Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku?

Nawet w małej kuchni dzięki ciekawym rozwiązaniom można optymalnie wykorzystać przestrzeń.

Jak ustawić buty, żeby mieściły się w szafce? Co trzymać w szafie w przedpokoju? Jak pomieścić wszystkie niezbędne garnki, talerze oraz sprzęt AGD w małej kuchni? Masz niewielkie mieszkanie w bloku i zastanawiasz się, co można w nim zmienić, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń? Wspólnie z firmą PEKA, liderem na rynku akcesoriów meblowych, przygotowaliśmy mini-poradnik, pokazujący, jak zaplanować kuchnię i przedpokój, by nawet na małej liczbie metrów kwadratowych mieszkało się nam komfortowo i przyjemnie.

Małe mieszkanie w Polsce

Małe mieszkanie to wyzwanie dla osób, które chcą je w przemyślany sposób urządzić. A takich mieszkań o niewielkim metrażu jest w Polsce statystycznie więcej niż w większości krajów europejskich. Według danych z 2020 roku, liczba pokoi (w mieszkaniu czy domu), przypadających na jednego Polaka, wynosiła 1,2 – podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to 1,6 pokoju na obywatela. Gorsze wyniki miały tylko cztery kraje: Rumunia, Słowacja, Łotwa i Chorwacja. Natomiast jeśli chodzi o statystyki dotyczące budowy nowych mieszkań, plasujemy się znacznie wyżej. Dane z 2020 roku pokazywały, że pod względem rozpoczętych przez deweloperów inwestycji mieszkaniowych, Polska była na trzecim miejscu w Europie, zaraz po Francji i Niemczech. O ile niedostępne jeszcze statystyki z tego roku – ze względu na kryzys energetyczny i wzrost cen – mogą wskazywać na zahamowanie tej tendencji, i tak nasuwa się pewien wniosek: w ciągu kilku ostatnich lat na naszym rynku pojawiło się sporo nowych mieszkań do urządzenia i nierzadko były to mieszkania niewielkie pod względem metrażu.  

Odpowiednie wyposażenie szafy sprawi, że każdy przedmiot będzie miał swoje miejsce.

Miejsce do przechowywania

Małe mieszkanie kojarzy się wielu osobom z ciasną, zagraconą przestrzenią, w której ciągle brakuje na wszystko miejsca. A tak wcale nie musi być. Nowoczesne, elastyczne rozwiązania do kuchni czy garderoby, stworzone przez markę PEKA, są dowodem na to, że nawet w mieszkaniach o bardzo ograniczonym metrażu można wygospodarować mnóstwo miejsca do przechowywania. Przyjrzyjmy się kolejno różnym systemom, dedykowanym do poszczególnych pomieszczeń. Co sprawdzi się w małej kuchni – jak wyposażyć szafki i szuflady, aby pomieściły potrzebne sprzęty? A jak ze zwykłej szafy w przedpokoju zrobić pojemną przestrzeń, w której każdy przedmiot będzie miał swoje miejsce?

Przedpokój zamiast garderoby

Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu w starszym budownictwie, prawdopodobnie nie posiadasz osobnej garderoby. Jej funkcję często pełni przedpokój, w którym w miarę możliwości warto wykorzystać każdą przestrzeń. Szafę można umieścić np. we wnęce, jeśli taka znajduje się w korytarzu. Jeżeli ma ona nietypowe wymiary, zastanów się nad zamówieniem szafy na wymiar u stolarza. Warto ją wyposażyć w uniwersalny system Extendo. Można go stosować w wysokiej zabudowie, w garderobie, kuchni, łazience, a nawet w biurze. Półki Extendo zostały zaprojektowane tak, by można było umieścić w szafie ich dowolną liczbę w dogodnych odstępach. Ich dno jest zabezpieczone matą antypoślizgową. Ciekawym pomysłem jest też półka nadstawiana – na różne drobiazgi. Na dole szafy w korytarzu warto zaplanować szuflady na buty – tu sprawdzą się wyprofilowane nakładki od PEKA. Innym rozwiązaniem, które można zastosować w małym przedpokoju, jest system Pleno, który również umożliwia przechowywanie butów, złożonych ubrań oraz ubrań na wieszakach, które stworzą mini garderobę zaprojektowaną na wymiar.

Pojemna kuchnia

Mała i pojemna kuchnia? Dzięki rozwiązaniom marki PEKA jest to jak najbardziej możliwe. Ważne, by na małym metrażu wykorzystać każdą wnękę i każdy metr kwadratowy. Dlatego warto rozważyć zabudowę pod sufit, a na górnych półkach umieść rzadziej używane sprzęty. Żeby mieć do nich łatwy dostęp, korzystaj z drabinki Stepolo, którą można przechowywać we wnętrzu szafki. Natomiast szafki wysokie, wyposażone w system Convoy czy Extendo, zostały tak zaprojektowane, aby odpowiadały potrzebom nawet najbardziej wymagających osób i żeby pasowały do każdej przestrzeni. Z kolei przy wąskich wnękach w kuchni nie do przecenienia będzie system Dispensa. A jeśli nie chcesz zabudowy pod sufit, ale decydujesz się na szafki górne, ciekawą opcją mogą być zamontowane w nich windy, np. Pegasus czy Imove, ułatwiające dostęp do przedmiotów ułożonych najwyżej. Z kolei w szafkach podblatowych doskonale sprawdzą się systemy Junior, Kitchen Tower oraz Cooking Agent.

W niewielkiej kuchni warto zdecydować na wysoką zabudowę.