Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Hortensje jak, kiedy, ciąć, przycinać? Przycinanie hortensji ogrodowej jesienią.

Hortensje mogą znajdować się w wazonie, bukiecie czy kwitnąć na podwórku lub balkonie.

Hortensja to nazwa niemal 75 gatunków roślin, z których większość można zaobserwować w różnokolorowych ogrodach znajdujących się w takich krajach, jak Chiny, Japonia czy Korea. Pochodzi z daleka, bo z Azji, a także Ameryki Południowej i Północnej. Popularność zdobyła dzięki swoim pięknym kolorom kwiatom, będącymi różnymi odcieniami niemal wszystkich barw. Rośliny te mogą mieć wysokość od 1 do 3 metrów, jednak nie brakuje odmian, których rozmiary wynoszą nawet 30 metrów.

Hortensje – jak dbać o te piękne kwiaty?

0
Hortensje mogą wyglądać jeszcze piękniej, jeżeli ich właściciel zdecyduje się nieco przyciąć liście.

Hortensje mogą znajdować się w wazonie, bukiecie czy kwitnąć na podwórku lub balkonie. Ze względu na łatwość uprawy rośliny te znajdują się w wielu domach i często są dodatkową ozdobą, na przykład parków lub skwerów i placów. Nauczenie się podstawowych zasad obchodzenia się z hortensją nie powinno być trudne. 

Wazon, ziemia, czy doniczka… każde z tych miejsc może być wykorzystane do hodowli pięknych kwiatów. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji hortensji. Rośliny na pewno odwdzięczą się pięknym wyglądem i zapachem.

Jak dbać o hortensje rosnące w wazonie?

Na początku, o ile hortensje nie były wręczone jako prezent, należy zwrócić uwagę na ich wygląd. Już na etapie kupowania w kwiaciarni rośliny powinny wyglądać na zdrowe – w takiej sytuacji wyróżniają się jasnozielonymi, sprężystymi kwiatami. Należy sprawdzić, czy liście nie mają brązowych plamek, ponieważ może być to oznaka uszkodzenia wskutek nadmiernego działania promieni słonecznych. Zdrowy, sprężysty bukiet kwiatów może wytrzymać w wazonie nawet do dwóch tygodni.

Hortensje – jak przycinać kwiaty w wazonie?

Hortensje mogą wyglądać jeszcze piękniej, jeżeli ich właściciel zdecyduje się nieco przyciąć liście. Wystarczy do tego użyć ostrego noża do kwiatów lub czystych nożyc kuchennych. Cięcie należy wykonać pod kątem 45°, natomiast przyciętą hortensję powinno się umieścić w letniej wodzie. Warto, aby ogrodnik zwrócił uwagę na porę dnia, w której chce ściąć kwiaty. Najlepiej, żeby był to poranek. Do przycinania wybiera się najbardziej dojrzałe i pełne kwiaty tak, aby te, które dopiero wzrosną, zwracały na siebie uwagę i zachwycały efektowną prezencją.

Odpowiednie nawodnienie roślin to podstawa

Kolejnym aspektem dbania o hortensje jest właściwie nawodnienie. Kwiaty z reguły wytwarzają sok na dole łodyg. Powinien być uszczelniony tak, aby rośliny mogły skutecznie pobierać wodę i wzrastać. Jak to zrobić? Można zanurzyć łodygę we wrzącej wodzie, na około 10 sekund lub włożyć do ałunu.

Hortensje – jak przycinać, nawadniać i dbać o kwiaty hodowane w ziemi?

Odpowiedni czas na sadzenie hortensji to okres pomiędzy wiosną a jesienią. Wzrost kwiatów może być najbardziej dynamiczny w obszarach półcienistych, które są wystawione na działanie słońca od 5 do 6 godzin. W przypadku, gdy mieszka się w cieplejszym rejonie czas oddziaływania promieni powinien wynosić od 2 do trzech godzin.

Hortensje – jak przycinać?

W przypadku hodowli roślin na dworze szczególnie ważne jest to, aby pozbywać się martwych pędów kwiatów. Można dodatkowo położyć warstwę ściółki, liści lub słomy sosnowej w wysokości od 15 do 20 centymetrów. Dzięki temu piękne pąki będą skutecznie chronione przed niebezpiecznymi zmianami temperatury nocą, a także wiatrem.

Jak nawadniać kwiaty?

Kolejnym aspektem hodowli hortensji jest odpowiednie nawadnianie kwiatów. Trzeba upewnić się, że gleba jest wilgotna, ale nie mokra. Zbyt duża ilość wody może być powodem tego, że hortensja urośnie bez kwiatów. Hortensja najlepiej pobiera wodę wczesnym rankiem lub wieczorem, dlatego warto właśnie wtedy podlewać roślinę. 

Hortensje to piękne kwiaty, dlatego należy o nie dbać 

W przypadku hortensji, szczególnie kiedy są młode, ważne jest to, aby zapewnić ich łodygom bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Można na przykład otoczyć je siatką na drewnianych palikach lub po prostu zrobić klatkę. Dzięki temu nie pogryzą je na przykład króliki. Inne zwierzęta także nie będą miały do nich dostępu. Łącząc to wszystko z odpowiednim podlewaniem, ustawieniem roślin względem słońca i ich przycinaniem, każdy właściciel będzie mógł cieszyć się ich wspaniałym wyglądem.

0
Odpowiedni czas na sadzenie hortensji to okres pomiędzy wiosną a jesienią.