Zasada działania pompy ciepła - porady, opinie, jaką wybrać?

Pompa sama w sobie nie wytwarza ciepła, lecz pozyskuje go z otoczenia (głównie z obszaru o niskich temperaturach), a następnie przetwarza na optymalną postać. [fot. Unsplash]

Pompa ciepła jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie oraz chłodzenie domów. Sprawdzi się w szczególności w przypadku nowoczesnych budynków, które posiadają niewielkie zapotrzebowanie na energię. Przed podjęciem decyzji co do instalacji pompy ciepła warto dokładnie zapoznać się ze sposobem jej działania. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę i jaką pompę wybrać!

0
Sporym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne pompy ciepła. [fot. Unsplash]

Ceny energii elektrycznej rosną z każdym rokiem, a ostatnia podwyżka jest niezwykle dotkliwa dla większości naszych rodaków. Z tego powodu większość osób poszukuje alternatywnego i w miarę oszczędnego źródła ciepła. Wśród rozwiązań, które cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem są właśnie ekologiczne pompy ciepła, które w znacznej mierze bazują na odnawialnych źródłach energii. Sprawdźmy, o czym dokładnie mowa. 

Pompa ciepła - na czym polega jej działanie?

Pompa sama w sobie nie wytwarza ciepła, lecz pozyskuje go z otoczenia (głównie z obszaru o niskich temperaturach), a następnie przetwarza na optymalną postać. Obieg powietrza wymaga zastosowania specjalnego napędu, dzięki któremu ciepło płynie od temperatury wyższej do niższej. Dla przykładu, pompa ciepła jest w stanie ochłodzić powietrze o temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza, a następnie za pomocą zebranej tym sposobem energii, podgrzewa wodę w obiegu centralnego ogrzewania o kilka stopni. Większość energii jest więc pozyskiwana z otoczenia, dlatego pompa ciepła oddaje nawet 5 razy więcej energii niż wcześniej pobrała z sieci elektrycznej.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są pompy zasilane powietrzem. [fot. Unsplash]

Przed wyborem należy zastanowić się nad tym, do czego konkretnie ma służyć pompa ciepła, jaka powinna być minimalna moc urządzenia oraz jakie źródła dolne (np. powietrze zewnętrzne, grunt, woda podziemna itp.) oraz górne (czyli np. ogrzewanie podłogowe) mamy do dyspozycji. Ogromne znaczenie ma ponadto współczynnik COP, która określa wydajność pompy, czyli stosunek ilości energii oddanej do tej, którą urządzenie pobrało. COP na poziomie np. 5 jest równoznaczny z tym, że pompa pobiera 1 kW, a oddaje 5kW. Wśród najpopularniejszych rodzajów należy wymienić powietrzne pompy ciepła (pompy powietrze-powietrze oraz powietrze-woda), a także gruntowe pompy ciepła. Jeśli chodzi natomiast o pompy, które wykorzystują energię słoneczną, można wymienić pompy z kolektorem poziomym (źródłem ciepła jest energia słoneczna zmagazynowana w gruntach powierzchniowych) i pompy z kolektorem pionowym (źródłem ciepła jest energia zmagazynowana głęboko pod powierzchnią).

Ile kosztuje pompa ciepła?

Wszystko zależy tak naprawdę od parametrów samego urządzenia oraz kosztów montażu całej instalacji, w tym podłączenia dolnego źródła energii. Najtańszym i przez to najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są pompy zasilane powietrzem, gdzie za zasilanie górne może służyć m.in. nawiew, ogrzewanie podłogowe, wodna instalacja grzewcza czy po prostu prysznic z ciepłą wodą. O wiele trudniejsza w montażu i przez to znacznie droższa jest gruntowa pompa ciepła, przy której konieczne jest wykonanie odwiertów. Sporym kosztem są również pompy z kolektorami, a więc zasilane energią ze słońca. W przypadku najtańszych pomp mowa o wydatku w granicach kilkunastu tysięcy złotych, droższe z kolei mogą pochłonąć nawet kilkadziesiąt tysięcy przy energooszczędnym i średniej wielkości budynku.

Montaż pompy ciepła - czy warto?

To pytanie zadaje sobie wiele osób i niestety nie ma to jednej prostej odpowiedzi. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb oraz możliwości, a przede wszystkim warunków technicznych samego obiektu. Wydatek związany z tym źródłem ogrzewania, ale często także chłodzenia, nie sprowadza się jedynie do zakupu pompy oraz jej montażu, lecz również eksploatacji i ewentualnego serwisowania. Z całą pewnością jednak jest to bardzo oszczędne i ekologiczne rozwiązanie, które mimo sporych kosztów na początku, zwróci się z nawiązką w ciągu kilkunastu lat. Należy więc potraktować je w kategorii inwestycji i w ramach możliwości wybrać sprawdzone i dobre urządzenie.

0
Pompa sama w sobie nie wytwarza ciepła, lecz pozyskuje go z otoczenia (głównie z obszaru o niskich temperaturach), a następnie przetwarza na optymalną postać. [fot. Ali Pazani/Pexels]