Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Tapeta do połowy ściany jak wykończyć, połączenie tapety z farbą na ścianie.

Ściany pomalowane farbą w jednym kolorze mogą bardzo dobrze współgrać z pozostałymi elementami wystroju naszego mieszkania lub dawać znakomite tło.

Ściany pomalowane farbą w jednym kolorze mogą bardzo dobrze współgrać z pozostałymi elementami wystroju naszego mieszkania lub dawać znakomite tło, na którym można wyeksponować różnego rodzaju dodatki. Jednak tego typu rozwiązanie może wydawać się niektórym osobom nieco nudne. Warto wtedy pomyśleć o połączeniu tapety oraz farby na jednej ścianie. Jak dobierać odpowiednie kolory, aby cała kompozycja była przyjemna dla oka oraz jak wykończyć taką takie zestawienie?

Tapetowanie a malowanie ściany – wady i zalety

0
Tapeta jest rozwiązaniem szczególnie atrakcyjnym dla osób lubiących nietuzinkowe zastosowania.

Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej tapet wykonanych z materiałów umożliwiających ich duże i szersze zastosowanie. Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele osób pomyślałoby o tapetowaniu ścian w łazience czy kuchni. Aktualnie, dzięki wykorzystaniu przy produkcji niektórych tapet materiałów, takich jak winyl czy włókno szklane, jest to możliwe. Są one ponadto dużo bardziej odporne na wchłanianie brudu oraz wilgoci. Tapeta jest rozwiązaniem szczególnie atrakcyjnym dla osób lubiących nietuzinkowe zastosowania. Ogrom dostępnych na rynku wzorów może przyprawić o zawrót głowy. Nie będzie problemem skomponowanie za jej pomocą eleganckiego wystroju biura, awangardowego salonu czy wesołego pokoju dla małego dziecka. Dodatkowo tapeta dzięki temu, że szczelnie pokrywa całą ścianę, idealnie maskuje ewentualne niewielkie mankamenty, takie jak pęknięcia, otwory po gwoździach itp. 

Wadą tapetowania jest to, że proces ten sam w sobie jest dość trudny. Dla osoby bez żadnego doświadczenia w tym zakresie, nałożenie tapety będzie niemałym wyzwaniem. Warto w tej sytuacji poprosić o pomoc fachowca lub chociaż osobę, która miała wcześniej okazję tapetować ściany. Unikniemy dzięki temu ewentualnych pomyłek i będziemy mieć większą pewność, że nie uszkodzimy tapety. Koszty tapet za metr kwadratowy są różne i zależne od tego, jaki wzór wybierzemy oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Im wybierzemy jakościowo lepszą tapetę, która będzie odporniejsza na ścieranie oraz wchłanianie zabrudzeń i wilgoci, tym jej cena będzie relatywnie wyższa. 

Tapeta do połowy ściany – jak wykończyć? 

W porównaniu z malowaniem, które wydaje się czynnością dużo łatwiejszą, tapetowanie może przysporzyć więcej trudności. Jednak nie musi tak być. Wszystko zależy od stanu ściany, którą będziemy remontować. Przyjmując, że będziemy jedynie przykrywać starą farbę świeżą warstwą to tak – malowanie będzie o wiele prostszą czynnością, z którą poradzi sobie nawet dziecko. Natomiast, jeśli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy musimy liczyć się z gruntownym remontem całej powierzchni ścian i sufitów, ostateczny koszt i nakład pracy, jaką włożymy w tapetowanie i malowanie, jest porównywalny. Warto w tej sytuacji pomyśleć o połączeniu tapety oraz farby, co umożliwi nam skomponowanie niepowtarzalnego wystroju. Tapeta do połowy ściany – jak wykończyć? Sprawdźmy, jak połączyć te dwa rozwiązania. 

Połączenie tapety i farby na ścianie

Na początku musimy oczyścić ścianę z wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli były one wcześniej malowane lub tapetowane, to konieczne będzie zerwanie starych tapet (co swoją drogą jest również bardzo czasochłonne i kosztowne) lub usunięcie wcześniejszej powłoki malarskiej. W dalszej kolejności musimy ściany zagruntować, aby ograniczyć do minimum możliwość wchłaniania przez nie wilgoci, a na koniec za pomocą szpachelki usunąć wszelkie pęknięcia, ubytki i nierówności. Dopiero tak przygotowane ściany możemy pomalować na nowo lub położyć na nich świeże tapety. W innym przypadku musimy liczyć się z ewentualnością przebijania starego koloru farby spod nowej warstwy albo odklejaniem i wybrzuszeniem się świeżej tapety. 

Połączenia kolorystyczne farby i tapety

Tapeta na połowie ściany jak wykończyć takie rozwiązanie? Bardzo ważny jest dobór kolorystyczny. Można zdecydować się na zestawienie kontrastów, czyli czerni i bieli lub kolorów, które znajdują się naprzeciwko siebie w kole barw. Co więcej, można także użyć odcieni, które do siebie pasują. W tej sytuacji warto posłużyć się próbnikami kolorów i szukać idealnego połączenia. Niezwykle ciekawym pomysłem jest także zestawienie wzorzystej tapety i farby, np. pomarańczu z roślinnymi motywami. 

Tapeta na połowie ściany – jak wykończyć granicę pomiędzy farbą a tapetą?      

Niezależnie od tego, czy umieszczamy tapetę na połowie ściany, czy na jej środku, jako pionowy pas, czasami warto zastosować przejście/odcięcie, które estetycznie oddzieli farbę od tapety. W tym celu warto wykorzystać listwę styropianową. Jest to sposób szczególnie trafny w przypadku klasycznych i eleganckich wnętrz. Odcięcie można wykonać także za pomocą tapety o innym wzorze. Na przykład, kiedy mamy białą farbę i tapetę w szare pasy, świetnym przełamaniem tych stosowanych kolorów może być pas wzorzystej tapety w kolorze granitu czy butelkowej zieleni.  

0
Niezależnie od tego, czy umieszczamy tapetę na połowie ściany, czy na jej środku, jako pionowy pas, czasami warto zastosować przejście/odcięcie.