Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze awarie drabin i jak je naprawiać?

Jakie są najczęstsze awarie drabin i jak je naprawiać?

Podobnie jak każdy inny sprzęt, również drabina może się zepsuć lub uszkodzić. Konsekwencje tego często okazują się fatalne dla ludzkiego zdrowia i życia. Dlatego warto zabezpieczyć się przed możliwymi awariami drabin.

Drabina może służyć do wykonywania profesjonalnych zadań zawodowych, ale też do codziennych prac w domu i ogrodzie. Zawsze jednak od jej stanu technicznego - oraz prawidłowego użytkowania! - zależy ludzkie zdrowie i życie. Upadek z niej może być przecież nawet śmiertelny w skutkach. Trzeba zatem bacznie zwracać uwagę, czy nasza drabina nie uległa awarii.

Awarie drabin - najczęstsze przykłady

Obecnie na rynku dominują drabiny metalowe - głównie stalowe i aluminiowe. Te wykonane przez renomowanych producentów powstały z materiałów wysokiej jakości oraz są dobrze zabezpieczone antykorozyjnie. Nic nie jest jednak wieczne, a długotrwała ekspozycja metalowej drabiny na szkodliwe dla niej warunki, takie jak wysoki poziom wilgotności, doprowadzić może do jej zardzewienia. Dotyczy to przede wszystkim produktów kiepskiej jakości.

Inne typowe awarie drabiny to: pęknięcia, wgniecenia, złamania czy poluzowania poszczególnych elementów. Mogą one być bardzo niebezpieczne, np. spowodują załamanie się drabiny pod naszym ciężarem lub jej przewrócenie. Bywa, że brakuje śrubek czy stabilizatorów. Z kolei braki plastikowych końcówek prowadzą do porysowania podłogi czy parkietu (drabiny domowe), a co gorsza, do destabilizacji całej konstrukcji.

Naprawa drabiny

Generalnie, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego na początek warto się skupić na tym, jak uniknąć awarii. A jest to z reguły bardzo proste - wystarczy eksploatować drabinę zgodnie z zaleceniami producenta. Rozstawiać ją w prawidłowy sposób, nie wnosić na nią zbyt dużych ciężarów, przechowywać w odpowiednich dla niej warunkach. Zredukujemy wówczas nie tylko ryzyko wystąpienia uszkodzeń, ale też będziemy bezpieczniejsi podczas pracy.

Co jakiś czas należy dokonywać przeglądu naszej drabiny i jej konserwacji, co uchroni ją przed korozją. Na bieżąco powinno się sprawdzać, czy poszczególne elementy konstrukcji nie są pogięte, odkształcone ani popękane, a także, czy nie brakuje śrubek, stabilizatorów, końcówek na nogi, itd. Uwaga - przeglądem drabin profesjonalnych powinien się zająć ich producent.

Braki takie łatwo jest uzupełnić. Wystarczy dokupić brakujące elementy - są one łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie - a następnie je zainstalować. Najczęściej jesteśmy w stanie wykonać tego typu naprawy samodzielnie, przy pomocy domowych narzędzi. W przypadku mocnego skorodowania lub uszkodzenia drabiny, konieczna bywa ingerencja blacharska. Jeśli nie jesteśmy w stanie przeprowadzić jej sami, warto skorzystać z gwarancji producenta lub usług warsztatu.

Pamiętajmy, żeby napraw - nawet drobnych - nie wykonywać byle jak. Dobry stan techniczny drabiny to wysoki poziom bezpieczeństwa.

Produkty odpowiedniej jakości

Jeżeli chcemy długo i bezproblemowo eksploatować drabinę, czy to w celach zawodowych, czy to przy wykonywaniu domowych i ogrodowych zadań, warto zdecydować się na wysokojakościowy model renomowanego producenta. Szeroki wybór takich drabin znajdziemy pod adresem: https://www.drabiny-krause.dmn.pl. Są one solidnie zmontowane z bardzo trwałych, odpornych na korozję i uszkodzenia materiałów. Spełniają wszelkie normy BHP. Dzięki temu gwarantują bezawaryjność, bezpieczeństwo oraz wygodę pracy.