Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Budowa domu- od czego zacząć?

Dom jednorodzinny to inwestycja na lata, a Ty właśnie stałeś się inwestorem.

Postanowione – masz dość miejskiego hałasu i małego mieszkania, więc decydujesz, że chcesz mieć dom. Żadna z ofert deweloperów nie wzbudza Twojego zainteresowania, dlatego podejmujesz decyzję o stworzeniu własnych „czterech kątów” od podstaw. Jak zacząć budowę domu? Wyjaśniamy wszelkie formalności oraz wymagania do spełnienia – sprawdź, jak wygląda budowa domu krok po kroku.

Jak zacząć budowę domu?

0
Przed przystąpieniem do prac należy spełnić wszelkie wymogi i formalności narzucone przez ustawę o prawie budowlanym.

Gratulacje! Podjąłeś decyzję o budowie domu. Dom jednorodzinny to inwestycja na lata, a Ty właśnie stałeś się inwestorem. Zanim jednak rozpoczniesz pracę na budowie, czeka Cię sporo „papierkowej roboty”. Na początek trzeba rozwiać wszelkie wątpliwości – budowa domu zaczyna się jeszcze na długo przed wbiciem łopaty w ziemię. Zanim rozpoczniesz stawianie fundamentów, należy przebrnąć przez długą listę formalności oraz dokumentacji, aby uzyskać wszelkie zgody i pozwolenia na budowę oraz doprowadzanie mediów. 

Nie wiesz, jak zacząć budowę domu? Jeśli nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy na zatrudnienie „inwestora zastępczego”, który podejmie się załatwiania wszelkich spraw za Ciebie, poświęć trochę czasu na prześledzenie ustawy „Prawo budowlane” – znajdziesz tam aktualne przepisy i wymogi, a także wykaz obowiązków, których musisz przestrzegać na każdym etapie budowy. Pomocna będzie również „Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”.

Z ilu etapów składa się proces budowy domu?

Pamiętaj, że przed przystąpieniem do prac należy spełnić wszelkie wymogi i formalności narzucone przez ustawę o prawie budowlanym. W pierwszej kolejności znajdź interesującą Cię działkę – weź pod uwagę lokalizację, dostęp do mediów, dojazd, stan prac budowlanych sąsiednich domów. Następnie, przygotuj projekt budowlany i specyfikację budynku.

Budowa domu krok po kroku przedstawia się następująco.

  1. Prace na działce:

    1. wytyczenie nieruchomości na działce, 

    2. ogrodzenie działki, 

    3. wyrównanie powierzchni pod fundamenty, 

    4. przygotowanie fundamentów piwnicy (lub fundamentów budynku bez części piwnicznej).

Na tym etapie koncentrujemy się głównie na przygotowaniu „podłoża” pod dalsze prace. Zajmuje od 2 tygodni do miesiąca.

  1. Stawianie bryły domu i pokrycia dachu:

    1. wykonanie ścian zewnętrznych, 

    2. budowa schodów, 

    3. wykonanie dachu wraz z kominem i oknami dachowymi.

Ten etap może trwać nawet do 4 miesięcy. Otrzymujemy stan surowy otwarty.

  1. Przygotowanie instalacji (elektryka, gaz, kanalizacja), wstawienie drzwi i okien.

  2. Stan surowy zamknięty – zajmuje około 4-5 tygodni.

  3. Montaż systemu ogrzewania, wykończenie wnętrza (położenie ścian działowych, tynków i podłóg).

  4. Prace wykończeniowe trwają średnio 3 miesięcy, nie licząc montażu mebli na zamówienie.

  5. Koniec budowy – dopełnienie wymogów formalnych przed oddaniem domu do użytku.

Budowa domu krok po kroku - formalności

Jak zacząć budowę domu? Od formalności. Nie ukrywamy, że budowa domu to proces złożony i skomplikowany. Warto odpowiednio się do tej inwestycji przygotować, aby nie przedłużać dopełniania wszelkich formalności. Kwestie organizacyjne zajmują nierzadko więcej czasu, niż sama budowa.

Wybrałeś działkę. Teraz pora na wizytę w urzędzie miasta, konkretnie w Wydziale Planowania Przestrzennego. Uzyskasz od urzędników wypis i wyrys Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni. Zawiera niezwykle istotne informacje, jak np. dopuszczalna wielkość obiektu i jego położenie na działce. Jeśli wymogi odbiegają od Twoich planów – to dobry moment na szukanie innej działki.

Kolejnym krokiem jest wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W sieci znajdziesz przykładowe wzory wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. W dalszym etapie prosisz geodetę o przygotowanie mapy zasadniczej działki z naniesionymi wymogami planu miejscowego.

Następnie występujesz o pozwolenie na budowę. Pozwolenie jest ważne 3 lata od momentu wydania, w tym czasie musisz rozpocząć budowę. Zgłaszasz rozpoczęcie prac i prowadzisz dziennik budowy. Po zakończeniu prac wysyłasz zawiadomienie lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie obiektu.

0
Zanim rozpoczniesz stawianie fundamentów, należy przebrnąć przez długą listę formalności oraz dokumentacji, aby uzyskać wszelkie zgody i pozwolenia.