Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki?

Przykry zapach z lodówki to spory problem w wielu domach. Na szczęście można się go szybko pozbyć.

Otwierasz lodówkę i czujesz nieprzyjemny zapach? Czyścisz ją regularnie, ale przykra woń i tak się pojawia? Podpowiadamy, jak pozbyć się zapachu z lodówki. Przedstawimy 7 szybkich sposobów na to, jak w prosty i niedrogi sposób usunąć brzydką woń z chłodziarki. Wystarczy zastosować jeden z nich i mieć problem z głowy!

Gdy czyszczenie nie wystarcza

Lodówka, w której przechowujemy żywność, może być przyczyną niemałego kłopotu. Zdarza się, że po otwarciu jej drzwiczek wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach. Jego przyczyną mogą być zbyt długo przechowywane produkty spożywcze, które zaczynają się psuć, albo świeże jedzenie wydzielające intensywny zapach, np. wędzona ryba czy surowe mięso. Bywa też, że zatyka się odpływ, znajdujący się w każdej chłodziarce – to za jego pomocą odprowadzany jest nadmiar wody skraplającej się wewnątrz lodówki. Jeśli odpływ zostanie przytkany resztkami produktów spożywczych, należy je jak najszybciej usunąć, a całą lodówkę można dokładnie wyczyścić. Natomiast gdy źródłem przykrego zapachu z lodówki jest tylko przechowywane w niej jedzenie, wystarczy zastosować jeden z 7 sposobów. Przyjrzyjmy się wspólnie, co skutecznie pochłania brzydki zapach z lodówki.

1. Kawa

Czy kawa może usunąć przykry zapach z lodówki? Jak najbardziej! Wystarczy, że do niewielkiej miseczki wsypiemy kilka łyżek mielonej kawy i wstawimy ją do swojej chłodziarki. Pojemniczek z kawą można umieścić w dowolnym miejscu – na dolnej lub górnej półce, a nawet w drzwiczkach. Ważne, żeby kawy niczym nie przykrywać. Wówczas jej aromat wypełni lodówkę, a przykry zapach zmieni się na przyjemny. Jest to szybkie i proste rozwiązanie, a do tego ekologiczne – zmielona kawa nie ma negatywnego wpływu na pozostałe produkty spożywcze przechowywane w lodówce.

2. Cytrusy

Innym ekologicznym pochłaniaczem zapachu są cytrusy. Mogą to być pomarańcze, grejpfruty albo limonki, ale najczęściej wykorzystywane są tanie i skuteczne cytryny. Wystarczy wziąć jeden owoc, przekroić go na pół i położyć w dowolnym miejscu w swojej chłodziarki. Ważne, by przekrojona część cytrusa była położona miąższem do góry – tzn. żeby miała bezpośredni kontakt z powietrzem wewnątrz lodówki. Cytrusy mają właściwości antybakteryjne i są wykorzystywane do produkcji odświeżaczy powietrza, a świeże owoce są świetne jako pochłaniacze przykrych zapachów.

3. Jabłka

Czy jakieś inne owoce, oprócz cytrusów, też pochłaniają nieprzyjemne zapachy? Tak, są to jabłka. Przepis na zrobienie z jabłka pochłaniacza przykrej woni jest bardzo prosty. Tak jak w przypadku cytrusów, należy przekroić jabłko na pół i położyć je w lodówce. Pamiętajmy jednak, że taki naturalny pochłaniacz ma stosunkowo krótki termin ważności – jabłko należy wyrzucić, zanim zacznie się ono psuć. Jeżeli chcemy, by przekrojony owoc był bardzo skuteczny w pochłanianiu zapachu, wymieniajmy go na świeży najlepiej co 2-3 dni.

4. Goździki

Kolejnym sposobem na likwidację nieprzyjemnej woni z lodówki jest popularna przyprawa, którą znajdziemy w większości kuchni: goździki. Możemy je stosować na dwa sposoby. Jeżeli mamy całe, niezmielone goździki, wetknijmy je w przekrojoną połówkę jabłka lub pomarańczy, a następnie umieśćmy owoc z goździkami, zgodnie z instrukcją powyżej. Natomiast gdy dysponujemy mielonymi goździkami, wsypmy kilka łyżeczek tej przyprawy do miseczki i umieśćmy ją w dowolnym miejscu lodówki. Już po kilku godzinach zauważymy, że nieprzyjemny zapach z naszej chłodziarki zastąpił aromat przyprawy.

5. Cynamon

Inną przyprawą, która doskonale absorbuje niemiły zapach, jest cynamon. Ma on właściwości bakterio- i wirusobójcze, a także przeciwpleśniowe. Ponadto cynamon doskonale maskuje inne silne wonie. Dlatego doskonale sprawdzi się jako naturalny środek do pochłaniania przykrego zapachu z lodówki. Należy umieścić przełamaną na pół laskę cynamonu na dowolnej półce lodówki albo – podobnie jak w przypadku mielonych goździków – nasypać kilka łyżeczek sproszkowanego cynamonu do miseczki, którą ustawimy w naszej chłodziarce. Cynamon należy wymieniać na nowy co 2 dni.

6. Żwirek dla kota

Jeżeli w naszym domu znajduje się kot, prawdopodobnie mamy też dla niego żwirek, który jest świetnym pochłaniaczem przykrego zapachu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że żwirek można wykorzystywać też do usuwania nieprzyjemnej woni z lodówki. Żwirek dla kota, wykonany z krzemianu sodu, jest doskonałym absorbentem – chłonie nadmiar wilgoci i intensywne zapachy. Należy nasypać 5-6 łyżek żwirku do otwartego pojemnika i bez przykrycia wstawić do lodówki. Szybko pochłonie on przykry zapach. Wymieniajmy żwirek co 2-3 dni na nowy.

7. Detergenty

Jak jeszcze pozbyć się zapachu z lodówki? Jeśli nie jesteśmy zwolennikami naturalnych rozwiązań, możemy postawić na środki chemiczne dostępne w sklepach. Wiele firm produkujących detergenty oferuje też specjalne preparaty do usuwania przykrej woni z chłodziarki. Wybierz jeden z nich i zastosujmy zgodnie z instrukcją.