Przeciętny człowiek na sen poświęca około 8 godzin na dobę, co oznacza, że niemal 1/3 swojego życia przesypia. Dzieci potrzebują znacznie więcej snu od osób dorosłych, a jego jakość wpływa na dalsze funkcjonowanie i rozwój. Warto zastanowić się chwilę nad tym, jaki materac dla dziecka wybrać spośród oferowanych na rynku. Jaki rodzaj i rozmiar łóżka będzie odpowiedni dla dziecka? Sprawdź nasze wskazówki i zapewnij latorośli zdrowy oraz spokojny sen.
Jak dobierać materac do dziecka?
Jeżeli zastanawiasz się, jaki materac dla dziecka wybrać, przede wszystkim weź pod uwagę:
wiek,
wagę oraz
pozycję spania dziecka.
Dlaczego wiek podopiecznego jest istotny podczas doboru materaca do łóżka? Odpowiedź jest banalnie prosta: dziecko, które ma 2–3 lata, ma nieco inne potrzeby niż cztero- czy pięciolatek, a już zupełnie inne w porównaniu do nastolatka. Mowa głównie o różnym stopniu twardości materaca, wymiarze powierzchni do spania oraz materiale wykonania.
Waga dziecka będzie mieć wpływ na wybór wypełnienia materaca, co zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, bioder oraz stawów. Z kolei pozycja do spania „zdradzi” nam, jaki stopień twardości podłoża będzie dla naszego dziecka najbardziej optymalny.
Jeśli chodzi o rozmiar materaca, powinien być dopasowany do łóżka, jednak zwykle trzymamy się zasady, że wybieramy materac o wymiarze: wzrost dziecka + 20 cm, co zapewnia swobodne poruszanie się i zmianę pozycji spania w ciągu nocy. Najczęściej są dostępne materace o wymiarach 60x120 cm (niemowlaki) lub 70x140 cm, 80x160 cm oraz 80x200 cm.
Jaki materac dla małego dziecka?
Dla noworodka zaleca się materac nieco bardziej twardy. Dlaczego? Ponieważ pierwsze miesiące życia są kluczowe dla rozwoju dziecka. Poza tym, nie możemy dopuścić do sytuacji, w której noworodek, a więc praktycznie w ogóle niesamodzielna istota, obróci się twarzą do miękkiego materaca, w którym jego głowa po prostu „zatonie”, ograniczając tym samym dopływ tlenu. Źle dobrany materac może być jedną z przyczyn SIDS (syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej). Najlepiej wybierać materace zawierające usztywnienie z kokosu, który jest zdrowszy dla kręgosłupa niż sama pianka.
Niemowlak powyżej 9. miesiąca życia może już spać na materacu nieco bardziej miękkim, ponieważ potrafi już samodzielnie poruszać głową, więc znacznie spada szansa śmierci łóżeczkowej. Materac dla dziecka do mniej więcej 3. roku życia możemy wybrać spośród wariantów piankowych, a dokładniej dostępne są modele:
poliuretanowe,
termoelastyczne oraz
dwustronne typu gryka-kokos.
W tym wieku najlepiej wybierać ten o stopniu twardości H1.
Z kolei dziecko cztero- czy pięcioletnie potrzebuje przede wszystkim podparcia dla kręgosłupa i bioder (stawów). Dla takich maluchów w zupełności wystarczą materace o twardości H2. Warto mieć na względzie, że materac posłuży maluchowi przez kilka dobrych lat, dlatego nie powinniśmy oszczędzać na jakości wykonania oraz wypełnienia. Wybieramy materac piankowy lub sprężynowy, najlepiej kieszeniowy.
Materac dla dziecka starszego i nastolatka
W przypadku dzieci starszych drugim kluczowym czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas wyboru materaca do łóżka, jest… ich waga. Materac powinien stanowić stabilne i wygodne podparcie dla kręgosłupa, nie może natomiast powodować, że maluch się w nim zapada. Dlaczego poza wiekiem istotna jest waga? Dzieci są różne, a więc inny materac wybierzesz dla latorośli młodszej, lecz o tęgiej budowie ciała, inny z kolei będzie potrzebny dla dziecka starszego, ale o szczupłej sylwetce.
Trzeci czynnik warty rozważenia podczas zakupu materaca dla dziecka to pozycja, w jakiej najczęściej śpi. Jeśli większość nocy dziecko przesypia na boku – wybieramy materac bardziej miękki, aby łokieć i ręka mogły swobodnie zapaść się w podłożu, nadal zapewniając podparcie dla kręgosłupa. Gdy dziecko śpi na wznak (na plecach lub na brzuchu), decydujemy się na zakup materaca bardziej twardego. W sytuacji, gdy maluch w ciągu nocy kilkukrotnie zmienia pozycję, śpiąc na przemian na plecach i na boku – rozważ zakup materaca elastycznego, który dopasowuje się do sylwetki.