Jak wieszać obrazy na ścianie?

Wieszanie obrazu w salonie

Ktoś, kto choć raz w swoim życiu wieszał obraz na ścianie wie, jak trudną sztuką jest powiesić go bez niszczenia ściany. Jak to zrobić bez wiercenia i dziurawienia ściany? Czy jest to możliwe, aby duży i ciężki obraz ozdobił nasz salon bez strat w postaci dziury w ścianie nad nasza ulubioną kanapą? Obrazy są dla salonu niewątpliwą dekoracją i nadają mu niepowtarzalny i elegancki wygląd. Podpowiemy jak umiejętnie powiesić obraz w salonie nie niszcząc ściany i sprawiając, że stabilnie i bezpiecznie będzie wisiał jeszcze przez wiele lat.

Ciężki obraz na ścianie

Aby powiesić ciężki obraz na ścianie nie zawsze trzeba sięgać po radyklane środki takie jak wielki masywny kołek rozporowy czy nie daj boże gwóźdź. Bardzo dobra metodą jest powieszenie szyny galeryjnej, zaopatrzonej w system linek i haczyków, które pozwalają zawiesić na ścianie przeróżne prace plastyczne. Od obrazów zaczynają a kończąc na fotografiach czy niewielkich instalacjach przestrzennych. Raz, na stałe przykręcona szyna do ściany, najczęściej blisko sufitu, w miejscu praktycznie nie rzucającym się w oczy, pozwoli nam na wymieniane ekspozycji do woli. Jeżeli znudzi nam się nasz ulubiony obraz, możemy przewiesić go w inne miejsce, zastępując grafiką czy oprawionym w ramę plakatem. To bardzo praktyczne rozwiązanie jest nagminnie stosowane w galeriach sztuki i muzeach. Pozwala na szybką zmianę ekspozycji wieszanie prac w przeróżnych konfiguracjach.

Jak przymocować szynę do ściany?

To czynność na tyle prosta, że można wykonać ją samemu. Na odcinku 1 metra szyny wystarczą 3 niewielkie nawiercenia i małe kołeczki rozporowe mocujące szynę do ściany. Podczas wiercenia możemy skorzystać z odkurzacza, tak aby pył był bezpośrednio wciągany do wnętrza maszyny. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego bałaganu podczas wieszania szyny galeryjnej. Ciężkie obrazy i prace plastyczne ważące nawet 20 kg mogą być bezpiecznie wieszane na systemie specjalnych linek i haczyków. Ten praktyczny sposób daje nam wiele możliwości wieszania prac w przeróżnych konfiguracjach i na różnych wysokościach. Gdybyśmy każdorazowo musieli nawiercić dziurę w ścianie, aby powiesić obraz w galerii, po niedługim czasie ściana taka wyglądałaby jak sito.

Dla lżejszych prac, takich jak plakaty czy nieoprawione grafiki możemy zastosować specjalnie taśmy rzepowe do wieszania obrazów. Działają one na podobnej zasadzie jak linki, ale na tylnej stronie obrazu zamieszcza się specjalne rzepy mocujące, które przyczepiają się do specjalnych taśm wsuwanych w profil górnej listwy galeryjnej. Jeżeli na naszym systemie wystawienniczym chcemy powiesić naprawdę ciężką pracę, to najlepiej taśmy z rzepem i plastikowe linki wymienić na stalowe. Linki takie zaopatrzone są w specjalne haczyki z blokadą, które są w stanie bezpiecznie utrzymać nawet ponad 20 kilogramowe obrazy.

Jak powiesić grafikę w szklanej oprawie?

Grafika zatopiona w grubym szkle, czy oprawiony w ozdobne szkło obraz najlepiej będzie powiesić na uniwersalnych dystansach. Dystanse boczne pozwalają bardzo efektownie wyeksponować daną pracę, poprzez stworzenie wrażenia, że obraz odsunięty jest od ściany. Bardzo popularne są też zawieszki samoprzylepne, które oszczędzą nam wiercenia otworów pod dystanse.