Prawidłowo działająca instalacja hydrauliczna jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia łazienki oraz kuchni. Zatykający się, niedrożny odpływ w zlewie, umywalce czy wannie potrafi skutecznie utrudnić nam wykonywanie codziennych czynności, takich jak kąpiel, mycie rąk czy zmywanie naczyń. Zatkany odpływ może mieć kilka różnych przyczyn, jednak bez względu na powód warto niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki w celu jego udrożnienia.
Niedrożny odpływ – najczęstsze przyczyny
Najczęstszą przyczyną niedrożności odpływu, niezależnie od jego umiejscowienia, jest zatkanie głównej rury. W przypadku zlewu kuchennego są to najczęściej resztki jedzenia lub fusy z kawy, natomiast w przypadku łazienki – włosy lub nagromadzony osad z mydła. Może się również okazać, że przyczyna zbyt wolnego spływania wody ze zlewu jest nieco bardziej poważna. Zdarza się bowiem, że wskutek uszkodzenia którejś z rur, jej zgniecenia lub zmiażdżenia, zużyta woda nie ma swobodnej drogi odpływu. W takim wypadku najczęściej konieczna jest wymiana uszkodzonych elementów instalacji.
Na szczęście znacznie częściej przyczyną zatkania i niedrożności odpływu są zalegające z nim resztki, a ich usunięcie nie jest czynnością skomplikowaną, czy wymagającą użycia szczególnych narzędzi.
Naprawa niedrożnego odpływu – 4 najlepsze sposoby
Istnieje kilka stosunkowo prostych i skutecznych sposobów na udrożnienie zapchanego odpływu. Jednym z nich jest użycie naturalnych środków, w postaci ¾ szklanki sody oczyszczonej oraz połowy szklanki octu, najlepiej spirytusowego. Najpierw należy wsypać do odpływu sodę oczyszczoną, a następnie zalać ją octem. Dzięki temu wywołamy reakcję, która spowoduje oczyszczenie odpływu z zalegających, drobnych nieczystości. Po upływie około pół godziny zalewamy rury gorącą wodą.
Jeżeli sposób ten nie przyniesie spodziewanych efektów, możemy sięgnąć po mocniejsze środki chemiczne udrażniające rury. Bardzo ważne jest, aby przy ich użyciu zachować wszelkie środki ostrożności, a same udrażniacze przechowywać w bezpiecznym, niedostępnym dla dzieci miejscu. Środki chemiczne służące do udrażniania odpływu najczęściej należy wsypać do rury i czekać określony na instrukcji czas, a następnie zalać odpływ gorącą wodą. Szczegóły użycia środków znajdziemy na ich opakowaniu. Mocne środki chemiczne mogą skutecznie udrożnić odpływ, jednak nie są szczególnie wskazane w przypadku starych i delikatnych rur, którym to mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Przed użyciem mieszanki sody z octem czy środków chemicznych lub jako ich alternatywy możemy użyć także przepychacza do rur. To proste narzędzie, które znajdziemy w każdym większym sklepie, skutecznie pomoże nam udrożnić zatkany zlew. Sposób użycia przepychaczki jest wyjątkowo prosty – wystarczy docisnąć kielich urządzenia do odpływu zlewu, umywalki czy wanny, a następnie odciągnąć go stanowczym ruchem. Sekwencję należy powtórzyć kilkakrotnie, wykonując od kilkunastu do kilkudziesięciu powtórzeń.
Innym narzędziem, które w sposób manualny pozwoli udrożnić odpływ w łazience lub kuchni, jest specjalna spirala lub tak zwana żmijka. Jest to stalowy drut z ostrymi wypustkami i końcówką, zakończony uchwytem lub korbką. Pod wpływem nacisku, tarcia lub wywołanych ręcznie obrotów, żmijka lub spirala usuwają zalegające w odpływie zanieczyszczenia, tym samym udrażniając rury.
Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie przyniesie satysfakcjonujących efektów, być może konieczna będzie konsultacja ze specjalistą, który pomoże nam pozbyć się problemu.
Pamiętajmy także o zapobieganiu!
Mimo iż udrażnianie rur nie należy do czynności skomplikowanych, warto zapobiegać jego występowaniu. Nadmiernego zatykania się odpływu możemy uniknąć poprzez regularne przepłukiwanie rur gorącą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Mieszanka ta pozwoli na bieżąco usuwać drobne, zalegające w rurach nieczystości.
Innym skutecznym sposobem na zapobieganie pojawiania się niedrożności jest stosowanie specjalnych sitek na odpływ. Dopasowane do odpływu w wannie, umywalce czy zlewozmywaku sitko skutecznie zatrzymuje resztki jedzenia, osady z mydła czy włosy, nie pozwalając im na przedostanie się do odpływu.