Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jaki wybrać karnisz do salonu - aranżacje?

Po pierwsze, musimy już na wstępie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy planujemy tradycyjne rozwiązanie w postaci zasłon i firanek, czy decydujemy się wyłącznie na zasłony albo pojedynczą roletę rzymską.

Karnisz pojedynczy czy podwójny? Drewniany czy metalowy? Bogato zdobiony czy minimalistyczny prosty? Pytań i opcji jest naprawdę mnóstwo. Innego rodzaju karniszy będą wymagać rolety rzymskie, a innego zasłony w połączeniu z firanami. Karnisze są bardzo ważnym elementem dekoracyjnym wnętrz. Ich odpowiedni dobór będzie stanowił o efekcie całego pomieszczenia, dlatego warto dobrze przemyśleć tę kwestię i zastanowić się, jaki karnisz do salonu wybrać.

Karnisze podwójne, pojedyncze i zabudowane, czyli kilka słów o ich rodzajach

0
Rodzajów karniszy dostępnych na rynku jest naprawdę mnóstwo.

Rodzajów karniszy dostępnych na rynku jest naprawdę mnóstwo. Warto już na samym początku planowania aranżacji salonu pomyśleć o tym, jaki karnisz do salonu wybrać. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane – może to być na przykład drewno, metal lub tworzywa sztuczne. Liczbą rurek lub prowadnic – dwie lub jedna w zależności od tego, czy planujemy aranżację złożoną z zasłon i firanek lub pojedynczą roletę rzymską. Kolejną cechą, na podstawie której możemy rozróżnić karnisze, to sposób mocowania. Mogą być one przytwierdzone do ściany, co jest chyba najpopularniejszym rozwiązaniem, albo do sufitu. W przypadku drugiego sposobu mocowania przybierają najczęściej formę listew, do których dołączona jest dekoracyjna zabudowa. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie w przypadku sufitów podwieszanych. Musimy tu pamiętać o dokładnym zaplanowaniu wyglądu sufitu już na samym początku, aby później uniknąć problemów przy montażu. 

Karnisze zabudowane do salonu

Zastanawiając się, jaki karnisz do salonu wybrać, warto postawić na modele zabudowane. To bardzo ciekawe rozwiązanie dające mnóstwo radości planowania całej aranżacji. Musimy tutaj wziąć pod uwagę wygląd i kształt sufitu oraz okna. Karnisz tego typu jest przymocowany najczęściej do sufitu. Może zawierać jedną lub dwie szyny w zależności od tego, czy planujemy zastosowanie samych zasłon, czy też zasłon i firanek. Przymocowanie karnisza do sufitu sprawi, że wykorzystane zasłony będą znacznie dłuższe, dzięki czemu osiągniemy przyjemny dla oka, reprezentacyjny efekt. Dodatkowo możemy pomyśleć o maskownicach, które różnią się formami i sposobem wykończenia. Znajdziemy zarówno rozwiązania minimalistyczne, jak i bogato zdobione, idealnie nadające się do klasycznych wnętrz. Decydującym czynnikiem będzie nasz gust oraz to, jaki efekt będziemy chcieli osiągnąć. W tego typu karniszach problematyczne może być samo mocowanie zasłon na żabkach oraz dodatkowe utrudnienie dostępu do nich przez maskownice. 

Karnisze drążkowe

Karnisze drążkowe to klasyczne rozwiązanie i zdecydowanie najbardziej popularne. Wykonane są najczęściej z metalu lub drewna. Mogą być proste lub bogato zdobione. Ich konstrukcja opiera się na zastosowaniu drążka oraz wspornika. W niektórych modelach wykorzystuje się żabki, jednak nie zawsze. Możemy w ich przypadku zdecydować się na zasłony przystosowane do wieszania wprost na drążku, bez potrzeby problematycznego męczenia się z żabkami. 

Jaki karnisz do salonu? 

Jaki karnisz do salonu? Po pierwsze, musimy już na wstępie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy planujemy tradycyjne rozwiązanie w postaci zasłon i firanek, czy decydujemy się wyłącznie na zasłony albo pojedynczą roletę rzymską. W drugim wypadku wystarczy karnisz o pojedynczym drążku lub prowadnicy. Dalej musimy rozważyć, czy wybierzemy konstrukcję mocowaną do ścian, czy też do sufitu. W drugim przypadku, jeśli planujemy zaaranżowanie sufitu podwieszanego, karnisz musi zostać uwzględniony w całym projekcie już na samym początku. Dalej, istotną kwestią będzie określenie jego szerokości. Nie musi być on koniecznie szerokości równej wnęce okiennej.  Wskazane jest, aby karnisz wystawał poza nią o około pół metra z każdej strony, co umożliwi wygodne przesuwanie zasłon, a tym samym regulowanie dostępu ilości światła dziennego wpadającego do salonu. Pamiętajmy również, aby nie wieszać karnisza bezpośrednio nad oknem. W miarę możliwości powinniśmy przytwierdzić go jak najwyżej, dzięki czemu zasłony dodatkowo powiększą optycznie wnętrze i sprawią, że będzie wydawać się ono bardziej przestronne. 

0
Przymocowanie karnisza do sufitu sprawi, że wykorzystane zasłony będą znacznie dłuższe, dzięki czemu osiągniemy przyjemny dla oka, reprezentacyjny efekt.