Ostatni etap remontu kuchni, tzw. „wykończeniówka”, wbrew pozorom zabiera więcej czasu, niż mogłoby się to wydawać. Dobieranie kolejnych elementów wystroju, wyposażenia – te działania i decyzje spędzają sen z powiek niejednej osobie. Czy wiesz, że w kuchni świetnym rozwiązaniem może być tapeta? Sprawdź, jaka tapeta do kuchni będzie najlepsza i dobierz odpowiednią lampę, aby stworzyć kuchnię jak z okładki!
Czy tapeta nadaje się do kuchni?
Tapety, niegdyś królujące w większości domów, przez pewien zostały wyparte przez farby. Jednak w aranżacjach jak w modzie – trendy powracają w nieco zmienionej formie. Tak samo jest z tapetami – we współczesnych domostwach znajdziesz designerską tapetę czy fototapetę umieszczoną w miejscu, o którym kiedyś nikt nawet nie myślał. Gdzie? Na przykład w… kuchni!
Ta jest bowiem dość wymagającym pomieszczeniem. Często panuje tam wyższa temperatura niż w innych pomieszczeniach, szyby parują, ściany „się pocą”, a na dodatek na wszelkich powierzchniach utrzymuje się tłuszcz, wsiąkają zapachy. Wydawać by się mogło, że kuchnia nie jest miejscem, w którym można umieścić tapetę. Można, trzeba tylko wiedzieć, w czym wybierać. Jaka tapeta do kuchni będzie odpowiednia?
Tapeta w kuchni – co wybrać?
Zastanawiasz się, jaka tapeta do kuchni wytrzyma te ekstremalne warunki i nie zacznie odklejać się od ściany lub nasiąknąć zapachami oraz wilgocią? Spieszymy z odpowiedzią!
Do kuchni wybierz tapetę winylową. Dlaczego? Od strony wewnętrznej oczywiście posiadają warstwę papierową, którą łatwo nakleić na ścianie. Natomiast warstwa zewnętrzna, widoczna na co dzień zbudowana jest w winylu – materiału charakteryzującego się wysoką odpornością na wilgoć oraz wodę, ale także ogień. Kolejną zaletą tapet winylowych jest łatwość czyszczenia. Możesz umyć tapetę, nawet szorować – bez obaw o zniszczenie tapety czy wypłowienie koloru.
Tapety winylowe dzielą się na:
płaskie,
spienione.
Tapety winylowe spienione są nieco grubsze od wariantu płaskiego. Ma to swoje wady i zalety – gruba warstwa doskonale niweluje wszelkie nierówności na ścianie, co pozwala Ci „ominąć” etap wyrównywania podłoża. Ale także na takiej powierzchni łatwiej o uszkodzenia, które będą widoczne.
Drugą propozycją są tapety z włókna szklanego. Produkuje się je z tkanej o prasowanej przędzy wytwarzanej ze szkła o specjalnym przeznaczeniu. Cechują się wyjątkową trwałością – zdaniem producentów, żywotność takich tapet szacuje się na 25-30 lat. To jednocześnie zaleta, jak i wada – tapetę z włókna szklanego bardzo trudno zdemontować bez naruszenia struktury ściany. Co ciekawe, tapety te można wielokrotnie malować. Ich struktura pozwala także dobrze zamaskować wszelkie niedoskonałości podłoża (pęknięcia, nierówności).
Skoro już wiesz, jaka tapeta do kuchni sprawdzi się w Twoim wypadku, odpowiedz sobie na pytanie: gdzie umieścić tapetę w kuchni i jaki wzór wybrać? Idealne miejsce dla tapety w kuchni to przede wszystkim przestrzeń pomiędzy szafkami. A wzór? Dowolny, byle dopasować go do stylu pomieszczenia – może to być imitacja marmuru, wzory geometryczne czy wzór betonu.
Wybieramy lampę do kuchni
Kolejny element wykończenia kuchni to oświetlenie. Jaka lampa do kuchni będzie spełniać swoje funkcje? Kwestia wzorów, tak jak w przypadku tapet, jest uzależniona od przyjętego stylu wnętrza. Skupmy się na funkcjach oświetlenia w kuchni.
Oświetlenie centralne to przede wszystkim wiszący żyrandol, płaski plafon, listwa halogenowa. Możesz także zdecydować się na wybór światła odbitego, które kierujesz w stronę sufitu. Światło ogólne nie wystarczy w kuchni, aby móc wykonywać różne czynności bez narażenia naszych oczu na zmęczenie.
Nad strategicznymi lokalizacjami – blat roboczy, zlew, stół, kuchenka – potrzebne będą miejscowe (punktowe) źródła światła skupione. Nad blatem najlepiej wybierać listwy ledowe czy halogenowe, podszafkowe systemy oświetlenia. Stół jadalniany możesz podświetlić wiszącą lampą, która zawiśnie nad jego środkiem.