Sypialnia to miejsce relaksu. Urządzając sypialnię kierujmy się naszym indywidualnym projektem. Lubisz spać? Odpowiedź jest oczywista, że musisz zainwestować w dobry, wysokiej jakości materac. Sypialnia to też miejsce, w którym ćwiczymy czy też wykonujemy pracę zdalną. W zależności jakimi jesteśmy osobami taki kolor wybierzmy. Koloroterapia to jest współczesna terapią kolorem, czyli metodą leczniczą. Już w starożytności wykorzystywano wpływ kolorów na zdrowie i samopoczucie. W związku z tym, że w sypialni się wyciszamy to wybierzmy stonowane barwy, aby oczy po ciężkim dniu odpoczęły, a Ty zyskasz poczucie równowagi i spokoju. Dobór dodatków w sypialni też jest bardzo ważnym elementem w aranżacji sypialni.
Jakie łóżko i materac wybrać do sypialni?
Wybierając łóżko do sypialni zadajmy sobie pytanie: czy chcemy mieć modne czy wygodne łóżko? Obecny rynek ma taki wybór stelaży z modnymi zagłówkami, że te dwie funkcje się ze sobą łączą, czyli możemy mieć nowoczesne łóżko z wygodnym materacem. Bóle karku, pleców, obciążone mięśnie i kręgosłup to już nie te czasy. Przeznacz na materac większy nakład finansowy, a zapomnisz o takich problemach.
Stelaż dopasowujemy wedle indywidualnego projektu bądź gustu.
Poniżej przedstawiamy wam rodzaje materacy i zwrócimy uwagę co jest istotne przy wyborze:
Materac pikowany – dobry materac piankowy powinien posiadać więcej niż jedną warstwę. Materace te są wykonane z pianki poliuretanowej, ich zaletą jest lekkość. Pianka ta może posiadać kilka odmian poliuretanowej. Różnią się między sobą elastycznością, sprężystością, gęstością. Gęstość decyduje o grubości materaca, czyli to jest dla nas najważniejszy czynnik przy wyborze. Osoby ważące ponad 100 kg powinny wybrać inny rodzaj materaca, ponieważ ten rodzaj szybko się zużyje i trzeba będzie kupić nowy. Materace piankowe najczęściej są wybierane do dziecięcych łóżek.
Materac sprężynowy – ten rodzaj od wielu lat cieszy się największą popularnością ze względu na wytrzymałość jest idealny dla dzieci i dorosłych. Zaletą ich jest oddychalność. Każda kieszeń ze sprężyną to komora powietrza, która przy naciśnięciu uwalnia powietrze na zewnątrz materaca. Zapewnia to bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Im więcej sprężyn w materacu tym lepiej dla naszego ciała. Ciało znajduje więcej punktów podparcia. Do tych rodzaju materacu wykorzystuje się też piankę lateksową i termoelastyczną.
Lateksowe – materiał posiadający wysoką elastyczność punktową. Odporne są na odkształcenia. Produkt antygrzybiczny i antyalergiczny. Ten rodzaj materacu najczęściej wybierają osoby uczulone na kurz.
Materac z pianki termoelastycznej – tak jak nazwa wskazuje trzyma izolację ciepła. Materac ten dostosowuje się do ciała pod wpływem temperatury i nacisku.
Materac hybrydowy – to wysokiej klasy materace, są połączeniem materaców piankowych i sprężynowych najwyższej jakości. Górna część materaca hybrydowego zawiera warstwę pianki termoelastycznej, a na dole znajdują się sprężyny z kieszeniami. Jedyny model na rynku bez potrzeby obracania ich na drugą stronę. Doskonale dopasowują się do ciała. Nie ulega odkształceniom. Cena też jest hybrydowa, ale warto w ten rodzaj materaca zainwestować, bo będzie nam służył przez długie lata.
Jakie meble i oświetlenie wybrać do sypialni?
Standardowo wygodnie urządzona sypialnia powinna mieć pojemną szafę bądź garderobę, komodę, szafkę nocną, miękki dywan bądź wykładzinę, odpowiednie oświetlenie. Oświetlenie w sypialni to bardzo ważny punkt w jej aranżacji. Zadbajmy o dwa źródła światła. Czyli światło mocne i światło wyciszone. Czytając książkę na dobranoc miło by było robić to przy świetle wyciszonym ze względu, że robimy to, aby się przygotować do spania. Wystarczy nawet klimatyczna lampka nocna postawiona przy szafce niedaleko łóżka. Operowanie nią powinno być w zasięgu naszej ręki. Wybierając lampę sufitową zadbajmy o jasne niebieskie światło. Postaw na jednolite meble bez wzorów i mocnych kolorów. Dopasuj meble do koloru ścian i dodatków. Pamiętaj o kwiatach! Dodają one klimatu, ale i mają pozytywny wpływ na powietrze w naszej sypialni. Kwiaty za dnia produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla.