Komfortowa i funkcjonalna łazienka to marzenie każdego z nas. Jej zaprojektowanie nie jest łatwe, ale możliwe – nawet bez pomocy projektanta. Wystarczy tylko skorzystać z kilku sprawdzonych porad, które zamieszczamy poniżej. Dzięki nim uda Ci się stworzyć wnętrze będące wizytówką Twojego domu i miejscem relaksu dla każdego domownika. Jak zaprojektować łazienkę? Wystarczą zaledwie 4 kroki, by osiągnąć zamierzony efekt – piękne pomieszczenie, które jednocześnie będzie funkcjonalne i komfortowe!
Po pierwsze – wykończenie podłogi i ścian
Na samym początku warto zająć się podłogami i ścianami, które powinny zostać wykończone w odpowiedni sposób. W przypadku podłoża najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne – są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie wilgoci, a do tego prezentują się niezwykle okazale. Dzięki ich dużej różnorodności pod względem kolorystyki czy wzornictwa łatwo znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Polecamy zwłaszcza gres, glazurę oraz terakotę. Alternatywą dla płytek ceramicznych na podłodze będą kamień, drewno i posadzki żywiczne.
Co ze ścianami? Te również można pokryć płytkami ceramicznymi, jednak nie jest to konieczne. Możesz także zastosować odpowiednie farby oraz tapety (polecamy zwłaszcza winylowe i z włókna szklanego), a nawet kamień, mozaikę czy odpowiednio zaimpregnowane drewno.
Po drugie – oświetlenie łazienki
Jak zaprojektować łazienkę pod kątem oświetlenia? Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ dzięki odpowiedniej mocy i barwie światła zyskasz maksymalny komfort. Kluczową rolę odgrywa tutaj oświetlenie główne, czyli górne w postaci lampy albo plafonu. Oprócz niego warto oświetlić lustro – najlepiej za pomocą niewielkich lamp, które znajdą się po jego obu stronach. Polecamy barwę naturalną, która odpowiednio oświetli twarz i pozwoli np. na prawidłowe wykonanie makijażu.
Oczywiście to nie wszystko – możesz także zdecydować się na lampy nad wanną czy prysznicem, a nawet różnego rodzaju taśmy LED czy halogeny, które będą prezentowały się niezwykle okazale. Pamiętaj tylko, by wybierać oświetlenie o odpowiedniej klasie szczelności (minimum IP44), odpornej na działanie wody i wilgoci.
Po trzecie – odpowiednie ogrzewanie
Aby prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: „jak zaprojektować łazienkę?”, nie można pominąć kwestii ogrzewania, które zapewni komfort codziennej toalety, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Możesz postawić na grzejniki elektryczne, wodne albo mieszane – w zależności od tego, gdzie mieszkasz i co sprawdzi się w danym pomieszczeniu.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być też ogrzewanie podłogowe, najlepiej w połączeniu z zimnymi płytkami ceramicznymi lub kamieniem. To opcja dość kosztowna, ale niezwykle wygodna – nie ma niczego bardziej przyjemnego od stąpania bosą stopą po rozgrzanej podłodze, zwłaszcza zimą!
Po czwarte – dobór odpowiedniego wyposażenia
Do podstawowego wyposażenia łazienki zaliczamy przede wszystkim:
umywalkę, która dostępna jest w kilku szerokościach – do małych łazienek będzie pasowała ta 35-centymetrowa, a do większych nawet 110-centymetrowa;
toaletę, na którą warto przeznaczyć powierzchnię o wymiarach minimum 110x130 cm;
pralkę, która może mieć minimalne wymiary 35x60 cm – to rozwiązanie w zupełności wystarczy do małej łazienki.
Oprócz tego warto zastanowić się, czy wolisz wannę, czy prysznic. Te pierwsze dostępne są zarówno w formie prostokąta (do wyprostowania nóg polecamy warianty o długości powyżej 160 cm), jak też asymetrycznej, idealnej do mniejszych wnętrz. Prysznic jest rozwiązaniem polecanym do małych łazienek i dla osób, które cenią sobie oszczędność. Aby zainstalować kabinę, wystarczy zwykle powierzchnia o wymiarach 90x90 cm.
Jak zaprojektować łazienkę pod kątem stylu?
Tutaj możliwości jest wiele – łazienka minimalistyczna, loftowa, rustykalna i wiele innych. Polecamy sprawdzenie różnego rodzaju stylów aranżacji, dzięki którym postawisz na taki wystrój, który spełni oczekiwania Twoje oraz innych domowników!