Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Ciemne kolory ścian – do jakiego wnętrza pasują?

Pokój pracy ze ścianami w kolorze "Definitywny antracyt" z palety Magnat.

Ciemne kolory dodają wnętrzu klasy i elegancji. Odpowiednio dobrane sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne i optycznie wydaje się mniejsze, co przy dużych przestrzeniach może być plusem. Mimo że ciemne barwy nie są często wybierane do domów czy mieszkań prywatnych, mają grono swoich wielbicieli, którzy decydują się na ciemne tonacje w sypialni, kuchni czy salonie. Jak umiejętnie operować ciemnymi barwami we wnętrzach? W których pomieszczeniach te kolory mogą się dobrze prezentować? Poniżej przestawiamy kilka zaskakujących aranżacji z użyciem ciemnego akcentu kolorystycznego w roli głównej.

Sypialnia

Sypialnia, obok salonu i łazienki, to miejsce, w którym statystycznie najwięcej osób decyduje się na ciemne tonacje kolorystyczne na większych powierzchniach. Tu można się pokusić o użycie granatu, ciemnych odcieni fioletu, zieleni albo brązu. Inspirująco wygląda też odcień "Odważny onyks" z palety farb Magnat. Jeśli ciemnym kolorem – ale najlepiej w chłodnej tonacji i z lekkim połyskiem – pokryjemy ściany łącznie z sufitem, wówczas czerń może sprawić, że dzięki optycznemu zatarciu granic między ścianami a sufitem pokój paradoksalnie wyda się większy. Dlatego takie rozwiązania są stosowane również w małych sypialniach. Jednak więcej osób decyduje się na aranżacje sypialni z ciemnym kolorem zestawionym z jasnym – można pomalować na ciemny kolor np. tylko jedną ścianę albo do ciemnych ścian dopasować jasną podłogę oraz białe listwy podłogowe i podsufitowe.

0
Styl boho w salonie ze ścianami w odcieniu "Intrygujący labradoryt" z palety Magnat.

Salon i jadalnia

Największą ozdobą salonu może być przykuwający uwagę kolor ścian. Gdy jest on ciemny i intensywny, warto przełamać go dodatkami w jaśniejszych odcieniach, dopasowanymi do stylu, w jakim zdecydowaliśmy się urządzić wnętrze. Można również dobrać kontrastujące kolorystycznie z ciemnymi ścianami krzesła i sofę. Nie zapominajmy też, żeby pomieszczenie ożywić światłem – liczne punkty świetlne będą się nie tylko ciekawie prezentować w odważnym kolorystycznie wnętrzu, ale mają też wymiar praktyczny – rozjaśniają przestrzeń. Ciemne kolory sprawdzają się także w jadalni. Można ją pomalować np. farbą Magnat Ceramic "Stylowy antracyt", która jest odporna nawet na intensywną eksploatację i tzw. trudne plamy – pozwala na usunięcie bez śladu oleju słonecznikowego, keczupu czy musztardy (do godziny od zabrudzenia) oraz kawy lub wina (w ciągu 15 minut), co w jadalni może mieć kolosalne znaczenie.

0
Ciemna ściana w kuchni ciekawie prezentuje się w zestawieniu z cegłą.

Kuchnia

Czy kuchnia będzie się dobrze prezentować w ciemnych tonacjach? Ciemne meble czy zlewy kuchenne w czarnym kolorze już raczej nikogo nie dziwią, ale czy w kuchni również ściany można zaaranżować w takich odcieniach? Jak najbardziej! Zwłaszcza w połączeniu z drewnem, cegłą, płytkami ceramicznymi czy tynkiem mozaikowym mogą wyglądać wyjątkowo atrakcyjnie. Do ciemnych ścian w kuchni warto też dopasować kontrastujące dodatki w jasnych kolorach oraz odpowiednie oświetlenie.

0
Kontrastowe zestawienie czerni i bieli w łazience z oknem.

Łazienka

Ciemne kolory coraz częściej goszczą w łazienkach – zarówno w przestronnych salonach kąpielowych, którym dodają elegancji, jak i w małych łazienkach bez okien. Te ostatnie mogą stanowić wyzwanie dla projektantów, którzy dzięki umiejętnemu operowaniu grą kolorów tworzą niezwykle interesujące aranżacje. W łazience możemy mieć ciemne ściany i ciemną podłogę lub ciemne ściany i podłogę w kontrastującym, jasnym odcieniu oraz białą armaturę. Różne opcje sprawdzają się w różnych wnętrzach, a kluczem do sukcesu są odpowiednio dobrane proporcje poszczególnych elementów wnętrza oraz dodatki, które się z nim komponują.

Domowe biuro

A co z pokojem pracy? Czy to pomieszczenie również może dobrze wyglądać w ciemnych tonacjach? Odpowiedź jest twierdząca, pod warunkiem, że i tu będziemy się trzymać zasady grania kontrastami – do ciemnej ściany dobierzemy jasne meble oraz dodatki, np. biurko i obrazy na ścianach w odcieniach wyraźnie wyróżniających się na tle ściany. Pamiętajmy, żeby domowe biuro było dobrze doświetlone. Ciemne kolory ścian najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniu, w którym nie brakuje światła słonecznego, ale w pokoju z biurkiem warto szczególnie zadbać też o sztuczne oświetlenie, operując kilkoma punktami świetlnymi w różnych miejscach pokoju.