Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Eklektyzm we wnętrzach - jak łączyć ze sobą różne style?

Zaskakujące zestawienia kolorów i dodatków - tak może wyglądać współczesny eklektyzm.

Czy w jadalni obok zabytkowego kredensu można ustawić nowoczesny stół, a przy nim plastikowe, drewniane i tapicerowane krzesła? A w salonie kolorowy patchworkowy fotel dobrze będzie się prezentował w sąsiedztwie loftowej lampy i eleganckiej skórzanej kanapy? Jak najbardziej! Łączenie różnych konwencji designerskich albo ich elementów to bardzo ciekawy pomysł na wnętrze w stylu eklektycznym. Jednak aby uzyskać dobrze dobraną aranżację eklektyczną, trzeba wykazać się wyczuciem i smakiem, znajdując wspólny mianownik pozornie różnych estetyk. Jak to zrobić? Przyjrzyjmy się wspólnie, czym charakteryzuje się eklektyzm i jak umiejętnie połączyć różne style w jednym wnętrzu.

Styl eklektyczny

Eklektyzm to łączenie w całość pozornie niepasujących elementów, pochodzących z różnych stylów, epok i doktryn. Termin ten funkcjonuje w takich dziedzinach sztuki i nauki, jak filozofia, psychologia, krytyka tekstu czy architektura. W tej ostatniej eklektyzm polega na swobodnym integrowaniu w jednej budowli elementów z różnych stylów architektonicznych. Z kolei w dziedzinie designu wnętrz eklektyzm charakteryzuje się łączeniem ze sobą we wspólnej przestrzeni różnych trendów lub ich poszczególnych elementów, np. stylu skandynawskiego i rustykalnego, klasycznego i nowoczesnego albo wnętrza minimalistycznego z ozdobnymi dodatkami. Brzmi zaskakująco? I o to właśnie chodzi w eklektyzmie! Ten kierunek powstał po to, by wzbudzać zdumienie odbiorcy, ale też dlatego, żeby móc pełnymi garściami korzystać z tego, co się nam podoba. Nie musimy wybierać pomiędzy przepięknym kredensem po babci i naszym ukochanym obrazem przedstawiającym abstrakcję – możemy je umieścić w jednym salonie, w którym postawimy też stół z sześcioma różnymi krzesłami. W ten sposób powstanie wnętrze eklektyczne, którego dopełnieniem może stać się dekoracja w postaci sufitu podwieszanego.

0
Jeden stół i pięć różnych krzeseł, ale wszystko świetnie do siebie pasuje - to właśnie eklektyzm.

Jak łączyć a jak nie

Nie można jednak zupełnie dowolnie łączyć ze sobą wszystkiego bez wcześniejszego przemyślenia koncepcji, bo łatwo zostać posądzonym o przesadę czy brak gustu. Warto zastanowić się, co może być spoiwem różnych stylów w jednym wnętrzu, np. materiał, z którego są wykonane dodatki i elementy wykończenia mebli; a może ciekawie dobrane kolory dywanu, kanapy i krzeseł, które – choć każdy z nich reprezentuje zupełnie inny design – zgrywają się barwami. Nie istnieją sztywne reguły, które zagwarantują nam sukces w stworzeniu wnętrza eklektycznego. Dużo zależy od intuicji i poczucia smaku, dlatego, jeśli decydujemy się na eklektyzm w swoim domu, warto zasięgnąć opinii eksperta, czyli projektanta wnętrz. Fachowiec może nam doradzić, w którą pójść stronę i czy wszystkie nasze pomysły są warte realizacji.

Przykłady realizacji

Utarło się myślenie, zgodnie z którym eklektyzm we wnętrzach kojarzy się z przepychem i nagromadzeniem wielu elementów, które sprawiają, że przestrzeń wygląda na luksusową. Tymczasem może być zupełnie odwrotnie. Wnętrze eklektyczne to również surowy minimalizm z nutą rustykalną albo styl skandynawski przeplatany prowansalskim. Pomysłów na to, jak zestawiać ze sobą style, jest tak wiele, jak wielu architektów bierze się za tworzenie wnętrza eklektycznego. Można też spróbować samemu – zdecydować się na dwa style i zgrabnie je połączyć, wybierając z nich to, co się nam najbardziej podoba. Albo skorzystać z przetestowanych już przez znanych designerów ścieżek, którzy proponują np. bardzo modne w tym sezonie zestawienie stylu skandynawskiego i glamour – czyli uzupełnienie szaro-białych pomieszczeń o bogate tkaniny oraz srebrne i złote dodatki. Ciekawie będzie się też prezentować połączenie stylu industrialnego oraz vintage – powstanie wówczas poprzemysłowa przestrzeń z sentymentalnymi meblami i licznymi dodatkami. Zgrany duet od lat stanowią również style klasyczny i nowoczesny, które tworzą razem styl zwany modern classic, będący syntezą klasycznego wnętrza i nowoczesnych mebli oraz dodatków.

Wspólny mianownik

A co jeśli chcesz połączyć ze sobą więcej niż dwa style? To też możliwe. Ponieważ jednak podczas dodawania kolejnych elementów z innych aranżacyjnych światów łatwo o przesadę, warto trzymać się wybranej wcześniej zasady. Można kierować się regułą tej samej tonacji kolorystycznej – tzn. zestawić ze sobą style, które bazują na tych samych barwach, a więc jeśli lubisz odważne kolory, połącz retro z pop-artem i stylem kolonialnym. Albo łącząc np. styl romantyczny, prowansalski i skandynawski, zaprojektuj przestrzeń z wykorzystaniem podobnych materiałów wykończeniowych oraz dekoracyjnych. A żeby tak zestawić style, które charakteryzują się bogatymi dodatkami? Ależ tak – tak też można: np. jeśli ze stylu orientalnego i glamour oraz art deco wybierzemy ciekawe dodatki, mogą stworzyć one oryginalne i zaskakujące wnętrze.

0
Eklektyczne wnętrze z drewnianym stołem i kontrastująco białymi ścianami.