Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Zarówno nasza codzienna przestrzeń do życia, jak i pomieszczenia gospodarcze wymagają zadbania o odpowiednią wilgotność powietrza. Troska o ten czynnik ma znaczenie w kontekście nagromadzających się organizmów żywych. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z grzybami, alergenami i nadmierną wilgocią w naszym domu możemy zastosować nowoczesne rozwiązania. Jaka powinna być idealna wilgotność powietrza w warunkach domowych? Jak poradzić sobie z wilgocią unoszącą się w powietrzu? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Idealna wilgotność powietrza w domu - normy

Specjaliści zajmujący się systemami wentylacyjnymi są zgodni w jednej kwestii - zadbanie o prawidłową wilgotność powietrza nie jest prostym zadaniem. Powietrze może być zbyt suche bądź zbyt wilgotne. W obu przypadkach możemy posługiwać się normami wyrażonymi procentowo:

  • powietrze suche - wilgotność poniżej 40%,

  • powietrze w normie - wilgotność pomiędzy 40, a 60%,

  • powietrze wilgotne - wilgotność powyżej 60%.

Od powietrza w normie dopuszczalne jest odchylenie o 5 - 7%. Sama wilgotność to nic innego jak % wody w objętości powietrza. Jeśli w naszym pomieszczeniu wilgotność powietrza po pomiarze wynosi 50% to znaczy, że połowę masy powietrza (50%) stanowi woda.

Prawidłowa wilgotność powietrza to dopiero połowa sukcesu

Zadbanie o prawidłową wilgotność powietrza to dopiero połowa drogi do wygodnego i komfortowego życia w swoim domu. Co jest drugim czynnikiem, który warunkuje dobre samopoczucie? Oczywiście temperatura. Temperatura w normie, czyli tzw. pokojowa zawsze powinna być utrzymywana na poziomie 18 - 22 st. C. Jeśli takiej temperatury nie utrzymamy, to musimy liczyć się z ryzykiem zawilgocenia przestrzeni. Warto zauważyć, że wyższa granica normy wilgotności powietrza (60%) jest lepsza w sytuacji, gdy w pomieszczeniu panuje niższa temperatura w okolicy 18 st. C. Jeśli wilgotność powietrza jest przy niższej granicy (40%), to temperatura może być wyższa w okolicach 22 st. C. Fizyka pokazuje, że są to parametry od siebie zależne. Naturalnym zjawiskiem jest wysuszenie powietrza przy wyższej temperaturze. Wysoka wilgotność powietrza nie sprzyja naszemu zdrowiu. Nie inaczej jest w kwestii zanieczyszczeń. Warto więc zadbać o prawidłową wentylację, temperaturę i wietrzenie pomieszczeń, ale też regularne odkurzanie i sprzątanie. Utrzymanie wszystkich parametrów w normie, jak i porządku jest konieczne do tego, aby być zadowolonym z pobytu w swoim domu.

Problemy spowodowane przez zawilgocenie powietrza

0
Za duża wilgotność powietrza może być problemem.

Konsekwencje wysokiej wilgotności powietrza są wszystkim znane, ale dla jasności przytoczymy je raz jeszcze. Na początku na szybach i innych powierzchniach pojawia się skroplona para wodna. Charakterystyczne krople zaobserwować można na ścianach i podłogach. Z czasem dochodzi do powstawania grzybów, namnożenia bakterii, wirusów, roztoczy i pleśni. Następstwem utrzymywania pomieszczenia mieszkalnego w takim stanie są problemy zdrowotne związane z infekcjami dróg oddechowych i przesuszeniem skóry.

Jakie jest rozwiązanie, które pozwoli uporać się z wilgotnym powietrzem?

Uporanie się z wilgotnym powietrzem bywa trudnym wyzwaniem wymagającym specjalistycznej wiedzy. Nie musimy jednak zatrudniać fachowca, aby poradzić sobie z kiepskimi parametrami. Rozwiązaniem jest osuszacz powietrza (znany też jako odwilżacz), który jak wskazuje jego nazwa, jest przyrządem służącym do osuszania powietrza. Dobór odpowiedniego osuszacza powinien być dostosowany do warunków. Jeśli chodzi o domowe warunki, to na pewno warto przejrzeć osuszacze domowe. Mimo że są przeznaczone do użytku prywatnego, to z dbałością o swój komfort, warto zwrócić uwagę na parametry tych urządzeń:

  • generowany hałas określony w decybelach - dla domu nie powinien przekraczać kilkudziesięciu jednostek,

  • pobór prądu wyrażony w watach - najczęściej w granicach 200 - 500 wat,

  • obsługiwany zakres wilgotności i temperatury względnej powietrza,

  • wydajność osuszania - wyrażona w litrach na dobę - do piwnic i łazienek wystarczy 10 - 20 litrów,

  • wydajność realna przedstawiona jako maks. obsługiwana kubatura pomieszczenia - wyrażona w metrach sześciennych,

  • pojemność zbiornika na wodę - trzeba pamiętać o jego opróżnianiu, aby nie zalała się podłoga,

  • waga osuszacza i możliwości transportowe,

  • dodatki: higrostat, higrometr, odprowadzanie wody / działanie bez zbiornika, auto-restart, licznik godzin / zużycia energii.

Jak to się dzieje, że powietrze w domu jest zbyt wilgotne?

Dojście do przyczyny wilgotnego powietrza może zająć trochę czasu. Nie da się ukryć, że możliwości jest wiele. Najczęściej mamy do czynienia z rozwieszaniem prania w mieszkaniu, braniem gorących kąpieli, a także gotowaniem. Niekiedy po wyjściu spod prysznica widzimy zaparowane lustro, a po kilkugodzinnej sesji gotowania mokre ściany i kafelki. Z tą sytuacją można sobie poradzić stosując odpowiednią wentylację pomieszczeń.

0
Osuszacze mogą zaradzić zbieraniu się wilgoci w mieszkaniu.

Co jednak, gdy nasz dom zostanie zalany albo nie mamy w łazience okna? Zdarzają się również sytuacje niefortunne, kiedy wymagane jest natychmiastowe działanie. Powódź czy przeciek spowodowany awarią rur powinny zostać potraktowane w sposób profesjonalny. W opisanych sytuacjach pomyśleć o usłudze, jaką jest wynajem osuszaczy. Takie urządzenie pozwoli na intensywne pozbycie się wilgoci z pomieszczenia i już po kilku godzinach na przywrócenie go do stanu używalności.