Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak rozmnożyć tuje z nasion, z gałązek, w wodzie?

Tuje do prawidłowego rozwoju potrzebują chłodu, a także dużej wilgotności.

Tuja znana jest również jako drzewo życia. Od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród hodowców. Najczęściej wykorzystywana jest jako roślina żywopłotowa. Takie zastosowanie jest możliwe głównie ze względu na jej wytrzymałość. Kolor może utrzymywać przez cały rok, a w sklepach ogrodniczych można kupić wiele odmian tej rośliny. W kwestii rozmnażania najlepiej zdecydować się na botaniczną tuję – w tym przypadku można to robić za pomocą sadzonek. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jak rozmnożyć tuje? Kilka cennych wskazówek

Tuja znana jest również jako drzewo życia.

Wielu hodowców może się zastanawiać nad tym, jak rozmnożyć tuje. Jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby zwrócić uwagę na okres, w którym ma się to wydarzyć. Zasadniczo roślina może być rozmnażana przez cały rok, jednak najlepszy czas przypada w ostatnich dniach czerwca. Dlaczego tak się dzieje? Pod koniec wymienionego miesiąca pędy rośliny są już wystarczająco duże i zadrzewione na przykład, żeby zostać częścią żywopłotu. Oprócz tego korzenie rośliny formują się szybciej, co wpływa na krótszy czas wzrostu. 

Oprócz odpowiedniego miesiąca warto także zwrócić uwagę na właściwe miejsce. Może to być mała szklarnia. Tuje do prawidłowego rozwoju potrzebują chłodu, a także dużej wilgotności. Jeżeli nie jest to możliwe, można użyć plastikowej torby.

Jak rozmnożyć tuje z gałęzi – praktyczne porady

Najlepszym sposobem na to, żeby rozmnożyć tuje, jest wykorzystanie gałęzi roślin matecznych. Powinny być sprężyste i dojrzałe, ale jednocześnie niezbyt stare. Warto pamiętać, że to nie gałęzie są głównym materiałem na to, żeby móc zasadzić roślinę. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak rozmnożyć tuję, powinien wiedzieć, że wszystko zależy od cienkich bocznych gałęzi. Powinny być oderwane, aby ułatwić wzrost korzeni.

Jak rozmnożyć tuje – wszystko, co trzeba wiedzieć

Żywotniki tui można nabyć w sklepach ogrodniczych lub w internecie. Niestety nie w każdym przypadku można liczyć na dobrą jakość. Są jednak sposoby na to, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo wybrania odpowiednich nasion.

Warto samemu wybrać się do szkółki i zobaczyć rośliny na własne oczy. Można zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na to, jak zorganizowana jest szkółka – porządek powinien wskazywać na dobrych właścicieli, którzy wiedzą, jak zadbać o rośliny. Jak tuja powinna wyglądać z zewnątrz? Zdrowe drzewko wyróżnia się ciemnozielonym odcieniem, a jego igły powinny być czyste i nieuszkodzone. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na pień i korzenie – nie powinno być tam żadnych pęknięć. Następnie należy sprawdzić, czy po wyjęciu tui z korzeni nie pojawią się larwy, owady lub – co gorsza – pleśń.

O czym pamiętać przed zasadzeniem roślin?

W tym przypadku pośpiech jest niewskazany. Na początku należy wykopać miejsce, gdzie zostanie posadzona roślina. Kolejny krok to naniesienie na powierzchnię korzeni tui oraz miejsca zasadzenia środków grzybo- i owadobójczych. Nawet na zadbaną roślinę mogą przenieść się groźne zarazki i zakazić pozostałe tuje w ogrodzie lub inne rośliny. Należy także pamiętać o przesadzaniu drzewka w przypadku, gdy dojdzie do dynamicznego rozrostu korzeni. 

Jak rozmnożyć tuje z nasion

Jeśli chcemy zasadzić pierwszą tuję z nasion, można je zakupić w sklepie ogrodniczym. W sytuacji, kiedy będzie to kolejny egzemplarz w naszym ogrodzie czy tarasie, nasionka można pozyskać z szyszek. 

Szyszki nasienne można bardzo łatwo odseparować od rośliny. Następnie trzeba je położyć w ciepłym pomieszczeniu tak, aby się otworzyły. W kolejnym kroku nasiona należy ułożyć w ziemi w okresie zimowym. Na pełną dojrzałość trzeba czekać około trzech lat, kiedy osiągną wysokość do 50 centymetrów.

Jak dbać o tuję? Niezbędne narzędzia i materiały

Aby móc odpowiednio zadbać o tuję i systematycznie zwiększać jej rozmiar, potrzebne są konkretne materiały i narzędzia. Mogą to być na przykład dobre sekatory, które umożliwiają ścięcie gałęzi prosto z rośliny matecznej. Oprócz tego trzeba również zaopatrzyć się w wystarczającą ilość doniczek.

Najlepszym sposobem na to, żeby rozmnożyć tuje, jest wykorzystanie gałęzi roślin matecznych.