Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Grzyb i pleśń na fugach w łazience - jak się pozbyć?

Niestety grzyby i pleśń to problem często pojawiający się w łazience.

Nieestetyczne plamy pleśni i grzyby to wyjątkowo niepożądani goście, którzy mogą pojawić się w naszej łazience. Nie tylko negatywnie wpływają na wygląd pomieszczenia, ale także mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Grzyby i pleśnie pojawiające się na ścianach łazienki czy pomiędzy płytkami są szczególnie niebezpieczne dla alergików. Bardzo ważne jest więc skuteczne zapobieganie lub – w przypadku jej pojawienia się – usuwanie pleśni z łazienki.

Grzyby i pleśń w łazience – przyczyny powstawania

Grzyb na fugach jest dosyć powszechnym problemem.

Niestety grzyby i pleśń to problem często pojawiający się w łazience. Panujące w pomieszczeniu warunki często sprzyjają powstawaniu nieestetycznych i niekorzystnych dla zdrowia zmian na ścianach czy innych powierzchniach łazienki. 

Wysoka temperatura i duża wilgotność, które najczęściej panują w łazience, stanowią doskonałe warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Problem ten szczególnie dotyka niewielkich łazienek oraz pomieszczeń, które nie są wyposażone w odpowiedni system wentylacyjny. 

Grzyb na fugach – jak pozbyć się problemu?

Grzyb na fugach jest dosyć powszechnym problemem. Warto wiedzieć, że znacznie łatwiej jest usunąć pleśnie i grzyby spomiędzy łazienkowych płytek niż ze ściany. W przypadku pleśni na ścianie nierzadko konieczne jest podjęcie bardziej skomplikowanych i czasochłonnych czynności, podczas gdy w przypadku pojawienia się jej między płytkami pożądany efekt może przynieść podjęcie zaledwie kilku prostych kroków.

Kiedy zauważymy, że na fugach pomiędzy płytkami w naszej łazience pojawia się pleśń, możemy przede wszystkim pozbyć się zajętych nią powierzchni. Przy usuwaniu zapleśniałych fug bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej ostrożności. Po usunięciu fugi oraz warstwy silikonu warto także dodatkowo oczyścić przylegające do zajętych pleśnią powierzchni płytki. Możemy użyć do tego specjalnego środka przeciw grzybom i pleśni. Następnie należy wybrać i położyć nowe fugi, najlepiej takie, które dobrze znoszą panującą w łazience wilgoć. 

Jeżeli jednak nie chcemy usuwać zajętych grzybem lub pleśnią fug, możemy spróbować usunąć zanieczyszczenia przy pomocy innych metod. Aby pozbyć się pleśni z fug, możemy użyć wybielacza – duży kawałek waty lub bawełnianej szmatki nasączamy wybielaczem, a następnie szorujemy nią płytki i fugi. Pamiętajmy o wcześniejszym nałożeniu ochronnych, gumowych rękawic. Po nałożeniu wybielacza na płytki należy czekać kilka nawet do kilkunastu godzin, a następnie spłukać powierzchnię wodą i wysuszyć.  

Innym sposobem na pozbycie się grzyba i pleśni jest także naturalny preparat, wykonany z sody oczyszczonej i amoniaku. Wykonaną mieszankę należy nałożyć na fugi i płytki, czekać około godziny, a następnie wyszorować wszystkie zajęte pleśnią powierzchnie i spłukać całość ciepłą wodą. 

Zamiast sody oczyszczonej możemy użyć także proszku do pieczenia. Wystarczy obficie posypać fugi proszkiem, dokładnie je wyszorować, a następnie spłukać. Możemy również wykonać gęstą pastę z proszku do pieczenia oraz octu, którą następnie nałożymy na zajęte pleśnią fugi. 

Jeśli zmiany pojawiające się na fugach i kafelkach nie dają się usunąć domowymi sposobami, należy sięgnąć po specjalne, gotowe środki chemiczne. Używając mocnych środków chemicznych przeciw grzybom i pleśni, pamiętajmy o użyciu ochronnych rękawic i maseczki. Po nałożeniu środka należy pozostawić go na powierzchni fugi na kilka godzin, podczas których łazienka nie powinna być używana. Po upływie określonego czasu należy wyszorować płytki oraz fugi, a następnie starannie zmyć wodą oraz osuszyć powierzchnię. 

Bez względu na zastosowaną metodę warto dodatkowo wzmocnić jej efekt, stosując specjalne impregnaty, które pomogą zapobiec ponownemu pojawieniu się grzybów i pleśni.  

Jak zapobiegać pojawianiu się pleśni?

Oprócz skutecznego usuwania pojawiających się plam pleśni i grzybów równie ważne jest zapobieganie powstawaniu problemu. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Jeżeli nasza łazienka nie jest wyposażona w kratkę wentylacyjną i wywietrznik, warto po każdej kąpieli zostawić otwarte drzwi, umożliwiając wymianę powietrza między pomieszczeniami. Możemy zamontować również specjalną kratkę wentylacyjną w drzwiach do łazienki lub nawiewniki w oknach. Dobrą praktyką jest także stosowanie specjalnych impregnatów do płytek i łazienkowych fug.


Jeżeli jednak nie chcemy usuwać zajętych grzybem lub pleśnią fug, możemy spróbować usunąć zanieczyszczenia przy pomocy innych metod.