Jak przycinać borówkę amerykańską?

Najlepsze owoce wydają zazwyczaj pędy dwu lub trzyletnie.

Cięcie borówki amerykańskiej jest konieczne z wielu powodów. Z jednej strony pozwala to na uzyskiwanie większych i smaczniejszych owoców, z drugiej natomiast wpływa na aspekty wizualne. Warto wiedzieć, że przycinanie krzewów to typowy zabieg pielęgnacyjny, który nie robi krzywdy roślinie, ale pozwala jej się rozwijać. Jednak należy takie zabiegi wykonywać zgodnie z niżej prezentowanymi wskazówkami. W innym przypadku mogą one dać efekt odwrotny do pożądanego.

Dlaczego przycinanie borówki amerykańskiej jest konieczne?

Cięcie borówki amerykańskiej jest konieczne z wielu powodów.

Istnieje kilka powodów, dla których należy pielęgnować zasadzone krzewy. Dotyczy to także borówki amerykańskiej.

  • Regularne przycinanie pobudza roślinę do intensywnego kwitnienia, co wpływa na ilość wydawanych owoców.

  • Dzięki przycinaniu roślina nie jest nadmiernie zagęszczona. Zbyt duża liczba pędów ogranicza dostęp do słońca i osłabia borówkę.

  • Przycinanie pozwala także na zachowanie pożądanego kształtu oraz rozmiaru krzewów. Jest to szczególnie istotne, gdy borówka amerykańska stanowi dodatkowo żywopłot na ogrodzie.

  • W końcu przycinanie słabych i uszkodzonych pędów zabezpiecza roślinę przed chorowaniem oraz osłabieniem się.

Dlatego też należy przestrzegać regularnego przycinania krzewów i drzew. Jak przycinać borówkę amerykańską, by osiągnąć optymalne efekty? Zależy to między innymi od jej wieku.

Sadzenie nowych krzewów

Kupowane borówki amerykańskie mają już ponad dwa lata, w związku z czym nie wymagają przycinania zaraz po posadzeniu. Jednak w pierwszym roku należy usunąć wszystkie kwiatostany. Z jednej strony, spowoduje to brak owoców. W zamian uzyskać można dużo szybszy wzrost pędów borówki, co przełoży się na znacznie większe plony w latach kolejnych. Zatem zrezygnowanie z owoców w roku zakupu jest jak lokata, która przynosi zyski już rok później.

Pierwsze 3 lata po posadzeniu

Kilka lat po posadzeniu przycinanie ogranicza się jedynie do usuwania słabych i chorych pędów. Roślina cały czas jest w okresie rozwoju i nie warto w tym czasie go ograniczać. Dzięki pielęgnacji można dodatkowo przyśpieszyć rozwój, dzięki czemu pięcioletnia borówka amerykańska osiąga już pożądane rozmiary i może być przycinana także pod kątem owocowania oraz kształtowania krzewów.

Pielęgnacja borówki amerykańskiej w kolejnych latach

Najlepsze owoce wydają zazwyczaj pędy dwu lub trzyletnie. Dlatego też należy regularnie usuwać stare pędy (pędy sześcioletnie dają znacznie mniej owoców i nie warto ich utrzymywać). Poza tym zawsze należy usuwać pędy słabe i uszkodzone, przez które łatwo mogą wdać się choroby.

Ogólna zasada mówi, aby pozostawić około sześć do ośmiu głównych, pionowych pędów. Będą one rodzić największe i najsmaczniejsze owoce. Niewielka ilość gałęzi ułatwi także określenie ich wieku i coroczne usuwanie najstarszego z nich.

Kiedy przycinać borówkę amerykańską?

Istotne jest nie tylko, jak przycinać borówkę amerykańską, ale także kiedy to robić. W przypadku pędów chorych i uszkodzonych ich usuwanie możliwe jest przez cały rok w celu ochrony rośliny.

Na ogólną pielęgnację krzewów borówki amerykańskiej najlepszą porą jest jednak koniec zimy oraz wczesna wiosna. Po zimie, gdy niedługo zacznie się wegetacja, widać już przemarznięte pędy, które należy koniecznie usunąć. Dodatkowo widoczne są także zalążki pąków kwiatowych, które ułatwiają ocenę poszczególnych gałęzi. Usuwa się wtedy pędy słabiej owocujące.

Pamiętaj o regularnej pielęgnacji swojego ogrodu

Wszystkie rośliny wymagają regularnej pielęgnacji, aby były one zdrowe i zachowały swój piękny wygląd. W przypadku drzew i krzewów głównym elementem takiej pielęgnacji jest przycinanie gałęzi. Dzięki temu polepsza się kondycję rośliny, ułatwia jej czerpanie światła z otoczenia, a także usuwa się zalążki choroby w uszkodzonych i starych gałęziach.

Odpowiednie przycinanie spowoduje, że rośliny będą lepiej owocować, a zebrane jagody będą dużo smaczniejsze. Zwiększy się też żywotność rośliny, która lepiej poradzi sobie także w trudniejszych warunkach, gdy nie będzie posiadać nadmiaru gałązek. Z pewnością zatem warto regularnie przycinać rośliny w ogrodzie.

Wszystkie rośliny wymagają regularnej pielęgnacji, aby były one zdrowe i zachowały swój piękny wygląd.