Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Joga dla początkujących w domu. Jak zaaranżować przestrzeń do praktyki jogi?

Jak zaaranżować przestrzeń do praktyki jogi?

Znaczenie jogi jest aktualnie bardzo spłaszczone i nawiązuje w większej mierze do aktywności fizycznej, pomijając nieraz całkowicie jej duchowy i metafizyczny wymiar. Takie uszczuplenie i degradacja wyższych celów nie stanowi wielkiego problemu. Joga daje wolny wybór i jeśli, ktoś czerpie z niej jedynie ten jeden pierwiastek fizyczności ma do tego prawo i nie można tego krytykować. Wnikając jednak głębiej w istotę jogi można odkryć nie tylko, dające siłę i elastyczność pozycje, ale także metodę kształtowania siły umysłu i wewnętrznego spokoju.

Codzienne zmagania na macie w tradycyjnym ujęciu traktuje się jako medytację w ruchu. Warto zadbać, by te codzienne rytuały uprawiać w odpowiednim otoczeniu. Zwłaszcza początkujący jogini, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą, żeby jeszcze bardziej poczuć moc płynącą z praktyki powinni zwrócić uwagę na stworzenie odpowiednich warunków do swoich ćwiczeń.

Jak zorganizować odpowiednią przestrzeń do praktyki w domu?

Matę do jogi możemy rozłożyć praktycznie wszędzie.

W kontekście organizowania przestrzeni do praktyki jogi są dwa podejścia. Jedno sugeruje stworzenie klimatycznego kącika, dzięki któremu praktyka będzie miała przyjemny charakter. Drugie podejście nie przywiązuje wielkiej wagi do otoczenia, co wynika z przekonania, że wszystko, co najważniejsze w jodze dzieje się wewnątrz nas i na tym trzeba skupić swoją uwagę, niezależnie od tego, czy mata do jogi będzie rozłożona wśród kwitnących traw czy w zagraconej sypialni. Pierwsze podejście jest bardziej popularne, szczególnie wśród początkujących joginów, którzy nie weszli jeszcze na wyższy poziom duchowych doświadczeń.

Praktykując jogę w domu warto zadbać, by najbliższe otoczenie było zaaranżowane tak, by nie rozpraszać naszej uwagi. Wybór detali jest kwestią bardzo indywidualną i każdy ćwiczący jogin powinien na etapie urządzania swojego kącika podążać za swoimi upodobaniami względem np. koloru ścian czy rodzaju podłogi. Poczucie komfortu to priorytet.

Przyjmuje się, że miejsce do praktykowania powinno mieć conajmniej 9 metrów kwadratowych, niezależnie czy to będzie osobny pokój czy przestrzeń wydzielona w salonie. Taki metraż pozwoli na swobodne wykonywanie każdej pozycji. Należy tez pamiętać o tym, że mata nie może być rozłożona pod wiszącą lampą, która może utrudnić odpowiednią praktykę i ograniczać ruchy ciała. Przestrzeń jogina powinna być czysta i w miarę możliwości przestronna.

Salon będzie dobrym miejscem do praktykowania jogi.

Kolejna kwestia to odpowiednia temperatura otoczenia. W tej materii również funkcjonują rozbieżne koncepcje. Każdy dostosowuje je do swoich potrzeb i możliwości. Pierwsza myśl zakłada, że praktyka jogi ma oczyścić organizm z toksyn, w związku z czym preferuje się ustawianie wyższej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu proces pocenia znacznie się intensyfikuje, a rozgrzane ciało jest mniej podatne na wszelkie kontuzje. Wielu joginów wybiera także mniej skrajną opcję, praktykując w temperaturze pokojowej przy otwartych oknach lub na świeżym powietrzu. Oba podejścia są właściwe, o ile sesja przynosi adeptowi upragniony skutek.

Jak zaaranżować kącik jogina?

Zasady zapewnienia podstawowych potrzeb do praktyki jogi zostały nakreślone powyżej. Jak jednak jeszcze bardziej można zharmonizować przestrzeń, by odzwierciedlała ona rzeczywiście świat tradycyjnej jogi i tworzyły atmosferę Dalekiego Wschodu, skąd joga się wywodzi? Należy koniecznie zadbać o odpowiednie dekoracje, nawiązujące swoją stylistyką do kultury Indii. Podążając w tym kierunku można zaopatrzyć się w płótna naścienne, posągi bóstw, kadzidełka, świece zapachowe, wygodne poduszki. W ramach relaksacji warto włączyć w tle odpowiednie mantry. Wszystkie te elementy pomogą stworzyć wyjątkową atmosferę.

Taki kącik można zorganizować w każdym miejscu w swoim domu, pod warunkiem, że całościowa aranżacja pozwoli wydzielić taki punkt pod względem przestrzennym. Stylistycznie z pewnością trudno w wielu przypadkach o spójność. Niezależnie od tego początkującym i zaawansowanym joginom polecamy zadbać o odpowiedni charakter swoich codziennych spotkań jogą.

Joga to wolność ducha i ciała.