Praca nad karmnikiem dla ptaków może być sposobem na znakomitą zabawę z dziećmi. Wyobrażenia o karmniku dla ptaków zazwyczaj skupiają się na drewnianej skrzynce z wycięciem na wejście dla zwierząt, która imituje zwykły domek. Nie jest to jednak jedyny pomysł na karmnik dla ptaków. Można pokusić się o znacznie ciekawsze projekty, które jednocześnie są łatwe do wykonania dla najmłodszych. W takim razie, jak zrobić karmnik?
Dlaczego warto zdecydować się na wspólne wykonanie karmnika?
Wykonanie karmnika wspólnie z dzieckiem to dobry pomysł na rodzinną rozrywkę. Oprócz tego jest to znakomity sposób na nauczenie najmłodszych, aby dbać o zwierzęta. Może to być także moment, w którym odkryją swoją pasję, na przykład do prac ręcznych, lub zamiłowanie do lasu. Co więcej, w przypadku gdy całe przedsięwzięcie zakończy się powodzeniem i do karmnika będą zaglądać ptaszki, można wspólnie uczyć się rozpoznawać różne gatunki.
Jak widać, powodów przemawiających za tym, żeby zdecydować się na wspólną budowę karmnika, jest naprawdę wiele. Zabawa, nauka i wyrabianie świadomości na temat zasad rządzących w środowisku powinny być wystarczającymi argumentami. Nie można także zapominać o podnoszeniu sprawności manualnej, składając w całość poszczególne elementy karmnika.
Jak zrobić karmnik z narzędzi i materiałów, które są pod ręką?
Prosty karmnik dla ptaków można bez problemu zrobić samodzielnie, a materiałem wykonania nie musi być koniecznie drewno. Owszem, mogą to być materiały pochodzące z pobliskiego lasu lub parku, w końcu zwierzęta w takim otoczeniu czują się najswobodniej, jednak nie muszą to być drewniane belki, a na przykład szyszki, skórki od pomarańczy czy nasiona ubite w kulki za pomocą jeżyn i syropu.
Dużym atutem wymienionych rozwiązań jest to, że nie wymagają one posiadania drogich narzędzi czy trudno dostępnych materiałów. Inną kwestią jest czasochłonność. O ile pomysły dla najmłodszych na pewno nie wymagają kilkudziesięciu minut do wykonania, to te dla starszych dzieci mogą wymagać od nich nieco cierpliwości. Jednak efekt, czyli zadowolone ptaszki korzystające z karmnika, w każdym przypadku powinien zrekompensować starania i poświęcony czas.
Jak zrobić karmnik wykonany z jabłka?
Jak wspomniano wcześniej, prosty karmnik dla ptaków można zrobić z produktów dostępnych pod ręką. Jednym z nich są jabłka. Być może to nieoczywisty pomysł, jednak efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania zarówno dorosłych, jak i dzieci – szczególnie najmłodszych.
Dużą zaletą tego sposobu jest to, że nie trzeba wykorzystywać ładnych, dojrzałych owoców. Mogą to być jabłka, które mają charakterystyczne pomarańczowo-brązowe plamy. Dzięki temu nie trzeba marnować żywności, a pożytecznie ją wykorzystać. Wystarczy przekroić jabłko na pół i wydrążyć łyżką środek. Należy pamiętać, żeby pozostawić twardą część miąższu. Do środka zrobionego otworu można wsypać mieszankę nasion dla ptaków i masła orzechowego. Następnie obwiązać połówki jabłek sznurkiem i powiesić w dowolnym miejscu na zewnątrz.
Wieniec z nasion i jeżyn – jak zrobić karmnik dla ptaków w oryginalnym wydaniu?
Ten rodzaj karmnika można wykonać z nieco starszymi dziećmi, ponieważ wymaga trochę cierpliwości. Należy do niego użyć foremkę na babkę, która ma otwór w środku. Potrzebne składniki to: suszona żurawina, migdały, orzechy włoskie, pestki słonecznika i dyni.
Dodatkowo potrzebne będzie: 1/2 szklanki żelatyny z 1/2 szklanki ciepłej wody. Mieszaniną należy zalać opisane wcześniej składniki. Następnie trzeba wstawić całość do lodówki na noc. Można również dodać na wierzch kawałki owoców, na przykład jabłek lub gruszek. Po wyjęciu karmnik trzeba przewiązać sznurkiem w miejscu, gdzie znajduje się otwór. Następnie można go zawiesić w dowolnym miejscu i przypatrywać się przylatującym ptakom, które ze smakiem jedzą zdrowe nasiona.
Karmnik z drewna – klasyczne rozwiązanie
Jeżeli celem jest obserwacja ptaków, a nie sama zabawa związana z montowaniem karmnika, można pokusić się o zrobienie karmnika z drewna. Należy przygotować deskę o wymiarach 120×25 cm i kantówkę o długości 120 cm. Przydatne będą również 2 kątowniki, papier ścierny, piłka ręczna oraz wkrętarka i wkręty do drewna.
Deskę należy pociąć na odcinki mierzące kolejno: 35×25 cm, 42×23 cm i 42,5×25 cm. Kantówkę z kolei trzeba pociąć na cztery fragmenty po 18 cm i dwa 21-centymetrowe. Krótsze powinno się dodatkowo naciąć pod kątem 45°. Całość wygładzamy papierem ściernym, a następnie z kątowników tworzymy dach. Z reszty elementów składamy szkielet karmnika. Wszystko skręcamy za pomocą wkrętów i gotowe!