Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Lite drewno – jak zastosować je w aranżacji wnętrza?

Stoliki i szafki wykonane z surowego, litego drewna ciekawie się prezentują w towarzystwie stylowej komody.

Piękne, trwałe i ekologiczne – tak można w skrócie opisać zalety litego drewna, chętnie stosowanego w tradycyjnym i nowoczesnym designie. Niezaprzeczalnie lite drewno cieszy się mianem jednego z najczęściej wykorzystywanych materiałów w meblarstwie. Często wytwarza się z niego też schody, podłogi oraz dodatki do wnętrz. Przyjrzyjmy się wspólnie, czym charakteryzuje się lite drewno, jak je czyścić i konserwować, w jakich aranżacjach najlepiej się sprawdza, a także czy poza licznymi zaletami, ma też jakieś wady.

Co to jest lite drewno?

Lite drewno to w stu procentach drewno naturalne, które pozyskuje się ze ściętych drzew. Poddaje się je tylko minimalnej obróbce, koniecznej, by nadać deskom odpowiedni kształt. Zupełnie inaczej sprawa się ma z materiałami drewnopodobnymi, takimi jak sklejka czy płyty stolarskie, pilśniowe, wiórowe albo MDF, które są tańszą alternatywą dla drewna litego – zwykle składają się one tylko w kilkunastu lub kilkudziesięciu procentach z drewna, które w dodatku zostało mocno przetworzone.

Obecnie coraz częściej, gdy mówi się o drewnianych meblach, ma się na myśli również takie, które powstały np. z płyty pilśniowej, pokrytej tylko na wierzchu fornirem, czyli cienką warstwą drewna. Jest to duże uogólnienie, stawiające znak równości między meblami drewnopodobnymi oraz tymi, które powstały z litego drewna. A to przecież bardzo odmienne materiały, mające inne właściwości i podobne tylko na pierwszy rzut oka.

0
Pokój dziecięcy z podłogą i łóżkiem wykonanymi z litego drewna.

Zalety litego drewna

Lite drewno wyróżnia się znacząco na tle innych drewnopodobnych materiałów. Jest niepowtarzalne i oryginalne – w przyrodzie przecież nie istnieją dwa identyczne kawałki drewna.

Dlatego nie ma dwóch dokładnie takich samych stołów czy identycznych szafek wykonanych z litego drewna – zawsze będą się one różniły między sobą wielkością słojów, rozłożeniem sęków czy odcieniem. Kolejną zaletą litego drewna jest jego naturalny wygląd, który sprawia, że aranżacje z elementami wystroju wnętrza, takimi jak meble, podłoga czy schody wykonane z tego materiału, są ponadczasowe.

Zdarza się, że te, które wykonano np. w stuletnim domu, są w lepszym stanie niż ich tańsze odpowiedniki drewnopodobne sprzed 40 lat. A to dlatego, że lite drewno cechuje też duża wytrzymałość i trwałość. Nie wygina się ono ani nie odkształca, nie puchnie pod wpływem niewielkiej ilości wody, jest odporne na różne czynniki mechaniczne, a złączone ze sobą elementy litego drewna trudno rozdzielić.

A wady?

Cóż, nie da się zaprzeczyć, że lite drewno jest droższym materiałem niż wyroby drewnopodobne. Zatem jedną z jego wad jest dość wysoka cena, która wynika z tego, że aby zrobić stół z litego drewna, potrzeba więcej desek niż do produkcji podobnego mebla np. z płyty wiórowej, która powstaje de facto z odpadów naturalnego drewna, tj. z trocin, szczap, zrębków i drewna małowymiarowego. Ponadto lite drewno jest dość ciężkie i wykonane z niego meble trudniej przenosić oraz transportować. Spore znaczenie dla kupujących może mieć też fakt, że lite, nielakierowane drewno może ulegać uszkodzeniom, np. zarysowaniom. A gdy postawimy na nie gorący kubek albo talerz parującą zupą, prawdopodobne jest, że pozostawi on po sobie ślad. Wówczas taki mebel – lub jego fragment – należy przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym, a potem zaolejować. Tak czy inaczej olejowanie jest stałym elementem pielęgnacji wyrobów z litego drewna. Nie jest to uciążliwe ani nie zabiera dużo czasu, ale jednak sam fakt, że należy to robić co jakiś czas, może zniechęcić część osób, które zdecydują się jednak wybrać tańsze i niewymagające pielęgnowania odpowiedniki drewnopodobne.

0
Lite drewno doskonale sprawdza się w garderobach.

Zastosowanie we wnętrzach

Lite drewno stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Wielu osobom kojarzy się z podłogą lub schodami, ale dużą popularnością cieszą się też drzwi z litego drewna. Sprawdzą się one m.in. we wnętrzach w stylu industrialnym, skandynawskim, ale też klasycznym i retro. Lite drewno jest doskonałym materiałem, z którego można wytworzyć różnego rodzaju meble – łóżka, komody, szafki, półki, biurka, stoły oraz stoliki kawowe. Takie meble są niezwykle trwałe, ale też stylowe i oryginalne. Zatem jeśli chcesz mieć dom umeblowany w niepowtarzalny sposób – postaw na meble z litego drewna. Oferuje je coraz większa liczba sklepów internetowych, ale możesz je też zamówić u lokalnego stolarza, który stworzy jedyny w swoim rodzaju mebel specjalnie na Twoje zamówienie.