Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

5 pomysłów na to, jak zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego

freepik.com

Rosnąca inflacja, a wraz z nią wskaźnik WIBOR i koszty życia, sprawiły, że w 2022 roku zdolność kredytowa wielu rodzin znacznie spadła. W efekcie wiele osób nie jest w stanie uzyskać pieniędzy na zakup własnej nieruchomości. Zastanawiasz się, czy możesz coś zrobić, aby polepszyć swoją sytuację? Jak poprawić zdolność kredytową, aby móc uzyskać kredyt hipoteczny? Sprawdź tych 5 pomysłów!

Uzyskanie kredytu hipotecznego wymaga dobrej zdolności kredytowej. Zależy ona od wielu czynników: osiąganego wynagrodzenia, formy zatrudnienia, wysokości zobowiązań, a nawet tego, czy masz dzieci. Choć pewnych rzeczy nie zmienisz, na inne parametry możesz wpłynąć. Oto kilka pomysłów.

1.    Zawrzyj umowę o pracę na czas nieokreślony

Banki najchętniej udzielają kredytów hipotecznych osobom, które mają stabilną sytuację finansową. Do tego grona z pewnością należą kredytobiorcy z umową o pracę na czas nieokreślony. Ryzyko, że taki klient zostanie nagle zwolniony i zostanie bez środków do życia, jest niewielkie.

Ponadto tego typu forma zatrudnienia gwarantuje np. wypłatę odprawy, a także długi okres wypowiedzenia. A zatem taka osoba będzie miała więcej czasu na znalezienie nowego zatrudnienia i będzie mogła nadal spłacać swoje zobowiązanie w wyznaczonym terminie.

2.    Zwiększ swoje dochody

Poprawa swojej sytuacji materialnej to często proponowane rozwiązanie osobom, które ubiegają się o kredyt hipoteczny (https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/). Jednak jak to zrobić? Jeśli np. pracujesz w firmie od dłuższego czasu i masz duży wkład w jej rozwój, poproś o podwyżkę. Możesz także znaleźć dodatkowe zatrudnienie.

Jest także inny sposób, aby poprawić swoje dochody „na papierze”. Banki podczas obliczania zdolności kredytowej zazwyczaj biorą pod uwagę wynagrodzenie z ostatnich 3 miesięcy. A zatem, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu, złóż wniosek o pieniądze po okresie, w którym udało Ci się uzyskać najwyższe dochody w ciągu roku. Dzięki temu statystycznie będziesz zarabiać więcej.

3.    Ogranicz comiesięczne zobowiązania

Wbrew powszechnej opinii, branie pożyczek, np. na zakup sprzętu elektronicznego, nie poprawia zdolności kredytowej. Wręcz przeciwnie — każde zadłużenie powoduje, że Twoja sytuacja finansowa jest oceniana gorzej. Dlatego postaraj się spłacić przynajmniej część pożyczek i zmniejszyć comiesięczne zobowiązania.

4.    Wnieś wysoki wkład własny

Im wyższy wkład własny, tym mniejsza kwota pożyczki i lepsza ocena Twojej zdolności kredytowej. A zatem, jeśli zależy Ci na uzyskaniu kredytu hipotecznego, postaraj się zgromadzić jak najwięcej pieniędzy na inwestycję.

5.    Znajdź współkredytobiorcę z dobrymi dochodami

Dobrym sposobem na poprawę zdolności kredytowej jest także znalezienie drugiego kredytobiorcy, który ma odpowiednio wysokie dochody. Nie musi być to współmałżonek. Może to być inny członek rodziny lub przyjaciel. Gdy złożycie wniosek razem, wówczas bank weźmie pod uwagę zarobki dwóch osób. To znacznie poprawi Twoją zdolność kredytową i zwiększy szanse na uzyskanie finansowania.

Nad poprawą zdolności kredytowej warto zacząć pracować na długi czas przed złożeniem wniosku o finansowanie. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z ekspertem kredytowym, który wskaże optymalne rozwiązania i pomoże podjąć rozsądną decyzję. Powodzenia!