Kiedy aranżujemy kuchnię, chcemy, aby była idealna nie tylko pod względem wizualnym. Powinna być przede wszystkim praktyczna i sprawiać, że korzystanie z niej będzie przyjemne. Projektując serce domu, coraz częściej zależy nam, aby zlew znajdował się pod oknem. Jest to dosyć nowe rozwiązanie, ale coraz bardziej zyskuje ono na popularności. Zanim zdecydujesz się na taki rozkład w kuchni, dowiedz się, jakie są wady i zalety umiejscowienia zlewu pod oknem. Dodatkowo podpowiadamy, jaką wybrać baterię, aby całość była funkcjonalna.
Zalety zlewu pod oknem
Na pewno spodoba Ci się to rozwiązanie, jeśli lubisz łączyć przyjemne z pożytecznym. Piękny widok z okna może rekompensować czas, który spędzasz na myciu naczyń. Kto nie chciałby, zamiast w ścianę spoglądać na zielony ogród lub panoramę miasta? Jest to także doskonałe rozwiązanie, kiedy posiadasz dzieci. Podczas wykonywania codziennych obowiązków możesz spoglądać na nie z okna, jeśli kuchnia ma widok na ogród. Do tego światło dzienne wspaniale oświetla całość, więc możesz liczyć na oszczędność energii elektrycznej przy takiej konfiguracji. Umiejscowienie zlewu pod oknem zapewni oryginalny design Twojej kuchni. Ten układ pasuje do nowoczesnych i nietuzinkowych wnętrz, ale świetnie odnajdzie się także w angielskim stylu.
Wady zlewu pod oknem
Zlew pod oknem ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, ponieważ nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Mycie naczyń wiąże się z chlapaniem wodą. Musisz się liczyć z tym, że po skończonym myciu, jeśli chcesz się cieszyć nadal czystym oknem – będziesz je musiał wytrzeć szmatką, użyć płynu do szyb i będzie to nieco kłopotliwe. Nie masz tego problemu, kiedy myjesz naczynia w zlewie umieszczonym pod szafkami. Dobrym rozwiązaniem będzie także zamontowanie zlewu z głęboką komorą. Ułatwi to nieco mycie naczyń bez rozbryzgiwania wody wokoło.
Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie w kuchni zlewu pod oknem, będziesz musiał zrezygnować z suszarki na umyte naczynia zamontowanej w szafce nad strefą mycia. Jedynym rozwiązaniem będzie wówczas ociekacz stojący na blacie. Biorąc pod uwagę możliwość częstego kontaktu z wodą – parapet powinien być na nią odporny, więc najlepiej, jeśli będzie z kamienia lub innego odpornego na wilgoć materiału.
Jaką dobrać baterię decydując się na zlew pod oknem w kuchni?
Producenci baterii do kuchni wyszli naprzeciw miłośnikom zlewu pod oknem. Nie jest już przeszkodą bateria, która blokuje okno, kiedy chcemy je otworzyć i dodatkowo utrudnia jego mycie. Dziś możemy zamontować w strefie zmywania dedykowaną baterię podokienną.
Od zwykłego kranu baterię podokienną wyróżnia to, że możemy ją szybko i bez problemu schować lub złożyć. Do wyboru są modele wyciągane, składane lub wciskane. To, jaka bateria będzie najlepsza dla Twojej kuchni, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb i aranżacji kuchni. Możesz również wybrać między baterią montowaną do ściany lub taką, która będzie wychodziła bezpośrednio z blatu.
Zlew pod oknem – gdzie miejsce na grzejnik?
Jeśli zdecydujesz się na zamontowanie zlewu pod oknem, będziesz musiał przemyśleć, gdzie umieścisz grzejnik, który standardowo znajduje się także w tym miejscu. Jeśli jesteś dopiero na etapie budowy – dobrym pomysłem jest podjęcie decyzji o ogrzewaniu podłogowym w kuchni. Dzięki temu zyskasz w niej dodatkowe miejsce, które byłoby zajęte przez wiszący grzejnik. Ogrzewanie podłogowe sprawi także, że przebywanie w kuchni będzie dużo przyjemniejsze, zwłaszcza w okresie zimowym.
Czy zlew pod oknem to dobry pomysł?
Jeśli podoba Ci się takie rozwiązanie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł spełnić swoje marzenie. Opcja ta posiada nieco utrudnień w użytkowaniu, ale na każdy z problemów jest dziś rozwiązanie. Dużym ułatwieniem będzie podjęcie decyzji o umiejscowieniu zlewu już na etapie budowy lub generalnego remontu. Pozwoli to na dobranie odpowiednich sprzętów, aby serce domu było nie tylko piękne, ale i funkcjonalne.