Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak wypoziomować podłogę na legarach?

Na legarach montowane są płyty OSB, a następnie właściwa posadzka, która może być wykonana z desek, paneli, płytek czy gresu.

Odpowiednio wypoziomowana podłoga stanowi gwarancję komfortu i bezpieczeństwa jej codziennego użytkowania przez wszystkich domowników. Zarówno podczas remontu, jak i w trakcie budowy nowego domu warto zatroszczyć się o zachowanie idealnego, równego poziomu jego podłoża. Jak wypoziomować podłogę na legarach, aby była ona wygodna i bezpieczna, jednocześnie pełniąc doskonale swoją funkcję?

Czym są legary?

Warto pamiętać, że w przypadku legarów dopuszcza się odchylenia na poziomie milimetra, na odcinku 2 metrów.

Aby w pełni świadomie omówić kwestię poziomowania podłogi na legarach, warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie - czym są legary i w jaki sposób montowane jest na nich podłoże? Pod fachową nazwą kryją się specjalne deski, stanowiące podstawę podłogi. Legary wytwarzane są najczęściej z mocnego drewna drzew iglastych lub z bali. Standardowe wymiary legarów to 35x55x2500 mm, 40x70x2400 mm oraz 42x70x2450 mm.
W procesie montażu niezbędne jest zarówno odpowiednie przygotowanie, jak i zabezpieczenie i zaimpregnowanie w celu uchronienia ich przed uszkodzeniami, grzybem czy pleśnią. Na legarach montowane są płyty OSB, a następnie właściwa posadzka, która może być wykonana z desek, paneli, płytek czy gresu.

Wykonywanie podłogi na legarach

Proces powstawania podłogi na legarach można podzielić na kilka najważniejszych kroków. Pierwszym etapem montażu jest bardzo ważna izolacja. Niezbędna jest do tego specjalna folia izolacyjna, która jest w stanie skutecznie izolować drewno od wilgoci oraz innych szkodliwych dla niego czynników. 
Następnie należy odpowiednio rozplanować oraz wykonać rozmieszczenie poszczególnych legarów. Każdy z nich powinien mieć około 5 do 6 centymetrów, a odległość między nimi należy uzależnić od powierzchni podłoża, grubości zastosowanej posadzki oraz jej przewidywanego obciążenia. 
Kolejnym krokiem jest bardzo ważne dla przyszłego komfortu i bezpieczeństwa użytkowania poziomowanie. Warto pamiętać, że w przypadku legarów dopuszcza się odchylenia na poziomie milimetra, na odcinku 2 metrów. Następnie konieczne jest wykonanie docieplenia podłogi, montaż płyt OSB oraz właściwego podłoża.  

Techniki poziomowania podłogi na legarach

Istnieje kilka najpopularniejszych, sprawdzonych sposobów na skuteczne poziomowanie posadzki, dzięki którym podłoga w danym pomieszczeniu lub całym budynku osiągnie pożądany poziom, charakteryzując się jednocześnie wygodą i bezpieczeństwem użytkowania. 
Popularnym i sprawdzonym sposobem na osiągnięcie odpowiedniego poziomu podłogi jest tak zwana wylewka samopoziomująca. Rozwiązanie to jest szybkie i wyjątkowo praktyczne. Wylewka sprawdza się szczególnie w przypadku remontowania starszych budynków. Najważniejsze walory wylewki to łatwość wykonania, szybki czas schnięcia i duża wytrzymałość. 
Innym rozwiązaniem jest poziomowanie podłoża za pomocą specjalnych klinów oraz stopek. Stopki z podstawkami i kliny poziomujące umożliwiają zachowanie odpowiedniego poziomu podczas montażu posadzki. 
Podłogę na legarach możemy wypoziomować także dzięki zastąpieniu klasycznych wylewek lżejszą alternatywą i wypełnieniu wolnych przestrzeni między legarami specjalną izolacyjną wełną. 

Poziomowanie podłogi na legarach – co jeszcze warto wiedzieć?

Zarówno podczas montażu podłogi, jak i już po zakończeniu niezbędnych prac warto regularnie sprawdzać poziom posadzki za pomocą klasycznego narzędzia, jakim jest długa poziomica. Dzięki niej możemy na bieżąco monitorować stan naszej posadzki i w porę wyłapać niepokojące, zachodzące w niej zmiany i zdecydować się na ponowne poziomowanie.

Przed każdym procesem poziomowania warto wykonać także szereg dodatkowych czynności, które zwiększą efektywność prac. Przede wszystkim należy usunąć z podłoża wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak resztki kleju lub farb, a także kurz czy pył. Następnym, ważnym krokiem jest wypełnienie specjalną zaprawą powstałych ubytków, które mogą w negatywny sposób wpływać na poziom posadzki.  
Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, warto skorzystać z pomocy fachowej ekipy remontowo-budowlanej, która w profesjonalny sposób wykona skuteczne poziomowanie podłogi na legarach. 

W procesie montażu niezbędne jest zarówno odpowiednie przygotowanie, jak i zabezpieczenie i zaimpregnowanie w celu uchronienia ich przed uszkodzeniami, grzybem czy pleśnią.