Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Nowoczesne schody wewnętrzne - półkowe czy dywanowe?

Fot. Tooba.pl - Nowoczesne schody wewnętrzne - półkowe czy dywanowe?

Schody półkowe i dywanowe to nowoczesne schody, które charakteryzują się nietypową konstrukcją. Wymagają mocowania do ściany o określonej nośności, ale efekt końcowy zadowala nawet najbardziej wybrednego inwestora. Czym są schody półkowe i dywanowe oraz w jaki sposób są montowane?

Schody w domu to nie tylko konstrukcja praktyczna, która pozwala przemieszczać się między poszczególnymi piętrami, ale także element dekoracyjny. Schody półkowe i dywanowe są coraz częściej stosowane w nowoczesnych projektach domów. Czym są i jak są skonstruowane?

Schody półkowe

Jeśli zależy Ci na maksymalnie nowoczesnym wnętrzu, koniecznie zaplanuj schody półkowe. Niektórzy nazywają je wręcz ekstrawaganckimi, za sprawą efektu wizualnego. Wyglądają one bowiem tak, jakby „wisiały w powietrzu”. Warto wiedzieć, że jest to rozwiązanie jedynie do budynków, których ściana, przy której będą wiodły schody, jest wystarczająco nośna, by utrzymać stopnie oraz dla inwestorów, którzy nie obawiają się chodzenia po mniej bezpiecznych schodach w porównaniu do schodów tradycyjnych.

Fot. Tooba.pl

Konstrukcja i montaż schodów półkowych

Najprościej rzecz ujmując, schody półkowe pozbawione są belek wspornikowych, podstopnic, a często także balustrad. Każdy stopień ma wewnątrz ukryty element nośny z kompozytu lub stali i wymaga głębokiego zakotwienia w ścianie. Najlepiej, jeśli schody półkowe będą montowane do ściany żelbetowej. Musi ona wytrzymać duże obciążenia, dlatego nie może być cieńsza niż 24 cm. W przypadku monolitycznych przegród żelbetowych wystarczy 18 cm.

Musisz pamiętać, że takie schody może wykonać tylko profesjonalna firma. Najlepiej też będzie, jeśli zaplanujesz je jeszcze przed budową domu. W gotowych już pomieszczeniach oczywiście też jest możliwe wykonanie takich schodów, ale może oznaczać szereg dodatkowych i kosztownych prac.

Jaki materiał wybrać na schody półkowe?

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których mogą być wykonane schody półkowe. Zwykle jest to klejone drewno. Niemniej jednak do tych schodów stosuje się także naturalny kamień, kamienny konglomerat lub spiek kwarcytowy. Oprócz tego, możesz zamówić schody półkowe wykonane ze szkła.

Wymiary schodów, o których musisz pamiętać

Przepisy jasno określają wymiary schodów, także półkowych. Okazuje się, że minimalna szerokość schodów to 80 cm. Co więcej, wysokość stopnia nie może przekraczać 19 cm, chociaż najwygodniejsze są stopnie co 17 cm. Mając na uwadze rodzaj konstrukcji, stopnie schodów półkowych nie powinny być szersze niż 120 cm.

Schody dywanowe

Schody dywanowe, jak sama nazwa wskazuje, wyglądem przypominają jednolity dywan. To propozycja do minimalistycznych lub nowoczesnych wnętrz. Charakteryzuje się samonośną, stabilną i mocną konstrukcją. Bieg schodów należy zakotwiczyć w podkładzie podłogowym na dole, a także w stropie na piętrze. Zwykle schody dywanowe montuje się przy ścianie nośnej zabezpieczając je metalowymi wspornikami. Konstrukcja wykonana jest z żelbetu lub ze stalowych profili, a całość schodów podwieszona jest do balustrady stanowiącej rodzaj kratownicy.

Schody dywanowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Na rynku dostępne są schody żelbetowe, drewniane lub oparte na konstrukcji metalowej.

•       Schody z betonu można wykończyć farbą do betonu lub drewnem, ale najpierw trzeba poczekać około 4 tygodnie aż zaschnie beton, z którego konstrukcja jest wykonana.

•       Metalowe schody zakładające konstrukcję z profili stalowych trzeba zakotwiczyć w podłodze i stropie, a czasem także w ścianie. Ten rodzaj można wykończyć płytą OSB lub taflą szkła.

•       Z kolei drewniane schody wykonane są z drewna klejonego, zwykle dębowego lub jesionowego. Klejony materiał odznacza się większą wytrzymałością. Całość należy na koniec zabezpieczyć olejem lub lakierem.

0
Fot. Tooba.pl

Wymiary schodów dywanowych

Przyjmuje się, że schody dywanowe, podobnie jak schody półkowe, by były komfortowe, nie powinny mieć mniejszej szerokości niż 80 cm. Idealna wysokość stopnia to około 15-17 cm. Natomiast komfortowa głębokość każdego schodka to 32 cm.

Samonośne schody dywanowe

Dywanowe schody mogą też być samonośne. Dzielą się one na schody wachlarzowe, zabiegowe lub ze spocznikiem. Zabiegowe zajmują stosunkowo dużo miejsca, dlatego idealnie pasują do dużych i przestronnych wnętrz. Niezależnie od wybranego rodzaju schodów dywanowych, należy pamiętać, że najlepiej zlecić wykonanie takich schodów fachowcom. To oni zagwarantują wytrzymałość konstrukcji i bezpieczeństwo oraz stabilność na lata.

Schody półkowe i dywanowe – gdzie pasują?

Zarówno schody półkowe, jak i dywanowe, uchodzą za konstrukcje nowoczesne. Idealnie pasują więc do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim czy industrialnym. Jeśli urządzasz dom w stylu loftowym, być może będą pasowały schody dywanowe w odcieniu szarości – betonowe lub malowane szarą farbą.

Niewątpliwie schody dywanowe i półkowe to nowatorskie, eleganckie, ale jednocześnie minimalistyczne rozwiązanie konstrukcyjne. Zastosowanie odpowiednich balustrad gwarantuje także bezpieczeństwo użytkowania nawet w przypadku małych dzieci. Choć cena schodów półkowych czy dywanowych jest wyższa, niż w przypadku schodów tradycyjnych, warto się zdecydować na te schody, ponieważ koszty z całą pewnością rekompensuje wizualny efekt końcowy oraz jakość wykonania.