Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić mały salon w bloku?

Mały salon w bloku

Zastanawiasz się jak urządzić mały salon? Mamy kilka gotowych pomysłów, które zainspirują Cię i pomogą wybrać odpowiednią dla ciebie aranżację małego salonu. Podpowiemy, jak rozplanować niewielką przestrzeń mieszkania, aby była funkcjonalna i aby dobrze się prezentowała. Salon jest wizytówka naszego mieszkania a zarazem najbardziej wielofunkcyjną przestrzenią w naszym domu. Salon pełni role pokoju dziennego, jest miejscem odpoczynku, domowym biurem a także jadalnią i niejednokrotnie sypialnią. Aby ta przestrzeń dobrze się prezentowała a jednocześnie była funkcjonalna i praktyczna trzeba ja dobrze zaplanować.

Powinniśmy zastanowić się jak skutecznie rozdzielić przestrzeń typową użytkową jakim jest np. jadalnia od strefy wypoczynkowej. Ogrom stylów, kolorów i konfiguracji małego salonu może przysporzyć o ból głowy niejednego projektanta wnętrz. Poniżej podpowiemy, jak urządzić mały salon i która aranżacja wnętrz najlepiej sprawdzi się w Twoim salonie.

Zasady urządzania salonu

Zanim podejmiemy decyzję jak będzie wyglądała aranżacja małego salonu, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami urządzania wnętrz. Te kilka punktów zwróci uwagę bardziej na funkcjonalność niż na obecnie panujące trendy w urządzaniu salonów.

  • Meble, które wybierzemy do salonu powinny być funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu porządku. Postawmy na praktyczne kanapy i fotele – to te meble najczęściej używamy w naszym salonie.

  • Jeżeli nasz salon ma być wielofunkcyjny powinniśmy wydzielić w nim konkretne strefy: pracy, odpoczynku, rekreacji, konsumpcji.

  • Pamiętajmy, że kolory jasne optycznie powiększają pomieszczenie, natomiast kolory ciemne je pomniejszają.

  • Nie bójmy się mebli z materiałowymi obiciami. Wszelkie tekstylia czynią nasz salon przytulniejszym.

  • W naszym salonie nie powinno zabraknąć kanapy, foteli, stolika kawowego i szafki na sprzęt audio-video.

Wydzielanie stref funkcjonalności w salonie

0
Wygodna kanapa w salonie to podstawa.

Im mniejszy jest metraż mieszkania, tym bardziej funkcjonalny musi być salon. W niewielkim mieszkaniu nieduży salon musi być jadalnią, gabinetem, bawialnią dla dzieci i nierzadko sypialnią. Dlatego praktyczne jest wydzielenie np. części wypoczynkowej od części jadalnej. Najprościej strefy wydzielić przy pomocy mebli. Strefę wypoczynkową określi nam kanapa a naszą jadalnią będzie stół z krzesłami. Bardzo ważne jest zachowanie ciągów komunikacyjnych pomiędzy strefami, tak aby można swobodnie przemieszczać się pomiędzy strefami.

Jadalnia w salonie

Jeżeli twój salon połączony jest z kuchnią wtedy strefę jadalni najlepiej wyznaczyć na granicy tych pomieszczeń. Bliska odległość stołu od kuchni na pewno skróci czas podawania posiłku, a po zakończonym obiedzie czy kolacji szybciej i łatwiej będzie posprzątać. Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest bliskość jadalni ze strefą wypoczynku. W przypadku małego salonu mówimy o niewielkiej odległości między stołem a kanapą. Przy naszym stole nie może zabraknąć krzeseł. Bardzo modne i wygodne są tapicerowane krzesła. Jeżeli nasza strefa przeznaczona na jadalnię jest niewielka możemy pokusić się na rozkładany stół lub stół kompaktowy w którym w bardzo łatwy sposób chowa się proste, drewniane krzesła. Stylu i blasku doda wisząca lampa lub żyrandol, który możemy bezpośrednio powiesić nad stołem w jadalni.

Miejsca do spania w salonie

0
Komfortowy i stylowy salon to wizytówka Twojego domu.

Zorganizowanie miejsca do spania w salonie to dość skomplikowane zadanie. W przypadku gdy nasz salon przeznaczony jest tylko do relaksu wybór odpowiedniej kanapy i foteli nie powinien stanowić problemu. Jeżeli chcemy w naszym salonie zaimprowizować sypialnię wtedy musimy poszukać sofy lub narożnika z możliwością rozkładania. Wygodna rozkładana kanapa to przede wszystkim sprawny mechanizm jej rozkładania, duży pojemnik na pościel i podwyższone oparcie. Dodatkowo zagłówki z regulacją kąta nachylenia sprawią, że kanapa taka zapewni nam wystarczający komfort snu.

Oświetlenie małego salonu

Na zakończenie musimy wspomnieć o odpowiednim oświetleniu. Mały salon podzielony na strefy wymaga różnorodnego oświetlenia. Jedna lampa na pewno nam nie wystarczy. Żyrandol bądź lampa wisząca nad jadalnianym stołem, lampa podłogowa w narożniku salonu przy fotelu uszaku i mała lampka nocna na komodzie przy kanapie - powinny idealnie spełnić swoje zadanie. Jeżeli dodatkowo na ścianie zamontujemy kinkiety nasz mały salon stanie się miejscem przytulnymi i funkcjonalnym.