Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Żyrandol do salonu i nie tylko. Gdzie jeszcze sprawdzi się taka lampa?

Zdjęcia: Komfort.pl

Żyrandol to spektakularny sposób na oświetlenie wnętrza. Pełni on funkcję dekoracyjną – wspaniale dopełnia aranżację oraz podkreśla jej charakter. Ma też zadanie czysto praktyczne, ponieważ zazwyczaj stanowi główne źródło światła w pomieszczeniu. Ze względu na spory rozmiar najczęściej trafia do salonu. To bez wątpienia idealna lokalizacja, jednak zapewniamy, że to nie jedyne miejsce, w którym się odnajdzie. Żyrandol równie dobrze sprawdzi się w sypialni i w kuchni! Przekonaj się, czym kierować się przy jego wyborze w zależności od tego, gdzie ma trafić.

Dlaczego warto zamontować żyrandol w salonie?

Zaczniemy od kilku słów na temat zalet żyrandola w salonie. Nie bez powodu to jedna z najczęściej wybieranych dla niego lokalizacji. W końcu pokój dzienny uznaje się za serce domu. Tutaj przyjmuje się gości, świętuje oraz spędza czas wolny. To zazwyczaj pomieszczenie o dużym metrażu, w którym żyrandol pozostaje efektownie wyeksponowany, bez ryzyka przytłoczenia aranżacji. W wysokim salonie najpiękniej prezentują się duże, wiszące modele, za to w nieco niższym można postawić na wariant bliższy sufitowi, ale bardziej rozbudowany w poziomie. Obecnie bardzo modne są modele zbudowane z wielu szklanych kul umieszczonych na metalowym stelażu. Pasują do aranżacji w niemal każdym stylu – zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych.

Żyrandol w sypialni? Jak najbardziej!

Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić żyrandol w sypialni. Są jednak pewne warunki – nie może znajdować się nad łóżkiem ani w miejscu, w którym mógłby utrudniać poruszanie się w pomieszczeniu. Oczywiście w przypadku wysokich sufitów nie ma mowy o takim ryzyku, co zdecydowanie ułatwia dobór odpowiedniego modelu. A z pewnością warto zdecydować się na wspomniane rozwiązanie! Żyrandol sprawia, że sypialnia zyskuje elegancki charakter i podkreśla dominujący w niej styl. Doskonałe wrażenie robi zwłaszcza we wnętrzach w stylu retro i glamour. Co polecamy? Na pewno model z przezroczystymi kryształkami – choć miłośnicy awangardowych dodatków mogą pokusić się o zakup czarnego żyrandola. Ponadto i tutaj sprawdzą się propozycje ze szklanych kul, lecz w tym wypadku lepiej zdecydować się na taką z trzema punktami świetlnymi oraz kloszami z mlecznego szkła. Z kolei w minimalistycznych sypialniach dobrze wypadną żyrandole z tkaniny (np. lnianej).

Żyrandol do kuchni dla fanów niebanalnych rozwiązań

Kolejna propozycja zakłada montaż żyrandola w kuchni. Wielu osobom zapewne wyda się to kontrowersyjnym pomysłem, ale zapewniamy, że przy uwzględnieniu kilku istotnych czynników, efekt jest znakomity. Przede wszystkim upewnij się, że sufit w Twojej kuchni jest wystarczająco wysoki. Sprawdź, czy żyrandol nie będzie przeszkadzał w codziennym użytkowaniu pomieszczenia. Musi znaleźć się na takiej wysokości, aby nie stwarzał zagrożenia przypadkowych zderzeń. Co więcej, kuchenny żyrandol powinien być maksymalnie praktyczny. Zastanów się, czy będzie w stanie oświetlić całą przestrzeń roboczą podczas przygotowywania posiłków. W tym przypadku niemałą rolę odgrywa też łatwość czyszczenia klosza bądź abażuru, ponieważ w kuchni codziennie unoszą się rozmaite opary i zapachy. Wybierz więc żyrandol z łatwych w czyszczeniu tworzyw sztucznych, stali, a w ostateczności ze szkła. Reszta to już tylko kwestia Twojego gustu oraz aktualnego wyglądu aranżacji. Przykładowo w nowoczesnym pomieszczeniu warto umieścić konstrukcje o nieregularnych kształtach wykonane ze stali i akrylu.

Gdzie jeszcze można powiesić żyrandol?

Żyrandol świetnie wygląda zwłaszcza w kuchniach połączonych z jadalnią, która pełni funkcję reprezentacyjną w domu. Natychmiast sprawi, że stanie się elegancka, ale też przytulna. Zresztą dotyczy to także salonu z kuchnią w formie aneksu. Gdzie jeszcze może trafić żyrandol? Z pewnością do domowego biura. To jednak nie koniec – nowoczesny model zrobi także wrażenie w pokoju nastolatka! Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej fantazji oraz przestrzeni, którą dysponujesz.