Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy - konstrukcja sufitu podwieszanego

W zależności od potrzeb wyróżniamy dwie podstawowe konstrukcje sufitu podwieszanego, a mianowicie pojedynczą oraz krzyżową.

Remont domu czy mieszkania zazwyczaj koncentruje się na ścianach oraz podłogach. Czy słusznie? Niekoniecznie – nasze stropy również możemy upiększyć i zmodernizować. W jaki sposób? Przy pomocy sufitu podwieszanego. Pomysł ten wniesie do Twoich wnętrz powiew świeżości. Co sprawdzi się w Twoim przypadku – sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy? Zapraszamy do lektury, dzięki której poznasz konstrukcję sufitu podwieszanego.

Sufit podwieszany – co to takiego?

0
Sufitem podwieszanym nazywamy lekką konstrukcję znajdującą się poniżej stropu.

Sufitem podwieszanym nazywamy lekką konstrukcję znajdującą się poniżej stropu. Składa się z aluminiowych (ponieważ są lekkie i wytrzymałe) profili, do których przymocowane są najczęściej płyty kartonowo-gipsowe. Dość często sufit podwieszany zamiennie określa się mianem „obniżanego sufitu”.

Skoro wiemy, czym jest sufit podwieszany, czas odpowiedzieć na kolejne pytanie, a mianowicie: „po co obniża się sufity w domach lub mieszkaniach?”. Zanim opowiemy sobie o suficie podwieszanym krzyżowym czy pojedynczym, poznajmy powód, dla którego coraz więcej właścicieli domów (i mieszkań) decyduje się na ten krok.

Zalety sufitu podwieszanego:

  • funkcja dekoracyjna – odpowiednio zaprojektowany sufit może budzić więcej emocji niż sam wystrój wnętrza,

  • funkcja użytkowa – obniżenie sufitu przynosi oszczędności – mniej powierzchni do ogrzania, ale także może tłumić dźwięki pomiędzy kondygnacjami (jeśli zastosujemy wypełnienie wełną mineralną),

  • pozwala zamaskować nieestetyczne instalacje i okablowanie,

  • daje możliwość własnego zaprojektowania oświetlenia w pomieszczeniu – to my decydujemy, co i jak bardzo chcemy podświetlić lub „ukryć” w danym pokoju.

Czy wobec tego sufit podwieszany sprawdzi się u każdego? To nie jest dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy:

  • planujesz wyposażyć w sufit podwieszany pomieszczenie szczególnie narażonym na wilgoć, jeśli nie wiesz, jakie płyty kartonowo-gipsowe dobrać, by nie pojawił się na suficie grzyb,

  • nie masz pewności co do stabilności konstrukcji – musisz wiedzieć, czy Twój strop wytrzyma dodatkowe obciążenie (ważne zwłaszcza w przypadku starych kamienic),

  • chcesz zakryć przewody gazowe – bez stosownych pozwoleń nie możesz zamontować sufitu podwieszanego pod niektórymi rurami instalacyjnymi (kwestie bezpieczeństwa i swobodnego dostępu do instalacji).


Rodzaje sufitów podwieszanych

W zależności od potrzeb wyróżniamy dwie podstawowe konstrukcje sufitu podwieszanego, a mianowicie pojedynczą oraz krzyżową. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj sufitu będzie dla Ciebie odpowiedni – sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy, sprawdź, czym się różnią i co oferują.

Sufit podwieszany na ruszcie pojedynczym (jednopoziomowym) to rozwiązanie idealne dla małych pomieszczeń, których wymiar nie przekracza 4x4m. Konstrukcja składa się z profili przyściennych UD oraz mocowanych profili CD, rozstawionych równolegle w stosunku do siebie. To dość popularna opcja z tego względu, że „zabiera” stosunkowo najmniejszą powierzchnię (licząc od stropu do konstrukcji) – innymi słowy: najmniej obniża sufit, ale też odznacza się mniejszą nośnością.

Z kolei krzyżowa budowa sufitu podwieszanego wprowadza dodatkowo nośne profile ułożone prostopadle, które przecinają się z profilami głównymi. W tym wypadku możemy także wydzielić konstrukcje krzyżowe jednopoziomowe oraz dwupoziomowe. To rozwiązanie, które sprawdzi się w dużych pomieszczeniach – odznacza się bardzo dużą wytrzymałością na dodatkowe obciążenia stropu. Polecany do wysokich pomieszczeń, ponieważ znacznie obniża strop.

Sufit podwieszany – co oprócz płyt?

Gdy już najważniejsza decyzja za Tobą, a więc wiesz, co wybrać – sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy – warto wiedzieć, z czego powstaje obniżony strop. Podstawę konstrukcji stanowią stalowe (najczęściej aluminiowe) profile CD oraz przyścienne UD, a także płyty kartonowo-gipsowe o różnych własnościach (ognioodporne do kuchni, wodoodporne do łazienki itp.). 

Należy także zaopatrzyć się w wieszaki obrotowe bądź uchwyty (ES albo EL). Nie może także zabraknąć łączników. Do montażu przydatne będą również blachowkręty oraz kołki szybkiego montażu.

Do spoinowania (łączenia) płyt potrzebujemy taśmy zbrojącą oraz gips szpachlowy.


0
Obniżenie sufitu przynosi oszczędności – mniej powierzchni do ogrzania, ale także może tłumić dźwięki pomiędzy kondygnacjami.