Zastanawiasz się, jaka roślina pięknie przyozdobi Twój ogród? Jeżeli chcesz rozwiązania efektownego i jednocześnie nie straszne Ci wyzwania, sprawdź co może zaoferować hortensja ogrodowa. Ten wyjątkowo barwny i okazały kwiat jest dość wymagający w uprawie, ale gwarantujemy, że za całą włożoną pracę odwdzięczy się z nawiązką, stanowiąc wyjątkowy element dekoracyjny Twojego ogródka. Sprawdź, jaka ziemia do hortensji ogrodowej będzie najlepsza i jak prawidłowo pielęgnować tę roślinę.
Hortensja ogrodowa – jak wygląda, co lubi, czego nie lubi
Istnieje co najmniej kilka odmian hortensji. Wersja ogrodowa posiada duże kuliste lub dyskowate kwiaty, które rozwijają się na ubiegłorocznych pędach. Hortensja ogrodowa kwitnie od czerwca do sierpnia. Sadownicy oferują hortensje o kwiatach koloru:
białego,
zielonkawego,
różowego,
czerwonego,
niebieskiego oraz
fioletowego.
Hortensja ogrodowa jest dość wymagająca w uprawie. Na pewno nie powinno umieszczać się jej w miejscach nasłonecznionych, ponieważ hortensja lubi stanowiska cieniste oraz wilgotne. Duża ilość słońca wysusza cienkie łodygi, które i tak mają już co dźwigać (ogromny i ciężki kwiatostan). Promienie słoneczne dodatkowo szybko osuszają glebę, a hortensja uwielbia chłonąć wodę. Na pewno nie powinno się sadzić hortensji ogrodowej w miejscu przewiewnym, wietrznym, ponieważ silne podmuchy mogą złamać łodygi.
Jeśli decydujesz się na posadzenie różnych kwiatów w swoim ogrodzie, miej na uwadze, że hortensja, a zwłaszcza odmiana ogrodowa, nie przepada za towarzystwem innych roślin. Stąd też najczęściej sadza się je w oddalonych od siebie rabatach lub jako solitery (pojedyncze egzemplarze, sadzane w celach ekspozycyjnych).
Mogą Cię również zainteresować inspiracje z kategorii Aranżacja małego ogrodu
Hortensje ogrodowe – jak pielęgnować?
Kwiaty hortensji ogrodowej rozwijają się na ubiegłorocznych pędach, należy więc odpowiednio o nie dbać. Jesienią obcinamy przekwitłe kwiatostany, pozostawiając łodygi. Z kolei wczesną wiosną, a więc w marcu i kwietniu, przygotowujemy hortensję do okresu kwitnienia, usuwając jedynie martwe pędy.
Hortensja, jak wspomnieliśmy, to wymagająca roślina. Przed zimą, w okresie wegetacji, należy ją okryć, osłaniając przed mrozem i śniegiem. Trzeba także pamiętać, że nie powinno się sadzać hortensji w miejscach wystawionych na silne podmuchy wiatru – należy także zabezpieczyć przed nimi roślinę.
Jak sadzić hortensję ogrodową? Gdy już wybierzesz odpowiednią ziemię, konkretne miejsce należy odchwaścić oraz spulchnić. Dajemy odpowiedni nawóz. Następnie wykopujemy dół, który powinien być dwa razy większy od bryły korzeni, zostawiamy też nieco miejsca na drenaż. Kwiaty sadzimy w odległości przynajmniej 1 metra od siebie, ziemię wokół rośliny ubijamy na kształt misy. Intensywnie podlewamy ziemię w powstałej niecce. Na koniec podłoże posypujemy żwirem.
Jak i czym podlewać hortensję ogrodową? Hortensję podlewamy często, zwłaszcza latem – najlepiej codziennie. Wodę lejemy na podłoże, nie na kwiaty. Nie musi to być specjalna woda czy woda z kranu. Możemy stosować deszczówkę – warto jednak sprawdzić, czy używana woda nie jest skażona.
Jaka ziemia do hortensji ogrodowej?
Jeśli szukasz odpowiedniej ziemi do hortensji, powinna ona mieć odczyn kwaśny albo zasadowy. Jaka ziemia do hortensji ogrodowej? Przede wszystkim żyzna, bogata w próchnicę i o stałym poziomie wilgotności. Warto podsypać ziemię kwaśnym torfem. Odczyn ziemi idealnej dla hortensji ogrodowej powinien wynosić 5,5–6 pH (lekko kwaśny).
Wczesną wiosną (marzec, kwiecień) oraz jesienią (październik) należy stosować nawozy organiczne, ewentualnie pokusić się o stosowanie biohumusu. W okresie kwitnienia, a więc od kwietnia do sierpnia warto zaopatrzyć się w nawóz mineralny do hortensji – stosujemy mniej więcej co 4 tygodnie. W czasie wegetacji wybieramy nawóz azotowy, natomiast w drugiej połowie sierpnia i październiku stawiamy na nawóz fosforowo-potasowy. Pamiętamy przy tym, aby często podlewać ziemię pod hortensją, gdyż roślina ta lubi bardzo wilgotne podłoże (ale bez przesady, unikamy pozostawiania kałuż).