Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Nowe oblicze łazienki: czy warto zrezygnować z płytek na ścianach?

Pionowy ogród w łazience sąsiaduje ze ścianami w kolorze "Mroźna biel" z palety farb Magnat.

Glazura i terakota – to z nimi kojarzy się nam tradycyjna łazienka. A co widzimy oczami wyobraźni, gdy pomyślimy o farbie w łazience? Na myśl może przyjść nam wspomnienie z dzieciństwa – szkolna łazienka z farbą olejną. Tymczasem aktualne trendy designerskie to aranżacje łazienki, w której często w ogólne nie ma płytek, a farba na ścianach nadaje temu pomieszczeniu nowoczesnego charakteru. Poniżej przedstawiamy 5 inspiracji, jak w ciekawy sposób wykończyć łazienkę bez płytek.

1. Zielona łazienka

Kojarzący się z naturą kolor zielony obecnie bardzo często pojawia się w aranżacjach architektów wnętrz. Działa relaksacyjnie i odstresowująco, nic więc dziwnego, że zieleń coraz częściej trafia też do łazienek. Możemy na zielono pomalować część ścian albo wybrać dla nich kolor uniwersalny – np. biały, szary lub beżowy – a do tego tylko zielone dodatki. Jeśli łazienka ma okno, warto pokusić się o ustawienie w niej żywych roślin. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać takie, które są łatwe w pielęgnacji i nie przeszkadza im większa wilgotność pomieszczenia. Inspirującym pomysłem jest też zielona ściana w łazience – taka aranżacja daje zapierający dech w piersiach efekt. Czasem jednak utrzymanie pionowego ogrodu z żywą roślinnością może być zbyt problematyczne – w takim przypadku warto zastanowić się nad zrobieniem zielonej ściany ze sztuczną lub impregnowaną roślinnością.

0
Szafka pod zlew z materiału imitującego drewno świetnie prezentuje się w towarzystwie ścian pomalowanych farbą o nazwie "Stylowy antracyt" z oferty Magnat Ceramic.

2. Modne drewno

Czy w łazience zamiast terakoty możemy położyć naturalne drewno? Jak najbardziej, choć w ostatnich dekadach takie rozwiązanie było mało popularne. Obecnie wiadomo, które gatunki drewna nadają się najlepiej do łazienki – możemy wybierać spośród modrzewia, dębu, kilku rodzajów drewna egzotycznego bądź drewna modyfikowanego termicznie. Niezależnie od tego, które z nich wybierzemy, aby utrzymać ten materiał w czystości, musimy o niego bardziej dbać niż o płytki czy o powierzchnie z kamienia. Ponieważ nie każdy chce poświęcać czas na impregnowanie naturalnego drewna w swojej łazience, część osób decyduje się na płytki imitujące drewno albo panele winylowe czy PCV z motywem drewna w roli głównej. Innym interesującym pomysłem jest położenie w łazience tapety bądź fototapety przedstawiającej drzewa. Decydując się na to, pamiętajmy, że do łazienek trzeba wybierać tapety winylowe, pokryte cienką warstwą folii PCV lub wykonane z włókna szklanego. Do takiego wnętrza pasują też drewniane meble lub z materiału, który je imituje.

3. Farby

Pomalowanie ścian łazienki farbą to prosty i ekonomiczny sposób na jej aranżację. Decydując się na niego, warto wybrać farbę przeznaczoną do pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia. Marka Magnat ma w swojej ofercie produkty, które są odpowiednie do wnętrz o większej wilgotności. Farby Magnat Ceramic kitchen&bathroom zapobiegają rozwojowi grzybów oraz bakterii, a do tego są odporne na intensywne użytkowanie, zmywanie na mokro czy szorowanie. Szeroka paleta barw sprawia, że możemy wybrać kolor dobrany do każdego stylu, w jakim zapragniemy zaaranżować łazienkę: nowoczesnego, retro, glamour czy rustykalnego.

0
Łazienka w oryginalnym stylu domku na przedmieściach.

4. Wielkopowierzchniowe lustra i szkło

Innym pomysłem na wykończenie łazienki bez płytek jest zamontowanie na ścianie dużego lustra – nie tylko w tradycyjnym miejscu nad zlewem, ale też np. naprzeciwko wanny bądź na ścianie na wprost drzwi. Lustra optycznie powiększają przestrzeń, dlatego warto je wybierać zwłaszcza do małych łazienek. Podobny, choć zwykle nie aż tak widowiskowy efekt mogą dać aranżacje z szybami. Tradycyjnie stosuje się je w kabinach prysznicowych, ale szyb można też użyć w drzwiach sauny domowej, jeśli taką planujemy, albo jako szklanych paneli ściennych, za którymi znajduje się np. fototapeta.

5. Kamień i beton architektoniczny

Kamień – naturalny, piękny i trwały – doskonale zastępuje płytki na ścianach i podłodze. Sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach łazienki w przeróżnych wydaniach: nad zlewem, pod prysznicem, na całej powierzchni ściany czy jako niewielki element dekoracyjny, np. na fragmencie podłogi czy w elementach wystroju – kamiennym zlewie, wannie lub choćby mydelniczce z kamienia. Z kolei beton architektoniczny, tańszy i łatwiejszy w obróbce niż kamień, też świetnie zastępuje płytki w łazience. Jest odporny na wilgoć i może być stosowany również w strefie mokrej, czyli np. pod prysznicem. Beton dobrze prezentuje się w towarzystwie metalu lub drewna w wielu odcieniach, tworząc niepowtarzalne aranżacje.

0
Zamiast płytek na podłodze pod prysznicem ciekawie prezentują się otoczaki.