na koncentrację domowników. Pamiętajmy, że sypialnia to przede wszystkim przestrzeń do odpoczynku i relaksu.

0

Na dobry sen

- Podstawowym, a zarazem kluczowym elementem jest wyposażenie. Wybór materaca do łóżka jest zasadniczym czynnikiem, który zadecyduje o wygodzie i komforcie każdej sypialni. Materac dobiera się w zależności od swoich potrzeb, preferencji czy przykazań zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby wybrać się osobiście do sklepu, aby móc przetestować dany produkt. Nie zapominajmy także o aspektach wizualnych. Odpowiedni rodzaj łóżka, np. z wysokim tapicerowanym wezgłowiem, do sufitu lub na część ścian, doda przytulności i nietypowo ozdobi nam ścianę. – mówi Alicja Janiak, architekt wnętrz Decoroom.

Miejsce obok łóżka zajmują zwykle stoliki nocne. Jeśli będą wykonane z drewna z pewnością ocieplą wnętrze. Ciekawym rozwiązaniem jest wydzielenie miejsca do czytania. Wystarczy wstawić wygodny fotel, lampę oraz mały stolik, aby wygodnie i w ciszy móc relaksować się z ulubioną książką. Podstawową zasadą w dobieraniu dodatków jest zachowanie równowagi i nieprzesadzenie z ilością akcesoriów. Tutaj sprawdzi się zasada ,,mniej, znaczy więcej”.

Niewymuszona elegancja

- Duszy całemu wnętrzu nadadzą wyszukane i eleganckie dodatki. W dekoracjach okiennych warto zdecydować się na zasłony aż do podłogi, wykonane z miłego w dotyku materiału. Starajmy się stosować naturalne materiały tj. bawełna, len czy jedwab - dodadzą szyku i szczypty luksusu. - podkreśla Alicja Janiak, architekt wnętrz.

Dobierając zasłony do sypialni, najlepiej wykorzystać materiał taki, który będzie w stanie zaciemnić całe pomieszczenie, ale również będzie dobrze pracował z oświetleniem pokoju, tworząc delikatne odbicia czy przejaskrawienia. Innymi dodatkami, które nadadzą indywidualnemu charakteru wnętrzu są wazony, a w nich między innymi trawa pampasowa. Kolejną propozycją są różnorodne dekoracje ścienne jak obrazy czy plakaty. Pamiętajmy, że całość dopełniona dużą ilością kwiatów stworzy przyjemne miejsce do relaksu.

I wreszcie światło

Kluczowa kwestia przy urządzaniu sypialni to dobór odpowiedniego oświetlenia. W pomieszczeniu powinno znaleźć się kilka rodzajów świateł: techniczne do oświetlenia całego pokoju, jak również dekoracyjne dla osiągnięcia przytulnego klimatu. Najlepiej sprawdzą się lampki zawieszane lub kinkiety po prawej i lewej stronie łóżka. W narożniku pomieszczenia po przeciwnej stronie łóżka swoje miejsce idealnie odnajdzie lampa stojąca. Powyższe rodzaje świateł utworzą przytulną i ciepłą scenerię, która nada wyjątkowy klimat sypialni. Należy pamiętać o tym, aby źródła światła przy wyborze oprawy dekoracyjnej, były wybierane z tej samej gamy kolorystycznej.

Odkryj więcej inspiracji na stronie pracowni Decoroom!

0