Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Obcinanie, nawóz, kwiaty?

Osoby, które zastanawiają się, jak pielęgnować skrzydłokwiat, powinny na początku zwrócić uwagę na ustawienie kwiatu względem okna.

Skrzydłokwiat nazywany jest również Spathiphyllum z języka łacińskiego lub lilią pokojową. Jest to rodzaj około 47 gatunków jednoliściennych roślin kwiatowych, które należą do rodziny Araceae. Skrzydłokwiat ma egzotyczne pochodzenie. Został sprowadzony z tropikalnych regionów, takich jak Ameryka Południowa i Północna, a także Południowo-Wschodnia Azja. Jak pielęgnować skrzydłokwiat, aby mógł cieszyć oko pięknymi liśćmi i białym kwiatami?

Jak pielęgnować skrzydłokwiat – czym się charakteryzuje?

0
Skrzydłokwiat jest jedną z najpopularniejszych odmian kwiatów, które goszczą w polskich domach.

Skrzydłokwiat jest jedną z najpopularniejszych odmian kwiatów, które goszczą w polskich domach. Powodów jest wiele. Lilia pokojowa, ze względu na swój elegancki wygląd, pozwala dodać trochę egzotyki i luksusu do każdej przestrzeni, w której będzie się znajdować. Dużym atutem jest to, że można dobrać zarówno odmiany, które są niskie, jak i te, które mierzą niemal 2 metry.

Czy skrzydłokwiat jest rośliną łatwą w hodowli?

Dużym atutem jest również to, że skrzydłokwiat należy do jednych z najłatwiejszych roślin do hodowania w warunkach domowych. Skrzydłokwiat ma wielu „krewniaków”. To między innymi filodendron, dumb cane czy alocasia macrorhiza. Najbardziej sprzyjające warunki do prawidłowego rozwoju rośliny to te, które najbardziej przypominają jej miejsce pochodzenia – dobrze znosi umiarkowane i wysokie temperatury. 

Prawidłowa uprawa skrzydłokwiatu – na co zwrócić uwagę?

Osoby, które zastanawiają się, jak pielęgnować skrzydłokwiat, powinny na początku zwrócić uwagę na ustawienie kwiatu względem okna. Powinno być to miejsce, gdzie jest dobry dostęp do światła, a także znikome prawdopodobieństwo, że zostanie on narażony na działanie zimnych przeciągów.

Osoby, które hodują skrzydłokwiat i mają dostęp do ogrodu, tarasu lub balkonu, mogą wystawić kwiat na zewnątrz w okresie letnim. Świeże powietrze i ciepłe promienie słońca mogą sprawić, że skrzydłokwiat będzie jeszcze bardziej cieszył oko posiadacza. 

Nawóz, podlewanie i przycinanie – istotne kwestie

Ważnym aspektem w kontekście tego, jak pielęgnować skrzydłokwiat, jest specyfika nawozu, podlewanie i przycinanie. Na co powinni zwrócić uwagę właściciele roślin?

Specyfika gleby – ważne kwestie

W przypadku nawozu gleba powinna być uzupełniona łuskami kokosowymi, zawierającymi spore ilości perlitu lub korę do drenażu. Jeżeli chodzi o pH gleby, to powinno być lekko kwaśne lub obojętne. 

Odpowiednie podlewanie skrzydłokwiatu to kluczowy aspekt

Kluczowym aspektem w opiece nad skrzydłokwiatem jest podlewanie rośliny. Gleba powinna być równomiernie wilgotna, ale jednocześnie niezbyt mokra. Nie powinna być także zbyt sucha. 

Jeżeli jest się niedoświadczonym hodowcą, należy pamiętać, że lepsze jest przesuszenie kwiatu niż jego przelanie. W drugim przypadku trzeba będzie natychmiastowo przesadzić roślinę, aby nie doszło do zgnicia jej korzeni. Najlepszą opcją, jeśli chodzi o skrzydłokwiat, jest umiarkowane podlewanie oraz monitorowanie stanu nawodnienia gleby. Warto również mieć na uwadze skład wody – w przypadku, gdy jest silnie chlorowana, można zastosować filtr, ewentualnie pozostawić na noc, aby związek ten odparował.

Przycinanie – proste opiekowanie się rośliną 

Przycinanie skrzydłokwiatu nie jest trudne. Wystarczy skupić się na zużytych łodygach kwiatowych. Pozbywając się ich, można zrobić miejsca dla nowych. Nieraz trzeba również usuwać uszkodzone liście, których pozostawienie może wywołać choroby grzybicze lub gnicie. 

Jak pielęgnować skrzydłokwiat – często występujące problemy i ich rozwiązania

Niestety, w trakcie hodowania skrzydłokwiatu mogą pojawić się problemy. Są one związane z prawidłowym rozwojem rośliny, dlatego warto zwrócić na nie uwagę – jak najszybciej je zauważyć i podjąć konkretne działania.

Żółty, brązowy, biały… kolory, które nie powinny pojawiać się na liściach – co robić?

Zwiędłe, żółte lub brązowe liście, są najczęściej oznaką nadmiernego podlewania kwiatu. Aby pozbyć się tego problemu, należy upewnić się, że otwory drenażowe są odpowiednio wykonane. Z kolei przypalone, zwinięte lub blade liście mogą być efektem zbyt intensywnego oddziaływania światła. Sposobem na to będzie odsunięcie skrzydłokwiatu od okna lub osłonięcie go koronkową chustką, która zatrzymuje większość promieni słonecznych. 


0
Najlepszą opcją, jeśli chodzi o skrzydłokwiat, jest umiarkowane podlewanie oraz monitorowanie stanu nawodnienia gleby.