Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Wyjaśniamy co oznacza standard deweloperski

„Stan deweloperski” domu uznaje się za pojęcie umowne, oznaczające poziom wykończenia oferowanej nieruchomości. 

Zakup domu czy mieszkania z rynku pierwotnego to dość popularne i wygodne rozwiązanie. Większość prac została już wykonana i to my możemy wybrać, w jakim standardzie chcemy je nabyć. Decydując się na kupno nieruchomości warto dokładnie przyjrzeć się ofercie dewelopera. Czym jest standard deweloperski domu lub mieszkania i czy zawsze oznacza to samo?

Stan deweloperski – co to jest?

0
Jako że stan deweloperski to pojęcie umowne, nie jesteśmy w stanie wyszczególnić kompletnej listy prac wykończeniowych.

Gdy przeglądasz ofertę nieruchomości – domu, mieszkania – dość często możesz napotkać określenie: „w stanie deweloperskim”. Co to w praktyce oznacza? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji standardu deweloperskiego. Termin ten nie został w żaden sposób sprecyzowany w jakimkolwiek akcie prawnym. „Stan deweloperski” domu uznaje się za pojęcie umowne, oznaczające poziom wykończenia oferowanej nieruchomości. 

Aby mieć pewność, co dokładnie oferuje deweloper, należy zagłębić się w treść umowy. W niej dołączony jest opis techniczny budynku/lokalu, w którym inwestor podaje spis wszelkich wykonanych prac oraz ich zakres. 

Należy także mieć na uwadze, że branża budowlana oferuje domy i mieszkania także w „stanie surowym zamkniętym”, „stanie surowym otwartym”, „stanie deweloperskim podwyższonym” czy w końcu „stanem pod klucz”. Trzeba wiedzieć, czym te pojęcia różnią się od siebie, by wiedzieć już na etapie oferty, z czym mamy do czynienia. 

Co może zawierać standard deweloperski?

Jako że stan deweloperski to pojęcie umowne, nie jesteśmy w stanie wyszczególnić kompletnej listy prac wykończeniowych, jednolitej dla wszystkich ofert na rynku. To, co dla jednego dewelopera jest standardem, dla innego może już wchodzić w zakres „stanu podwyższonego”. 

Zazwyczaj stan deweloperski mieszkania powinien oznaczać, że:

  • ściany są otynkowane (trzeba sprawdzić, czy nałożono jedynie tynk, czy może ściany zostały pokryte dodatkowo gładzią, albo nawet zeszlifowane);

  • na podłodze znajdują się betonowe wylewki;

  • zamontowano okna i parapety (wewnątrz i na zewnątrz);

  • zamontowano drzwi wejściowe oraz domofon (i podłączono);

  • instalacje zostały rozprowadzone (elektryka – gniazdka i wyprowadzenie pod oświetlenie; kanalizacja – przyłącza i odpływy; ogrzewanie – grzejniki);

  • na ewentualnym balkonie lub tarasie znajduje się betonowa wylewka (lub płytki).

Stan deweloperski domu posiadać powinien, oprócz wymienionych wyżej:

  • schody (wewnętrzne oraz zewnętrzne),

  • ogrodzenie,

  • ocieplenie dachu, podbitkę dachową,

  • ocieplenie poddasza i elewacji,

  • płyty kartonowo-gipsowe,

  • drogę dojazdową (z ewentualnym przygotowaniem miejsc parkingowych),

  • balustrady,

  • opcjonalnie zagospodarowanie przestrzeni.

Jak jednak wspominaliśmy wcześniej, standard deweloperski domu czy mieszkania nie jest jednoznaczny dla wszystkich. Nawet jeden deweloper w ramach różnych inwestycji może inaczej określać poziom wykończenia terenu budowy, kryjąc je pod hasłem „stan deweloperski”. Jeśli chcesz mieć pewność, jaki standard jest proponowany do sprzedaży – skontaktuj się z deweloperem, aby uzyskać opis techniczny budynku.

Uzyskasz dzięki temu szczegółowy wykaz wykonanych prac, ale także – co istotne – dokładną listę wykorzystanych materiałów. Może się bowiem okazać, że deweloper oferuje dom w stanie „pod klucz”, lecz wszelkie prace wykończeniowe wykonał na produktach „z dolnej półki”, co może przełożyć się na słabą jakość wykonania lub po prostu budynek będzie szybciej nadawał się do remontu lub poprawek.

Standard deweloperski – surowy zamknięty czy pod klucz?

Tak naprawdę wszystko zależy od nas. Jeśli nie mamy czasu ani ochoty zająć się wykończeniem wnętrz „po swojemu” i godzimy się na gotowy projekt – wybierzmy ofertę standardu deweloperskiego mieszkania czy domu w wariancie „pod klucz”. 

Gdy natomiast chcemy zaaranżować pomieszczenia według własnych pomysłów i preferencji, zyskując niemal pełną dowolność (ujętą w umowie deweloperskiej) – decydujmy się na standard deweloperski domu (lub mieszkania) zamknięty. To rozwiązanie wiąże się także z niższym kosztem zakupu (różnica w porównaniu do stanu „pod klucz” może wynosić nawet 40 tysięcy złotych).

0
Standard deweloperski domu czy mieszkania nie jest jednoznaczny dla wszystkich.