Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Farba imitująca beton - jak osiągnąć efekt betonowej ściany?

Farba imitująca beton doskonale sprawdzi się przede wszystkim w przestrzeniach urządzonych w nowoczesnym stylu.

Efekt betonu dodaje uroku, zwłaszcza nowoczesnym domom i mieszkaniom. Taka przestrzeń jest urządzona w miejskim, modernistycznym stylu i doskonale wygląda w połączeniu z elementami industrialnymi wykonanymi ze szkła, metalu albo drewna. Efekt betonowej ściany wbrew pozorom jest dość łatwy do uzyskania. Oto praktyczne wskazówki, co można zrobić, by go osiągnąć.

Jedna farba – wiele aranżacji

Efekt betonu dodaje uroku, zwłaszcza nowoczesnym domom i mieszkaniom.

Zanim sięgniemy po narzędzia malarskie, musimy zastanowić się, jaki efekt finalny chcemy osiągnąć. Trzeba bowiem pamiętać, że można uzyskać różne rezultaty. Konkretnie, nasza ściana może być błyszcząca, może posiadać celowe dekoracyjne ubytki lub być ich pozbawiona, może także imitować płyty z betonu architektonicznego. Warto więc najpierw zastanowić się, jak powinna nasza ściana wyglądać.

Ogromnym plusem tego rodzaju farby jest to, że nie musi zostać ona idealnie nałożona na powierzchnię, ponieważ nierówności można potraktować jako efekt dekoracyjny. W przypadku, gdy będziemy chcieli mieć gładką betonową ścianę i nie wszystko pójdzie po naszej myśli, nie będziemy musieli zaczynać pracy od nowa, bo być może drobne niedociągnięcia nam się spodobają.

Gdzie pasuje imitacja betonu?

Farba imitująca beton doskonale sprawdzi się przede wszystkim w przestrzeniach urządzonych w nowoczesnym stylu. Betonowa ściana dobrze współgra z industrialnym wykończeniem z drewna, metalu czy szkła. W naturalny sposób kojarzy się z miejskim budownictwem.

Imitacja betonu na ścianie nie jest trudnym obiektem do aranżacji. Jej obecność wiąże się z tym, że trzeba mieć dobry pomysł na pasujące umeblowanie i wykończenie pomieszczenia. Warto spróbować połączyć taką ścianę z kontrastującymi brązowymi meblami oraz brązową podłogą. Można także połączyć ją na zasadzie podobieństw z popielatymi odcieniami oraz metalicznymi dodatkami.

Przygotujmy podłoże

Zanim farba imitująca beton pojawi się na naszej ścianie, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię do malowania. Z podłoża trzeba usunąć ubytki, resztki farb, kleju. Zadbajmy o to, by było suche i gładkie. Warto także zagruntować ścianę emulsją do wzmacniania. Dzięki temu jest bardziej odporna, a także lepiej wiąże się z kolejnymi preparatami i farbami, które będziemy na nią nakładać. Nim zaczniemy nakładać farbę trzeba poczekać około 12 godzin na wyschnięcie tego rodzaju emulsji.

Chcąc uzyskać np. efekt imitacji płyt betonowych, na ścianę należy przykleić taśmę tam, gdzie w przypadku prawdziwych płyt przechodziłaby fuga. Taką taśmę nakłada się na pierwszą wyschniętą warstwę betonu. Potem na naklejoną taśmę aplikuje się drugą warstwę, a po 30 minutach odkleja taśmę.

Farba imitująca beton – jak aplikować?

Z reguły tego rodzaju farby są już produktami, które są gotowe do użytku. Wystarczy ją jedynie dokładnie wymieszać. Aplikujemy farbę, korzystając w tym celu z wałka malarskiego. Aby uniknąć problemów związanych z nierównomiernym wysychaniem ściany, zadbajmy o to, by nakładać farbę na powierzchnię ok. 1 m2. Teraz całość trzeba wygładzić za pomocą pacy. Ściana powinna wyschnąć w ciągu 24 godzin.

Kolejnym etapem po upływie doby jest nałożenie drugiej warstwy farby. Na nowo kierujemy się tymi samymi zasadami, co wyżej opisane. Jeżeli zależy nam na tym, by celowo stworzyć efekt ubytków teraz przyszedł dobry moment na ich stworzenie. Dajemy ścianie jakieś 15–20 minut na to, by ponownie wyschła. Ponownie wygładzamy ścianę. Resztki farby można usunąć dopiero po 24 godzinach. W międzyczasie farba powinna wyschnąć. Ostatnim etapem malowania ściany farbą imitującą beton jest pokrycie jej lakierem dekoracyjnym. Czas jego schnięcia to około 24 godziny.

Jak widać, samo malowanie nie jest tak bardzo pracochłonne, jak czas, który musimy poświęcić na to, by pozwolić ścianie wyschnąć. Efekt betonowej ściany, o którym marzyliśmy, wart jest jednak tego rodzaju wyrzeczeń. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Po kilku dniach będziemy mogli cieszyć się piękną ścianą, która doskonale podkreśli industrialny, nowoczesny charakter naszego mieszkania i będzie dobrze komponować się z metalowymi, drewnianymi czy szklanymi elementami w naszym domu.

Imitacja betonu na ścianie nie jest trudnym obiektem do aranżacji.