Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Wnętrza w stylu prowansalskim, charakterystyka, zalety i wskazówki

Pastele, drewno i kwiaty - to kwintesencja stylu prowansalskiego.

Naturalne materiały, jasne kolory, motywy kwiatowe, lniane i bawełniane tkaniny – to cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego. Narodził się on w południowo-wschodniej Francji, która słynie z ciepłego klimatu, pięknych zachodów słońca oraz ciągnących się kilometrami pól lawendy. Prowansja, postrzegana jako synonim piękna, prostoty i jednocześnie wygody, stała się inspiracją dla projektantów wnętrz i właścicieli domów, którzy zapragnęli wprowadzić ten przytulny, bezpretensjonalny klimat do swoich salonów, kuchni, sypialni i łazienek.

Naturalność i pastele

 Jakie kolory charakteryzują wnętrze urządzone w stylu prowansalskim? Zapytaliśmy o to Kamilę Medford, właścicielkę biura projektowego Medford Studio.
– „Kiedy myślę o stylu prowansalskim, od razu przychodzi mi myśl południe Francji, lazurowy kolor morza oraz pola lawendowe” – opowiada Kamila Medford. – „I właśnie takie kolory znajdziemy w aranżacjach stylu prowansalskiego: pastele, złamaną biel, odcień lawendowy, oliwkowy oraz błękity. Meble są wykonane z drewna. Mają klasyczny kształt, są postarzone i często bielone. Na podłodze kładzie się kamienną posadzkę lub drewniane deski. W kuchni kamienny blat oraz kolorowe płytki. W oknach wiszą lekkie zasłony, a pomieszczenia są jasne i słoneczne. Na sofach są ułożone poduszki z falbanami, marszczeniami i motywami kwiatowymi.”

Prostota oraz dbałość o detale

We wnętrzach w stylu prowansalskim, w których znajdziemy proste, wręcz surowe materiały, takie jak kamień, marmurowe płytki, chropowate tapety oraz drewno na podłodze, belkach sufitowych czy meblach, ogromną rolę grają też elementy wykonane z wikliny. Mogą to być wiklinowe meble, kosze, w których przechowujemy różne przedmioty, abażury do lamp albo doniczki na kwiaty. We wnętrzach w stylu prowansalskim możemy spotkać też gliniane lub ceramiczne naczynia oraz zdobione szkło. Charakter dodatków ma tu ogromne znaczenie, ponieważ tworzą one wnętrze na równi z meblami i resztą wyposażenia domu.
– „Kiedy urządzamy wnętrze w tym stylu” – radzi Kamila Medford – „polecam wybrać się na pchli targ, aby tam znaleźć stare przedmioty z ceramiki albo wiklinowe meble, które stworzą niepowtarzalny, prowansalski klimat.”

0
Motyw florystyczny często dominuje w sypialni urządzonej w stylu prowansalskim.

Architektura domu

– „Miałam przyjemność mieszkać kilka lat w Prowansji w departamencie Alpes-Martimes-Cannes” – opowiada założycielka Medford Studio. – „Niejednokrotnie bywałam w domach, zbudowanych w tym charakterystycznym stylu. Francuzi go uwielbiają i za pomocą przepisów budowlanych bardzo dbają o to, żeby w tym regionie styl prowansalski był wciąż widoczny w architekturze. Jeśli ktoś chce tam zbudować dom, musi przestrzegać jasnych wytycznych, które mówią np. o kolorze elewacji, spadku dachu czy kształcie bryły. Wszystko po to, aby zachować piękny wygląd regionu.”
Charakterystyczną cechą budynków w Prowansji są ściany z kamienia oraz duże okna z okiennicami. Zdarzają się też domy ze ścianami bielonymi lub pomalowanymi na piaskowy czy beżowy kolor. Natomiast domy w stylu prowansalskim, które znajdują się poza Francją, często swoim wyglądem jedynie luźno korelują z prowansalskimi pierwowzorami – jednak zazwyczaj ich elewacja jest utrzymana w jasnej, stonowanej kolorystyce, a w najbliższym otoczeniu znajduje się dużo kwiatów i zieleni.

Kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchenne meble prowansalskie są najczęściej wykonane z drewna w kolorze białym, écru, beżowym lub oliwkowym. Kamienny blat zwykle również jest jasny, choć czasem dobiera się go w innym kolorze, ale zawsze w ciepłym odcieniu. Meble – tak samo jak krzesła czy stół w jadalni – mogą mieć finezyjne kształty, a nawet subtelne rzeźbienia. Dobrze się z nimi komponują lekkie, metalowe uchwyty. W stylu prowansalskim królują tkaniny, co widać też w kuchni – w oknach znajdują się firanki i kwieciste zasłonki, a na krzesłach mogą leżeć poduszki-siedziska w podobnym klimacie. W kuchni w stylu prowansalskim nie może zabraknąć też ziół i kwiatów – tych żywych w licznych doniczkach na oknach i tych będących tylko wzorem na zasłonach czy kuchennym obrusie. Światło w takiej kuchni odgrywa ważną rolę – dlatego nawet jeśli nie mamy dużych okien, zadbajmy o to, żeby nie zabrakło dobrze dobranego do wnętrza sztucznego oświetlenia.

Prowansalski salon

Bezpretensjonalny, naturalny i wygodny – taki właśnie powinien być salon w stylu prowansalskim. Urządzając go, powinniśmy się oczywiście trzymać kardynalnych zasad, którymi rządzi się ten styl, czyli pamiętać o przewadze jasnych kolorów, wyborze podłogi drewnianej lub wykonanej z jasnych płytek lub takiego kamienia oraz o doborze finezyjnych, lekkich mebli z drewna lub wikliny. Pamiętajmy, że z takim wnętrzem współgrają bawełniane i lniane tkaniny. Tekstylia mogą znaleźć się niemal wszędzie – jako zasłony na oknach, stylowe pokrowce na krzesłach, nawleczki na poduszkach, wypełnienie wiklinowych koszy czy ciepłe pledy leżące na sofie. Dzięki nim prowansalski salon staje się przytulny i dodaje pomieszczeniu wypoczynkowego charakteru. Aby dopełnić całości, na stole nakrytym obrusem warto ustawić wazon ze świeżymi kwiatami lub ozdobną doniczkę z lawendą.

0
W domu w stylu prowansalskim ogród zimowy czy taras powinny mieć charakter podobny do salonu.

Sypialnia jak ze snu o Francji

Centralny punkt sypialni w stylu prowansalskim stanowi łóżko, którego jasna rama ma zwracać uwagę finezyjnymi kształtami. Szafa powinna mieć podobny charakter – drewniana, najlepiej biała, ze zdobieniami. Ważnym punktem sypialni jest też komoda w stylu prowansalskim – bardzo charakterystyczna dla tego stylu. Jeśli nie stać nas na zakup antyku, możemy pokusić się o renowację starego mebla lub celowe postarzenie go – obecnie w sieci znajduje się dużo tutoriali, pokazujących krok po kroku, jak zrealizować taki projekt. Nie zapomnijmy w sypialni o kwiecistych zasłonach oraz narzucie na łóżko – najlepiej jasnej, również z motywami florystycznymi.