Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Kret uwielbia glebę próchniczą, wilgotną i bogatą w pożywny pokarm, przez co jest częstym gościem zadbanych ogrodów i pól.

Krety są podziemnymi szkodnikami, które często dają się we znaki ogrodnikom i rolnikom. Bardzo ciężko jest się ich pozbyć, choć pozostawiają po sobie wyraźne ślady w postaci wysokich kopców. Choć są to zwierzęta niewielkie, potrafią siać sporo zniszczenia w całym ogrodzie. Kret uwielbia glebę próchniczą, wilgotną i bogatą w pożywny pokarm, przez co jest częstym gościem zadbanych ogrodów i pól. W jaki sposób można się go skutecznie pozbyć ze swojej posesji? Sprawdź sam, jakie mamy dla Ciebie porady

Aby wygonić kreta, musisz lepiej go poznać

0
Trudno zobaczyć kreta na powierzchni, ponieważ nie lubi słońca.

Kret europejski waży około 120 gramów przy 20 centymetrach długości. Mimo niewielkich rozmiarów potrafi wykopać nawet 20-metrowy tunel w jedną noc! Taki wynik to efekt silnych łap i zakrzywionych do tyłu pazurów. Dzięki nim może jednorazowo odgarnąć niemal tyle ziemi, ile sam waży. Jego możliwości powodują, że szybko może doprowadzić każdy ogródek do ruiny.

Trudno zobaczyć kreta na powierzchni, ponieważ nie lubi słońca. O wiele lepiej czuje się pod ziemią. Dlatego też jest tak trudny do złapania. Choć posiada on niewielkie oczy reagujące na światło i ruch, korzysta głównie z węchu oraz dotyku. Po czym można rozpoznać kreta? Przede wszystkim po jego dużych pazurach oraz zakrzywionych łapach. Posiada też bezwłosy pyszczek o różowym zabarwieniu.

Co ciekawe, krety żyją samotnie i zajmują często teren o powierzchni nawet czterech hektarów. To dużo więcej, niż mierzy zazwyczaj przydomowy ogródek. Oznacza to, że za całe zniszczenia odpowiedzialny jest tylko jeden osobnik. Średnia długość życia kreta wynosi do sześciu lat.

Dlaczego i jak złapać kreta​​?

Dlaczego schwytanie kreta jest tak istotne?

 • Tworzy on kretowiska, a tym samym niszczy trawniki i utrudnia ich koszenie.

 • Niszczy także korzenie roślin, przez co często obumierają.

 • Może powodować gnicie roślin, które zostaną zasypane jego kopcami.

 • Żywi się przede wszystkim dżdżownicami, które są odpowiedzialne za spulchnianie ziemi. Jego długa obecność pogarsza warunki glebowe i prowadzi do gorszych plonów.

Jak zatem złapać kreta​​? Nie jest to proste zadanie. Szczególnie że jest to zwierzę objęte ochroną. Czyżby zatem był on nietykalny? Nie do końca. Prawo bowiem dopuszcza zwalczanie tego szkodnika na terenach użytkowych:

 • prywatnych posesjach,

 • ogródkach,

 • stadionach,

 • boiskach piłkarskich,

 • i tym podobnych.

Jak skutecznie wygonić kreta z ogrodu?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygonić kreta, musisz dokładnie zbadać swój ogród. Sprawdź dokładnie, gdzie znajdują się tunele. Pamiętaj, że na Twojej posesji znajduje się tylko jeden osobnik, więc wszystkie tunele powinny być ze sobą połączone.

Sprawdź dokładnie także stan roślin w Twoim ogrodzie. Krety jedzą tylko owady, więc nadjedzone korzenie sadzonek będą dziełem innego stworzenia, na przykład nornicy. Przy odrobinie szczęścia, możesz zobaczyć męczącego Cię gryzonia na powierzchni i porównać jego wygląd do zdjęć kreta w internecie. Jeśli zastanawiasz się, jak złapać kreta pędzącego po powierzchni, podpowiemy, że to trudna sztuka, ponieważ szybko może się on zakopać pod ziemię.

W końcu można opracować długoterminowy plan walki ze szkodnikiem niszczącym Twój ogród. Upewnienie się, że jest to kret, stanowi podstawę do podjęcia kolejnych kroków. Z pewnością nie warto od razu próbować niszczyć tuneli i kopców. W ten sposób zmusisz kreta do utworzenia nowych podziemnych korytarzy, co zaowocuje jeszcze większymi zniszczeniami.

Sposoby na załapanie kreta w ogrodzie

Jest kilka sposobów, jak wygonić kreta z ogródka.

 • Bariery fizyczne. Specjalne siatki na krety doskonale blokują możliwość tworzenia krecich korytarzy na danym terenie. Jest to jednak zadanie bardzo pracochłonne.

 • Ulepszenie drenażu. Krety potrzebują wilgotnej ziemi. Jeśli zmniejszysz jej wilgoć, kret może sam wyruszyć na poszukiwanie lepszych warunków.

 • Denerwujące dźwięki. Krety mają bardzo czuły słuch, więc wytwarzanie niemiłych dźwięków może je przegonić z Twojego ogrodu.

 • Odchody zwierząt i sierść psa. To z kolei wykorzystanie dobrego węchu tych zwierząt. Podobnie działa psująca się ryba oraz rośliny odstraszające krety.

 • Pułapki. Zastawienie dobrej pułapki może skutkować złapaniem szkodnika.

 • Trutka na krety. Kret jest pod ochroną, więc zastosować można tylko ogólne trutki na gryzonie. Nie zawsze jest to jednak skuteczne działanie.

  0
  Kret żywi się przede wszystkim dżdżownicami, które są odpowiedzialne za spulchnianie ziemi.