Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki?

Nieprzyjemny zapach z pralki to alarmujący stan, który powinien być dla nas impulsem do sprawdzenia stanu czystości urządzenia.

Pralka może być siedliskiem licznych drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby. Ich obecność może być związana z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z bębna pralki, który przechodzi często na ubrania. Może być to powodem dyskomfortu wszystkich domowników. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem i czy czyszczenie pralki octem działa?

Powody nieprzyjemnego zapachu z pralki

0
Długo nieczyszczony filtr może stać się siedliskiem grzybów.

Nieprzyjemny zapach z pralki to alarmujący stan, który powinien być dla nas impulsem do sprawdzenia stanu czystości urządzenia. Najczęściej źródłem drażniącego zapachu są rury, bęben, a niekiedy również pojemnik na proszek. W przypadku tego ostatniego, który w pralkach starego typu często charakteryzuje się trudno dostępnymi zakamarkami, winowajcą nieprzyjemnego zapachu najczęściej okazuje się resztka detergentu, która zaczyna gnić po upływie dłuższego czasu. W pojemniku w ten sposób może powstać pleśń. Aby tego uniknąć, należy regularnie czyścić pojemnik na proszek i sprawdzać, czy w jego rogach nie zostają resztki detergentów.

Jeszcze częściej nieprzyjemny zapach z pralki jest związany z grzybami, które mogą powstawać na filtrze. Filtr pralki zbiera wszystkie zanieczyszczenia z naszych ubrań, w tym kurz, ludzkie włosy czy zwierzęcą sierść. Długo nieczyszczony filtr może stać się siedliskiem grzybów, które w ciepłym i wilgotnym otoczeniu rozwijają się doskonale i mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. 

Niskie temperatury i źle wykonana instalacja

Kolejnym powodem nieprzyjemnego zapachu w pralce jest użytkowanie urządzenia jedynie w niskich temperaturach, których wymaga większość ubrań. Tego typu postępowanie sprzyja rozwijaniu się grzybów w bębnie pralki, ponieważ warunki są dla nich idealne – ciepłe i wilgotne wnętrze pralki bez zbyt wysokich temperatur. Aby tego uniknąć, warto raz na jakiś czas włączyć pranie w najwyższej możliwej temperaturze. Warto pamiętać też o tym, że nie powinno się zamykać pralki bezpośrednio po wyjęciu z niej prania, ponieważ takie postępowanie również może sprzyjać rozwijaniu się grzybów.

Powodem powstawania nieprzyjemnego zapachu w pralce mogą być również… źle ułożone rury, które są za bardzo wygięte, co przekłada się na niepoprawny przepływ wody. Z tego względu należy regularnie sprawdzać ich położenie. 

Przed nieprzyjemnym zapachem z pralki chroni również odpowiednia profilaktyka i pielęgnacja urządzenia. Wbrew pozorom, nie potrzeba do tego drogich, gotowych preparatów. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się tradycyjne czyszczenie pralki octem.

Czyszczenie pralki octem

Czyszczenie pralki octem to sposób, który jest znany szczególnie naszym mamom i babciom. Naturalne właściwości octu są doceniane od zawsze, gdyż ludzie już dawno zauważyli, że nadaje się on doskonale do walki z bakteriami, grzybami i różnego typu zabrudzeniami. Nie inaczej jest w przypadku czyszczenia pralek automatycznych. 

Jak skutecznie wykonać czyszczenie pralki octem? Wystarczy do pojemnika na proszek wlać 3/4 szklanki octu. W przypadku pralek, które nie są wyposażone w tego typu pojemnik, można wlać ocet bezpośrednio do bębna. Następnie należy nastawić pustą pralkę na najwyższą możliwą temperaturę, najlepiej 90 stopni. Ten sposób na czyszczenie pralki łączy w sobie zalety wysokiej temperatury, która zabija drobnoustroje, jak i octu, który ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne.

Efekty czyszczenia pralki octem

Czyszczenie pralki octem nie tylko pomaga w pozbyciu się przykrego zapachu, najprawdopodobniej wywołanego przez drobnoustroje takie jak bakterie lub grzyby, ale również pozwala na pozbycie się kamienia. Z tego względu można uznać, że czyszczenie pralki octem to bardzo wielofunkcyjne rozwiązanie, które umożliwia kompleksowe wyczyszczenie bębna. 

Co więcej, warto również wyszorować niektóre elementy pralki podatne na rozwój grzybów mieszanką octu i sody oczyszczonej. Tego typu mieszanka doskonale radzi sobie z różnego typu drobnoustrojami. Najlepiej pokryć warstwą mieszanki elementy gumowe, jak i pojemnik na detergenty, a po kilku godzinach dokładnie ją zmyć.

Czyszczenie pralki octem to zabieg, który powinniśmy powtarzać regularnie, aby móc cieszyć się czystą pralką pozbawioną nieprzyjemnych zapachów.

0
Powodem powstawania nieprzyjemnego zapachu w pralce mogą być również źle ułożone rury.