Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Co ile halogeny w suficie podwieszanym - jak rozmieścić halogeny na suficie w kuchni, salonie?

Podwieszane sufity umożliwiają aranżację różnego rodzaju oświetlenia, których nie bylibyśmy w stanie osiągnąć przy tradycyjnych rozwiązaniach.

Halogeny w suficie podwieszanym stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o montaż oświetlenia. Dzięki punktowemu rozmieszczeniu lamp zyskujemy bardzo wiele możliwości aranżacyjnych. Dla wielu osób problematyczne jest określenie, co ile halogeny w suficie podwieszanym? Nie ma na pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od efektu, jaki będziemy planowali uzyskać. Istnieją jednak wskazówki, które ułatwią rozwiązanie powyższego problemu.

Zalety sufitu podwieszanego w aranżacji wnętrz

0
Podwieszane sufity umożliwiają aranżację różnego rodzaju oświetlenia.

Sufity podwieszane zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Fakt ten można wytłumaczyć wieloma czynnikami. Po pierwsze ich zastosowanie daje przeogromne możliwości aranżacyjne. Dzięki wykorzystaniu lekkich i odpornych na działanie wilgoci lub wysokich temperatur materiałów jesteśmy w stanie konstruować bardzo atrakcyjne wykończenia. Dodatkowo podwieszany sufit może znacząco obniżyć całe pomieszczenie, co z jednej strony zmniejsza jego ogólną kubaturę, jednak pozwala na uzyskanie bardziej przytulnego wnętrza. Co więcej, obniżenie sufitu wpłynie na mniejsze koszty generowane przez ogrzewanie. 

Podwieszany sufit a oświetlenie – co ile halogeny w suficie podwieszanym?

Podwieszane sufity umożliwiają aranżację różnego rodzaju oświetlenia, których nie bylibyśmy w stanie osiągnąć przy tradycyjnych rozwiązaniach. Umożliwiają ukrycie przewodów i wszystkich instalacji pod powierzchnią, dzięki czemu możemy skomponować minimalistyczne i nowoczesne wnętrze bez potrzeby instalacji wiszących lamp. Jest to rozwiązanie bardzo efektowne, ale również praktyczne, jeśli weźmiemy pod uwagę chociażby sprzątanie. Sufity podwieszane mają również swoje ograniczenia. Mianowicie, jeśli planujemy wkomponowanie w powierzchnię sufitu oświetlenia, musimy to uwzględnić już na etapie projektowania całego pomieszczenia. Związane jest to z potrzebą odpowiedniego poprowadzenia wszystkich instalacji oraz docięcia płyt, z których składać się będzie sufit. 

Na tym etapie pojawia się problem. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co ile halogeny w suficie podwieszanym? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. W internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów umożliwiających przeliczenie liczby lumenów potrzebnych do uzyskania „optymalnego” oświetlenia. Ponadto, często przyjmuje się, że na 3 m2, powinno znaleźć się od 6 do 8 punktów w równych odstępach, jednak ta wartość dla każdego pomieszczenia może być różna.

Co ile halogeny w suficie podwieszanym?

Po pierwsze, zadajmy sobie pytanie, czy halogeny mają być w danym pomieszczeniu jedynym albo co najmniej głównym źródłem światła. Jeśli tak, warto zadbać, aby halogenów było nieco więcej, niż później instalować dodatkowe lampy. Zawsze możemy pomyśleć o kilku włącznikach, które umożliwią doświetlenie lub przyciemnienie pomieszczenia w zależności od potrzeby. Za pomocą halogenów możemy uzyskać piękne i kameralne oświetlenie, które umożliwi przyjemny relaks w salonie po ciężkim dniu, jednak do pracy przy biurku możemy potrzebować nieco „intensywniejszego” światła. Ta sama zasada dotyczy kuchni. Przygotowujemy w niej posiłki, dlatego szczególnie w strefie blatów potrzebne jest dobre oświetlenie. 

O czym warto pamiętać, instalując halogeny w suficie podwieszanym?

Planując umiejscowienie halogenów, zadbajmy o to, aby nie znajdowały się one w miejscach, które będą cały czas w zasięgu naszego wzroku. W przeciwnym wypadku może to powodować nieprzyjemne oślepianie i powidoki. W celu zapobiegnięcia temu problemowi możemy zainstalować halogeny z osłoną antyolśnieniową, które zminimalizują nieprzyjemny efekt. Ponadto, pamiętajmy o poprawnym rozstawie halogenów. Jeśli zastosujemy zbyt małe zagęszczenie, pomiędzy słupami światła pojawią się strefy zacienione, natomiast duże zagęszczenie spowoduje niepotrzebne przecinanie się wiązek światła, powodujących marnowanie energii elektrycznej. 

Halogeny są bardzo praktycznym rozwiązaniem problemu oświetlenia. Charakteryzuje je duża żywotność (około 5 tys. godzin) oraz stosunkowo duża odporność na działanie wilgoci, dzięki czemu nadają się do bezpiecznego oświetlenia łazienek oraz innych pomieszczeń o zwiększonej wilgotności powietrza. 

0
Planując umiejscowienie halogenów, zadbajmy o to, aby nie znajdowały się one w miejscach, które będą cały czas w zasięgu naszego wzroku.