Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Ponadczasowy design w każdym detalu

Klasyczne włączniki doskonale prezentują się w nowoczesnym wnętrzu.

Urządzasz dom albo mieszkanie i zależy Tobie na wykończeniu wysokiej jakości? Przykładasz dużą wagę do detali? W swoich wyborach stawiasz na produkty nowoczesne i jednocześnie ponadczasowe? Jeśli tak, wybierz włączniki światła i gniazdka niemieckiej firmy JUNG, producenta ekskluzywnego osprzętu elektroinstalacyjnego, znanego z dbałości o jakość produkcji. Włączniki do światła LS990, wyróżniające się ponadczasowym designem, sprawdzają się w siedzibie prezydenta Niemiec, budynku Another Venice w Wenecji oraz w polskiej ambasadzie w Berlinie. Mogą stać się też idealnym rozwiązaniem w Twoim domu.

Ponadczasowość

Włącznik LS990 został zaprojektowany 50 lat temu i dzisiaj wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród architektów i osób urządzających swoje domy. Co sprawia, że ten włącznik niezmiennie należy do hitów sprzedażowych firmy JUNG? Charakteryzuje się on wysoką jakością komponentów i precyzyjnym wykonaniem. Osprzęt z tej serii, dzięki szerokiej gamie mechanizmów i urządzeń, można dopasować do każdego pomieszczenia. Jednak kluczową rolę odgrywa tu uniwersalny, przemyślany design – włącznik został zaprojektowany tak, by powierzchnia przycisku była płaska i większa niż jego powszechne wcześniej poprzedniki. Bez udziwnień, w oparciu o podstawowe, czyste kształty, włącznik LS990 powstał zgodnie z projektem zorientowanym na wartość użytkową. Dzięki temu opiera się przejściowym trendom, a ci, którzy go wybierają, widzą, że świetnie komponuje się on z każdym wnętrzem. Alexander Brenner, ceniony architekt ze Stuttgartu, opowiada: „Kiedy w 1991 roku projektowałem mój pierwszy dom mieszkalny, dokładnie zbadałem serie wyłączników i zdecydowałem się na LS990. Byłem przekonany, że prosta, elegancka i zredukowana forma przetrwa te lata i najlepiej wpisze się w naszą współczesną, jak i ponadczasową architekturę. (…) I tak przez ostatnie 25 lat używam tego samego zakresu przełączników we wszystkich projektach mojego biura architektonicznego”.

Bogata gama kolorów włączników LS990 sprawia, że można je dopasować do każdego wnętrza.

Różnorodność materiałów

Pierwszy przełącznik LS 990 został wykonany z duroplastu – tworzywa sztucznego, które charakteryzuje się wysoką trwałością i odpornością na zarysowania. Obecnie jest dostępny też w wersji ze stali nierdzewnej, aluminium oraz mosiądzu. Powstały także eleganckie modele wykończone błyszczącym chromem i 24-karatowym złotem. Pierwszy przełącznik z metalu stworzono w 1999 roku na potrzeby siedziby prezydenta Niemiec w Berlinie, natomiast aluminiowa wersja LS990 weszła na rynek w 2002 roku – wykorzystano ją m.in. w budynku ministerstwa pracy w Niemczech. Istnieją różnego rodzaju metalowe wykończenia tego modelu włącznika – jeden z przykładów ich realizacji znajduje się w Hotelu Europejskim w Warszawie, a te z mosiądzu zdobią m.in. Lenbachhaus w Monachium.

Świat kolorów

Według Le Corbusiera, jednego z najbardziej wybitnych architektów XX wieku, kolory oddziałują na samopoczucie, zachowanie i emocje człowieka. Włączniki LS990 marki JUNG są dostępne w palecie 63 barw Les Couleurs®, stworzonej przez tego projektanta, który zainicjował nowe myślenie o kolorach w architekturze. Możemy je swobodnie wybierać, w razie potrzeby zestawiać na różne sposoby i dopasowywać do wnętrza, np. do koloru ściany. „Jeśli nie chcesz podkreślać instalacji, a raczej ją zintegrować, to oczywistym wyborem jest użycie kolorowych przełączników” – tłumaczy Till Schneider, założyciel znanego biura architektonicznego we Frankfurcie nad Menem. – „Na kolorowych ścianach biały wyłącznik czasami po prostu nie wygląda dobrze”.

Rozwiązania smart

Firma JUNG oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym Twój dom może zostać wyposażony w najnowszą technologię zarządzania i sterowania systemami domowymi. Design włącznika LS990 stał się inspiracją do stworzenia całej linii osprzętu elektroinstalacyjnego – przyciski smart (LS TOUCH, F40 i F50) zostały zaprojektowane zgodnie z tym samym konceptem, który łączy piękny wygląd, funkcjonalność i ekonomię użytkowania.