Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Zalety pralki w zabudowie

Pralka w zabudowie zawsze jest ładowana od frontu.

Dzięki umieszczeniu pralki w zabudowie można uzyskać efekt spójnego i eleganckiego wnętrza. W polskich domach można spotkać pralki w zabudowie zarówno w łazienkach, jak i kuchniach, gdzie niekiedy są ukrywane w celu zaoszczędzenia miejsca w niewielkim pomieszczeniu. Sprawdź, jakie są zalety, które oferuje nam pralka w zabudowie.

Jaką pralkę do zabudowy wybrać?

Pralka w zabudowie powinna być w prosty sposób naprawialna w razie awarii.

Pralka w zabudowie powinna spełniać kilka istotnych kryteriów. Po pierwsze, musi dysponować innym systemem wentylacyjnym niż typowa pralka wolnostojąca. Dzięki temu może być umieszczona pod blatem lub w specjalnej szafce. Z tego względu warto szukać pralki przeznaczonej do zabudowy w specjalnie dedykowanych działach sklepów ze sprzętem AGD. Tego typu urządzenia najczęściej są również nieco niższe od większości pralek wolnostojących, a przez zmniejszone wymiary mają również nieco mniejszy wsad. 

Co więcej, pralka w zabudowie zawsze jest ładowana od frontu. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na miejsce jej umieszczenia, ponieważ w niektórych miejscach otwierane drzwiczki mogą przeszkadzać w przepustowości ciągu komunikacyjnego, jeśli np. zdecydujemy się umieścić pralkę w zabudowie aneksu kuchennego w pokoju dziennym. 

Podobnie jak w przypadku pralki wolnostojącej pralka w zabudowie powinna wykazywać się odpowiednią energooszczędnością. Z tego względu przed zakupem należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Do istotnych aspektów należy również liczba programów prania oraz szybkość wirowania, które przekładają się na komfort korzystania z pralki na co dzień. 

Pralka w zabudowie do kuchni

Praktyczną poradą związaną z urządzeniem mieszkania, zwłaszcza bardzo małego, może być popularne w Polsce umieszczenie pralki w zabudowie kuchennej. Jaki jest w tym sens? W wielu blokach mieszkalnych, również w budynkach powstałych w najnowszych inwestycjach deweloperskich, łazienki cechują się bardzo małym rozmiarem. Na kilku metrach kwadratowych musi zmieścić się prysznic lub wanna, umywalka, toaleta i inne istotne w łazience elementy. Często w tego typu pomieszczeniach ciężko w logiczny i komfortowy sposób umieścić pralkę. Z tego względu kuchnia okazuje się dobrym wyborem, ponieważ podobnie jak w łazience znajdują się w niej wszystkie potrzebne części instalacji, takie jak punkt poboru wody oraz odpływ do kanalizacji. 

Pralka w zabudowie w kuchni to doskonały sposób dla każdego, kto chce zaoszczędzić miejsce w łazience, a także dla osób, które chcą mieć wszystkie elementy sprzętu AGD umieszczone w jednym miejscu. W zabudowie w kuchni można umieścić zarówno pralkę, elektryczną suszarkę do ubrań, jak i zmywarkę. W takim wydaniu pralka w zabudowie kuchennej okazuje się bardzo nowoczesnym, gustownym rozwiązaniem, które pozwala na urządzenie niesamowicie eleganckiego mieszkania nawet na niewielkim metrażu.

Pralka w zabudowie. O czym należy pamiętać?

Decydując się na pralkę w zabudowie, z pewnością należy pamiętać o tym, aby znalazła się w miejscu, w którym zapewniony jest łatwy dostęp do źródła energii elektrycznej, a także instalacji wodnej. Z tego względu najłatwiej umieścić pralkę w zabudowie obok umywalki łazienkowej lub zlewu kuchennego, gdzie jest już wykonana odpowiednia instalacja. 

Konieczne jest również dopasowanie odpowiedniego rozmiaru mebli do zabudowy do zamówionego sprzętu AGD, który ma znaleźć się w tej konstrukcji. Odpowiednio wykonana zabudowa do pralki powinna być nieco większa niż sama pralka, ponieważ ze względu na silne drgania podczas wirowania pralka nie może być ściśle zabudowana. Między pralką a jej obudową powinno pozostać około 2-3 centymetrów z obu stron oraz około 10 centymetrów z tyłu.

Ważnym aspektem jest również to, aby pralka w zabudowie mogła być w prosty sposób naprawiona w razie awarii. Z tego względu powinno być możliwe swobodne wyciągnięcie jej spod blatu lub innych elementów zabudowy, bez konieczności rozmontowywania całej konstrukcji. 

Pralka w zabudowie – dlaczego warto?

Pralka do zabudowy pozwala na zaaranżowanie nawet niewielkiej przestrzeni w spójny i elegancki sposób. Może być wstawiona zarówno do zabudowy łazienkowej, jak i kuchennej, dzięki czemu jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Odpowiednia zabudowa może być również przystosowana do wystroju oraz do preferencji domowników, dlatego jest bardzo dobrym wyjściem szczególnie w przypadku osób, które stawiają na bardzo estetyczne i spójne przestrzenie.  

Decydując się na pralkę w zabudowie, z pewnością należy pamiętać o tym, aby znalazła się w miejscu, w którym zapewniony jest łatwy dostęp do źródła energii elektrycznej.