Designerskie lampy w duchu zero waste

Dobre oświetlenie naszego salonu powinno być nie tylko funkcjonalne, ale i także stylowe, nadawać wnętrzu elegancji, być elementem dekoracyjnym. Na zdjęciu instalacja firmy Gie El.

Aż 20% emisji dwutlenku węgla do atmosfery pochodzi z oświetlenia. Producenci starają się zrobić wszystko, aby na rynek wprowadzić rozwiązania ekologiczne i energooszczędne. Dotyczy to także rynku lamp. Designerskie lampy w stylu zero waste dostępne są nawet w znanych sieciówkach, a producenci prześcigają się w kreatywnym zastosowaniu materiałów naturalnego pochodzenie lub porecyklingowych. Produkcję żarówek zrewolucjonizowało oświetlenie typu LED. Żarówki LED, ich trwałość i energooszczędność to mniej CO2 w atmosferze, mniejszy pobór mocy w domach i zakładach przemysłowych, ale i także mniej spalonego paliwa w transporcie takich żarówek.

0
Filcowe lampy firmy FilzBee.

W duchu zero waste

Bardzo ważnym aspektem przy projektowaniu oświetlenia naszego domu jest ekologia. W dobie szalejącego ocieplenia klimatycznego i zalewu świata plastikowymi odpadami powinniśmy szczególną uwagę zwrócić z jakich materiałów wykonane są przedmioty codziennego użytku. Dotyczy to także rynku producentów lamp. Wybierzmy lampy wykonane z ekologicznych materiałów bądź surowców poddanych recyklingowi. Każdą z naszych lamp koniecznie zaopatrzmy w żarówki typu LED, których trwałość może wynieść nawet 20 lat i które zdecydowanie zużywają dużo mniej energii. Odpowiednie światło kreuje naszą rzeczywistość i ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Decyduje o jakości wzroku, potrafi ukoić lub pobudzić.

Jakie lampy do naszego wnętrza?

Oświetlenie przestrzeni naszego domu czy mieszkania to praktycznie powołanie jej do życia. Światło jest nieodłącznym elementem naszego życia, a co za tym idzie kreuje przestrzeń, w której spędzamy zarówno dnie i noce. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie miejsc, w których przyszło nam żyć. Taki np. salon - nie bez przyczyny nazywamy sercem domu. To tu spędzamy najwięcej czasu podczas dnia i to tu przyjmujemy gości, odpoczywamy, ale także i pracujemy. Dobre oświetlenie naszego salonu powinno być nie tylko funkcjonalne, ale i także stylowe, nadawać wnętrzu elegancji, być elementem dekoracyjnym. Światło pozwala nam nadać nowego wymiaru przestrzeni. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie pozwoli namalować przestrzeń, w której przyszło nam żyć.

Oświetlenie salonu

0
Lampa Ikea PS 2014, ngrodzona na Red Dot Award. [fot. IKEA]

Prawidłowe oświetlenie salonu to nie jeden punkt świetlny. Oświetlenie powinno być dostosowane do naszych potrzeb, im więcej różnorodnych punktów świetlnych tym lepiej dla nas. Jak dobrze zaprojektować oświetlenie naszego salonu?
Zacznijmy od oświetlenia głównego. Lampy sufitowe ta takie lampy,  do których zaliczają się plafony, lampy wiszące czy ozdobne żyrandole. Rolą oświetlenia głównego jest w pewien sposób zastąpienie światła dziennego. Dlatego też montujemy główną lampę na środku sufitu.  Jeżeli nasz salon jest dużą przestrzenią może powinniśmy zdecydować się na listwę z ruchomymi reflektorami. Starajmy się zwrócić uwagę na proste wzornictwo w duchu zero waste oraz ledowe żarówki, które pobierają minimalne ilości prądu. Hitem ostatniego sezonu są lampy ręcznie wykonane z morskiej trawy. Piękne wzornictwo lamp „hand made” pozwala na wieszanie ich jako oddzielne elementy lub grupowanie. Światło z takiej lampy ociepli wnętrze nadając mu niepowtarzalny klimat rustykalnego boho.
Szukając delikatnego i miękkiego światła na chwilę pochylmy się nad lampami przypominającymi swoim wyglądem chmury. Lampy te wykonane są z poliestru pochodzącego z recyklingu. Lampa taka, dzięki emisji miękkiego światła będzie idealna także do sypialni.
Jeżeli jednak szukamy czegoś bardziej nowoczesnego to godna polecenia jest lampa Ikea PS 2014, która zdobyła międzynarodową nagrodę wzornictwa Red Dot Award. Niezwykle funkcjonalna i niesamowicie designerska. Intensywność oświetlenia reguluje się podczas zmiany jej kształtu, który odbywa się poprzez pociągnięcie dwóch sznurków. Prostota rozwiązania zachwyca jej użytkowników, a wrażenie jakie robi po złożeniu i rozłożeniu jest wprost fantastyczne.

0
Małe lampy dekoracyjne wykonane ze złotego szkła.

Planowanie oświetlenia

Strefy w naszym mieszkaniu, czy w każdym z pomieszczeń, możemy w bardzo łatwy sposób odznaczyć używając oświetlenia. Pozwala nam to zastosować inny rodzaj oświetlenia do jadalni, do kuchni czy do części wypoczynkowej naszego domu. W jadalni umieśćmy lampę bezpośrednio nad stołem, światło powinno być kierowane bezpośrednio w dół. Tak doświetlony blat stołu może okazać się dobrym miejscem nie tylko do spożywania posiłków, ale i do pracy.
Prawidłowe dobranie oświetlenie do części wypoczynkowej, np. salonu możemy zdecydować się na lampy podłogowe wykonane z papieru ryżowego. Dzięki zastosowaniu takiego materiału lampa idealnie rozprasza światło, nadając mu delikatny i intymny charakter. Poprzez zastosowanie wielu lamp możemy światło rozproszyć w ten sposób, aby każda część naszego salonu była odpowiednio doświetlona i posiadała swój unikalny charakter. Lampa podłogowa czy mała lampka nocna na kredensie przydadzą się do oświetlenia miejsca do czytania. Dodatkowo małe lampy dekoracyjne wykonane np. z szarego szkła, porozstawiane na komodzie, toaletce czy półce pod telewizorem nadadzą salonowi niepowtarzalnego klimatu. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko lampa staje się dekoracją, ale i światło zostaje narzędziem, które nada wnętrzu unikatowego styl.

Lampy dla miłośników lektury

0
Designerska lampa podłogowa może ciekawie rozproszyć światło.

Dla miłośników dobrej lektury fotel uszak z małym stolikiem kawowym to „must have” kącika czytelniczego. Odpowiednio dobrane światło oraz lampa niewątpliwie poprawią komfort lektury, ale także stworzą idealny kącik relaksu. Źródło światła powinno znajdować się za czytelnikiem. Zabieg ten pozwala na dobre oświetlenie tekstu książki i nie razi w oczy. Idealnie, jeżeli nasza lampa ma regulację wysokości. Dzięki temu możemy dopasować klosz lampy i jej ramię do optymalnej dla nas wysokości. Firma Ikea po raz kolejny zaskoczyła swoich klientów, wypuszczając na rynek lampę do czytania z wejściem na USB. Rozwiązanie to pozwala w łatwy sposób naładować mobilne urządzenie elektroniczne podczas ulubionej lektury.
Cala gama biurkowych lamp poprzez zastosowanie żarówek ledowych może być zasilana bezpośrednio z gniazdka lub z urządzenia posiadającego port USB.  Ciekawy design i multifunkcjonalność sprawiają, że lampy takie mogą być używane praktycznie wszędzie.
W przypadku lamp do czytania szczególną uwagę należy zwrócić na temperaturę barwy światła. Idealna do czytania jest barwa najbardziej zbliżona do światła dziennego - co pozwala nam bardziej skupić się na czytanym świetle.

Lightdesign

Większość nowych lamp oferuje inteligentne oświetlenie. Światło dobierane jest w zależności od pory dnia, nastroju czy czynności jaką wykonujemy. Wielu znanych producentów oferuje bezprzewodowe urządzenia do kontroli światła, które także możemy zaprogramować w zależności od naszych potrzeb.  Coraz popularniejszy staje się w Polsce LIGHTDESIGN (projektowanie światła) – myślimy, jak zaprojektować dane oświetlenie w pomieszczeniu. Koncepcyjnie tak, aby nie tylko oświetlało, ale i było praktyczne i estetyczne. Odpowiedni dobór opraw oświetleniowych w pomieszczeniu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie nie tylko wieczorem i w nocy, ale także w trakcie dnia.  

- Dynamiczny rozwój w branży oświetlenia i LIGTHDESIGNU sprawiły, że realizujemy projekty takie, gdzie tylko w samym salonie mamy kilkanaście grup oświetleniowych.  Podświetlenie telewizora, donicy, obrazu na ścianie, oświetlenie główne, wieczorowe, oświetlenie poszczególnych stref wypoczynku i aktywności. Wszystkim tym należy odpowiednio zarządzać. - podkreśla Damian Fituch – dyrektor zarządzający JUNG Polska, Prezes Stowarzyszenia KNX Polska, ekspert do spraw automatyki budynków rezydencjalnych, domów i obiektów komercyjnych.
Wprowadzanie inteligentnej automatyki do naszego domu może odbywać się stopniowo i w początkowej fazie możemy to robić przy założeniu niewielkiego nawet budżetu - zaczynając od oświetlenia. A wszystko po to, aby nasz dom był bardziej ekonomiczny a co za tym idzie EKO-logiczny.

0
Wprowadzanie inteligentnej automatyki do naszego domu może odbywać się stopniowo. [fot. JUNG]