Jak utrzymać czystość w domu ze zwierzętami? Porady

Jak utrzymać czystość w domu ze zwierzętami?

Zwierzęca sierść, która unosi się w powietrzu, zalega na podłodze, meblach, tapicerkach i dywanach, to częsty obrazek w domach, w których członkiem rodziny jest pies lub kot. Jak utrzymać porządek w mieszkaniu ze zwierzętami? W jaki sposób pozbyć się sierści z trudno dostępnych miejsc? Podpowiadamy.

Pielęgnacja i działania profilaktyczne ograniczą linienie

Na początku warto podkreślić, że wypadanie futra jest naturalne i nasila się zwłaszcza wiosną i jesienią. Linienia nie da się całkowicie zahamować czy powstrzymać, ale za to można spróbować je ograniczyć. W jaki sposób? Wystarczy, że zafundujemy naszemu pupilowi wzorową pielęgnację oraz zadbamy o jego właściwe odżywianie.

Kondycja i jakość zwierzęcego włosia zależy nie tylko od natury, ale również od doboru pożywienia i kosmetyków. Karmy klasy premium zapewnią naszemu psu odpowiednie zbilansowanie makroskładników, czyli białek, węglowodanów i tłuszczów, a także podaż witamin, mikroelementów i makroelementów. Zadbają więc o sierść od środka oraz odpowiednio ją wzmocnią. Na rynku dostępne są również specjalistyczne szampony i odżywki, które ograniczają uporczywe linienie. Pamiętajmy też o tym, aby zapewniać pupilowi regularne kąpiele, dokładne wyczesywanie sierści oraz wizyty u groomera.

Regularność w sprzątaniu – klucz do czystego mieszkania

O czym należy pamiętać, sprzątając zwierzęcą sierść? Przede wszystkim o regularności. Nawet najbardziej skuteczne triki i patenty nie poradzą sobie z dużą ilością zalegających włosów. Jednak, jeżeli codziennie lub co drugi dzień poświęcimy kilkanaście minut na odkurzenie nawet samej powierzchni podłogi, to sprawiamy, że futro nie będzie się przemieszczać po całym naszym domu.

Z pomocą przyjdzie nam także taki gadżet do odkurzacza, jak turboszczotka, która często dołączana jest do zestawu – możemy ją także dokupić samodzielnie. Sprawdza się zwłaszcza do usuwania sierści z powierzchni mebli, dywanów i pościeli.

Domowe gadżety do usuwania sierści

Rolka do ubrań to gadżet, w który powinien być wyposażony każdy właściciel zwierzęcia. Za jej pomocą pozbędziemy się sierści nie tylko z powierzchni ubrań, ale także z tapicerek czy dywanów o krótkim włosiu. Klej nie powinien uszkodzić powierzchni mebli tapicerowanych ani dywanów, za to skutecznie usunie zalegające włosy.

Jeżeli akurat nie mamy pod ręką rolki do odzieży, to z pomocą przyjdzie nam również zwykła taśma klejąca – najlepiej ta o szerokiej rolce. Wystarczy, że taśmę przykleimy do powierzchni dywanu lub mebla, delikatnie przyprasujemy ją ręką oraz oderwiemy bez nadmiernego używania siły.

Kolejnym przydatnym gadżetem jest ściereczka z mikrofibry, która najczęściej sprawdza się w roli domowego pogromcy kurzu. Zwilżona ścierka może również przydać nam się do usuwania zalegającej sierści z mebli tapicerowanych i dywanów. Wystarczy, że delikatnie przetrzemy nią powierzchnię, a futro zacznie się przyklejać. Na końcu wystarczy ją przepłukać. Zamiast ścierki możemy także użyć gumowych rękawiczek – najlepiej tych ogrodowych. Działamy podobnie jak w przypadku ścierki, czyli zwilżamy rękawiczki, przecieramy nimi dowolną powierzchnię oraz usuwamy sierść za pomocą strumienia wody.

Miękki ręcznik z mikrofibry pomoże nam uporać się również z mokrą i brudną sierścią – przede wszystkim w sytuacji, gdy nie mamy czasu na kąpiel naszego zwierzaka. Suchym ręcznikiem przeczesujemy po futrze, dzięki czemu pozbywamy się brudu. To rozwiązanie może jednak nie być przydatne w przypadku dużych psów.

Zwykła szmatka przyda nam się natomiast do czyszczenia łapek, zwłaszcza po spacerze. Warto trzymać ją w przedpokoju i wycierać łapy od razu po przyjściu psa do domu. Dzięki temu unikniemy plam na podłodze, a do pomieszczeń nie naniesie się błoto czy piasek.

Soda oczyszczona

Czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną to patent, który nie tylko pomoże w usunięciu plam i przebarwień, ale także nie pozostawi nieprzyjemnych zapachów. Przed właściwym odkurzeniem dywanu musimy przygotować specjalny roztwór. Sodę oczyszczoną mieszamy z wodą oraz przelewamy do butelki z atomizerem. Mieszanką obficie spryskujemy dywan i odczekujemy do kilkunastu minut. Na końcu odkurzamy.

Kącik na miski z jedzeniem i na zabawki

Kolejny problem, w kwestii utrzymania czystości w domu z czworonogiem, dotyczy brudu w postaci resztek jedzenia. Warto rozważyć stworzenie specjalnego kącika, w którym zostaną ustawione miski naszego pupila. Do zaaranżowania zwierzęcej jadalni będziemy więc potrzebować: maty ze spodem antypoślizgowym, większej miski na karmę, mniejszej miski na wodę. Dzięki antypoślizgowej macie unikniemy roznoszenia jedzenia po mieszkaniu. Sama miska na karmę powinna zostać dobrana pod wielkość naszego pupila – często popełnianym błędem jest zakup zbyt małej miski, w której jedzenie nie mieści się w czasie konsumpcji.

Dobrym rozwiązaniem jest również osobny kącik z zabawkami. Kupując np. skrzynię czy pudełko na zabawki, ograniczmy od razu liczbę zwierzęcych gadżetów do maksymalnie trzech. Dzięki temu unikniemy leżących w różnych pomieszczeniach kości, piłek i innych zabawek. Po dwóch tygodniach warto wymienić zestaw, natomiast poprzednie zabawki dokładnie umyć i schować. Co ważne, zwierzęta nie kojarzą danej piłki po kształcie czy kolorze, ale po zapachu. Oznacza to, że jeśli dokładnie umyjemy przedmiot i ponownie damy naszemu pupilowi do zabawy (po upływie wspomnianych dwóch tygodni), to czworonóg potraktuje go jako całkowicie nową zabawkę i przeniesie na nią całe swoje zainteresowanie.