Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

W jakim stylu wybrać meble ogrodowe? Podpowiadamy!

W jakim stylu wybrać meble ogrodowe? Podpowiadamy!

Meble ogrodowe powinny odzwierciedlać aranżacje domu i otoczenia oraz potrzeby ich użytkowników. Od trwałych kompletów wypoczynkowych po eleganckie zestawy jadalniane – dostępne opcje są niemalże nieograniczone. Jak dobrać wyposażenie, które będzie nie tylko świetnie wyglądać, ale również zachowa swoją estetykę przez lata?

Rodzaje dostępnych mebli ogrodowych

Meble ogrodowe stanowią dla wielu nieodłączny element wyposażenia przydomowych terenów zewnętrznych – mowa tu zarówno o małych balkonach, jak i rozległych ogrodach. Zainteresowani chcą, aby zamieszkiwane przez nich przestrzenie prezentowały się nienagannie i zachęcająco do wizyty lub relaksu.

Dostępna jest szeroka gama produktów, które można podzielić na kilka głównych kategorii. Są to zestawy:

 • wypoczynkowe – sofy, fotele, stoliki kawowe;

 • jadalniane – np. krzesła i stoły;

 • gadżetowe – m.in. leżaki i hamaki;

 • modułowe – narożniki i pufy, które da się dowolnie konfigurować.

Niektóre zaprojektowano z myślą o maksymalnym komforcie i odpoczynku na świeżym powietrzu, a inne usprawniają organizację posiłków. To od domowników zależy, jaki zestaw ostatecznie wybiorą.

Muszą oni jednak pamiętać o tym, że każdy element wybranego przez nich wyposażenia powinien być stworzony w tym samym stylu. Zapewni to spójność estetyczną całego ogrodu.

Kryteria wyboru idealnych mebli ogrodowych

0

Wybór idealnych mebli ogrodowych wymaga wzięcia pod uwagę kilku czynników, które gwarantują komfort, funkcjonalność i trwałość na lata.

Warto zwrócić uwagę m.in. na odporność na działanie warunków atmosferycznych. Meble ustawione w ogrodzie często będą narażone na deszcz, silne słońce. Muszą więc być wykonane z materiałów odpornych na zmieniające się czynniki zewnętrzne. Najpopularniejsze są zestawy wypoczynkowe wykonane z:

 • lakierowanego drewna;

 • metalu;

 • rattanu;

 • technorattanu;

 • plastiku.

Lakierowane drewno i rattan będą pasować np. do stylu boho lub rustykalnego. To idealne rozwiązanie dla osób chcących zachować naturalny wygląd przestrzeni. Metal i technorattan będą natomiast doskonałe dla fanów minimalizmu czy nowoczesności. Na sam koniec trzeba wspomnieć również o plastiku – jest tani, ale często trudno go zestawić w estetyczny sposób z resztą wystroju ogrodu.

W jakim stylu wybrać meble ogrodowe? Polecane designy to:

 • boho – charakteryzuje się swobodą i eklektyzmem oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów (m.in. tkanin i roślinności), łatwo wprowadzić do niego wyraziste kolory;

 • minimalizm – stawia na prostotę, czyste linie, ograniczoną paletę kolorystyczną i jak najmniejszą liczbę dekoracji czy dodatków;

 • rustykalizm – czerpie inspiracje z wiejskich krajobrazów, korzysta z kamienia i drewna oraz tradycyjnych motywów, ale sprawdzi się nie tylko na wsi;

 • nowoczesność – wykorzystuje innowacyjne materiały (np. metal, szkło) i zapewnia ogromną funkcjonalność wyposażenia.

Meble muszą też być po prostu wygodne i praktyczne na co dzień. Powinny zachęcać do spędzania czasu na zewnątrz i odpowiadać potrzebom wszystkich domowników.

Znaczenie stylu i estetyki w przestrzeniach zewnętrznych

Styl i estetyka przestrzeni zewnętrznych pełnią kluczową funkcję w kreowaniu atmosfery m.in. ogrodu, tarasu i balkonu. Wybrane meble powinny harmonizować z otoczeniem, aby tworzyć ze sobą spójny obraz. Dobrze, aby stały się przedłużeniem domu i odzwierciedleniem osobowości jego mieszkańców.

Dlaczego to aż tak ważne? Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń może wpłynąć na samopoczucie i komfort wszystkich użytkowników, zapewniając im cudowne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu – niemalże bez konieczności wychodzenia poza obszar domowy.

Istotne będą nie tylko same meble. Znaczenie zyskają także wszystkie kompozycje roślinne, oświetlenie, dodatki i elementy dekoracyjne. Wybór odpowiedniego stylu i dbałość o detale estetyczne przyczynią się do zwiększenia funkcjonalności, komfortu użytkowania oraz wartości optycznej całej przestrzeni.

Trendy w projektowaniu mebli ogrodowych – co jest modne w tym sezonie?

Trendy obecnego sezonu kładą silny nacisk na ekologię i zrównoważony rozwój. Odzwierciedla to rosnącą świadomość społeczeństwa na ten temat. Na popularności zyskują meble wykonane z recyklingowanego plastiku, drewna certyfikowanego oraz biodegradowalnych materiałów.

Same meble są inspirowane naturalnymi kształtami i surowcami – np. drewno pokrywa się lakierem bezbarwnym, aby uwypuklić jego prawdziwy kolor. Takie egzemplarze są nie tylko piękne, ale również przyjazne dla środowiska!

Zainteresowani stawiają także na funkcjonalność i wykorzystanie mebli modułowych. Można je dowolnie modyfikować, dostosowując poszczególne elementy do zmieniających się potrzeb. Dzięki temu są w stanie tworzyć pełnowartościowe ogrody, w których powierzchnia jest w pełni wykorzystana i użyteczna.

Praktyczne porady dotyczące użytkowania mebli ogrodowych

Regularne czyszczenie mebli zgodnie z zaleceniami producenta i przy użyciu odpowiednich środków zapobiega gromadzeniu się brudu i zacieków. Przechowywanie mebli w okresie jesienno-zimowym powinno odbywać się przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych pokrowców.

Wybór odpowiednich mebli ogrodowych ma uwzględniać ich styl, trwałość i funkcjonalność. W tym sezonie modne są designy ekologiczne, z naciskiem na wykorzystanie boho, minimalizmu, nowoczesności oraz rustykalizmu.