Zarówno nowoczesne projekty domów, jak i dawniej wzniesione budowle nierzadko posiadają w swojej konstrukcji ozdobne konstrukcje okienne, czyli tak zwane wykusze. Taki sposób zagospodarowania przestrzeni optycznie powiększa pokój i rozjaśnia go, ale także pozwala na praktyczne wykorzystanie dodatkowych metrów. Wymaga jednak praktycznego i estetycznego przysłonięcia. Jak powiesić firanki w wykuszu, aby uzyskać atrakcyjny wizualnie i funkcjonalny efekt? Podpowiadamy!
Czym dokładnie jest wykusz?

Polecane produkty
Wykusz to oryginalny element architektoniczny, który charakteryzuje się tym, że w widoczny sposób wystaje poza ogólną bryłę budynku. Można obecnie znaleźć je w wielu kamienicach, niemal we wszystkich krajach Europy, jak również w wielkometrażowych willach oraz domach jednorodzinnych. Szczególnie popularne są one w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. W Polsce wykusze pojawiały się już kilkadziesiąt lat temu, jednak ostatnio ponownie zyskują na coraz większej popularności, pojawiając się często w konstrukcji budynków o rozmaitym charakterze i stylu.
Wykusz to element budowlany, który łączy w sobie dwie istotne funkcje. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz stanowi on ciekawą ozdobę, nadając wnętrzu jak i bryle budynku wyjątkowego charakteru. Ponadto wykusz pozwala także na praktyczne zwiększenie przestrzeni pomieszczenia, w którym się znajduje, a także rozjaśnienie go dzięki konstrukcji składającej się najczęściej z trzech, a czasem nawet z pięciu okien.
Firany na wykusz – co warto wiedzieć?
Firany to jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań, jeśli chodzi o dekorację, jak i osłonięcie okien we wnęce. Mimo iż wnęka okienna jest przestrzenią wymagającą bardziej starannego dopasowania, często wybierane firanki doskonale sprawdzają się w swojej roli również w przypadku wykuszu.
Aby mieć pewność, że wybrane do wykuszu firanki będą prezentować się w sposób atrakcyjny i spójny z całą konstrukcją, warto pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach technicznych. Przede wszystkim konieczny jest wybór firanki, która zajmować będzie całą szerokość okiennej wnęki lub pojedyncze szerokości każdego z okien. Węższe modele w przypadku wykuszu wyglądają nieestetycznie, odbierając atrakcyjności całej konstrukcji. Oba elementy powinny mieć tę sama długość, jak i styl. Zachowanie spójności wyglądu oraz charakteru firan pozwoli na uzyskanie estetycznego wyglądu wykuszu.
Przestrzeń między oknami, a co za tym idzie, także między firankami, możemy wypełnić dopasowanymi do całości zasłonami. Możemy używać ich do zasłaniania okien lub zawiesić je wyłącznie w celach ozdobnych. Umieszczone między firanami zasłony ożywią wnętrze wykuszu, a także osłonią załamania w ścianach między oknami, które – zwłaszcza w przypadku starszych kamienic – bywają nierówne.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie znaleźć egzemplarzy o odpowiedniej szerokości, które sprawdzą się w wykuszu, warto zdecydować się na firanki szyte na zamówienie, spełniające nasze indywidualne oczekiwania oraz wymagania.
Karnisz w wykuszu – najlepsze rozwiązania
Oprócz wyboru odpowiednich firan bardzo ważne jest także właściwe dopasowanie karnisza do wykuszu, który dopełni wnętrze i stanowić będzie funkcjonalny i praktyczny element, na którym zawiesimy firanki i zasłony.
Karnisz w wykuszu możemy montować zarówno na ścianie, jak i na suficie. Praktycznym rozwiązaniem jest stworzenie z nich jednej całości, zespolonej specjalnymi elementami łączącymi. W ten sposób zyskamy większa swobodę aranżacji przyokiennej przestrzeni. Karnisz powinien charakteryzować się giętymi łączeniami, dopasowanymi do poszczególnych kątów we wnęce. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie w wykuszu karnisza wykonanego na zamówienie i dokładnie dopasowanego do parametrów wnęki.
Najlepiej sprawdzają się karnisze metalowe, aluminiowe oraz karnisze wykonane z tworzywa sztucznego PCV. Dobrym rozwiązaniem są również umieszczane pod sufitem, dyskretne szyny lub listwy, dzięki którym możemy ukryć łączenia między karniszami oraz nie zawsze estetyczne żabki służące do przypinania firanek.

Polecane produkty