Kuchnia to serce domu. Nie musi jedynie być miejscem przygotowywania i spożywania posiłków. To także centrum spotkań towarzyskich w gronie rodzinnym i z przyjaciółmi. Warto zadbać o odpowiednią oprawę kuchni, aby cieszyła oczy i jednocześnie prezentowała Twój styl i charakter. Jakie kolory do kuchni są modne i na co zwracać uwagę przy wyborze dominującej kolorystyki w kuchni? Sprawdź, co jest aktualnym trendem w aranżacji serca domu i zaczerpnij inspirację z naszych propozycji
Wybór koloru w kuchni – na co zwracać uwagę?
Remont kuchni to świetny moment na jej odświeżenie. W tym momencie warto zastanowić się nad tym, jakie kolory do kuchni sprawdzą się w naszym przypadku – podążać za wciąż zmieniającymi się trendami, a może jednak wybrać coś „bezpiecznego” i uniwersalnego?
Przede wszystkim kierujemy się własnymi upodobaniami. Jeśli lubimy obnosić się w modnych kolorach, malowanie ścian czy zmiana frontów szafek kuchennych nie stanowi dla nas problemu – poniżej kilka wskazówek dla Ciebie w kwestii najmodniejszych kolorów w kuchni.
Decydując się na zmianę koloru w kuchni bierz pod uwagę dwie rzeczy, a mianowicie dobierz kolor:
dopasowany do stylu domu,
zgrany z wielkością oraz stopniem nasłonecznienia kuchni, oraz
współgrający z meblami.
Możesz oczywiście zdecydować się na modny błękit na ścianach, jednak co z tego, gdy Twoje meble reprezentują uwielbiany przez Ciebie styl boho czy glamour? Nie tędy droga. Podczas doboru farby do kuchni zawsze miej na uwadze, aby kuchnia nie odstawała stylem od reszty pomieszczeń.
Pamiętaj także, że w małych kuchniach raczej stawia się na delikatne i stonowane kolory, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Tak samo w przypadku kuchni o słabym nasłonecznieniu – nie wybieramy tutaj kolorów ciemnych, które dodatkowo przyciemnią wnętrze.
Najmodniejsze kolory do kuchni
Każdy styl – tradycyjny, nowoczesny, glamour, boho, scandi itd. – rządzi się swoimi prawami, ale także proponuje zawsze paletę barw i odcieni, które możesz wykorzystywać zgodnie z Twoimi upodobaniami, a nawet je łączyć.
Jakie kolory do kuchni wybrać? Do małych kuchni najlepiej sprawdzą się kolory jasne, stonowane. Postaw w tym wypadku na wiele wariantów brudnej bieli, możesz bowiem wybrać biel z dodatkiem niebieskiego, szarości, zieleni czy nawet różu. W dużych kuchniach masz większe możliwości aranżacyjne, bowiem możesz pozwolić sobie na szerszą gamę kolorów, również tych bardziej intensywnych i ciemnych. Ciekawym rozwiązaniem będzie także utrzymanie kuchni w stonowanej kolorystyce, przełamując ją jedną ścianą pomalowaną na kontrastowy granat, butelkową zieleń czy nawet antracyt. Czy wiesz, że żółć pobudza apetyt? Wybierz ten odcień w części jadalnianej.
W przypadku kuchni dobrze nasłonecznionych dozwolone jest korzystanie z chłodnych odcieni niebieskiego, typu błękit. Zbyt jaskrawe kolory mogą wręcz oślepiać, warto więc zdecydować się na nieco ciemniejsze barwy. Z kolei w kuchniach ciemnych możesz dodać wnętrzu przytulności, wybierając kolory ciepłe – np. wanilię czy miód.
Coraz częściej producenci polecają łączenie odcieni. Wybierasz jeden kolor bazowy, a następnie dobierasz od 1 do 3 odcieni współgrających, które razem tworzą spójną całość. W tym wypadku kieruj się swoim ulubionym stylem. Przykładowo, styl retro z lat 60. za bazę postawi sobie złamaną biel (w kierunku beżu), natomiast uzupełni wnętrze dodatkami w kolorach zgaszonej pomarańczy, trawiastej zieleni, czy w końcu czerwonego wina (pakiet kolorów Pantone na rok 2022).
Jaka farba do kuchni?
Wybierając farbę do kuchni, szukaj farb hydrofobowych. Dlaczego akurat one będą najlepszym wyborem? Ponieważ farbom hydrofobowym nie straszna jest wilgoć. Są przy tym plamoodporne. A w przypadku powstania zabrudzeń, możesz spokojnie szorować powierzchnię ściany, aby doczyścić ją bez uszkodzenia powłoki czy wyblaknięcia koloru farby.
Hydrofobowość oznacza zdolność cząsteczek do odpychania wody. Pamiętaj, że w kuchni panuje wszechobecna wilgoć od gotujących się potraw. Co ważne, farby hydrofobowe pełnią jakby funkcję samooczyszczającą – nie pozwalają osiadać się na powierzchni cząsteczkom kurzu i pyłkom.